Біль під час місячних: причини та методи усунення

Консультує:Вінтонів Ольга Андріївна – лікар акушер-гінеколог медичного центру «Оксфорд Медікал» 

Кожна з нас сприймає «ці дні» по-своєму. Хтось чекає їх як вечора п’ятниці, хтось просто не звертає на це належної уваги, а хтось боїться менструації наче судного дня. Біль, нудота, недомагання, слабкість – це невеликий перелік симптомів, що супроводжують жінку кожного місяця.

Жіночий організм – це неймовірно складна біологічна система, функціонування якої напряму залежить від численних чинників: стану здоров’я, спадковості, екологічних проблем, гормональних змін.

І саме 45-50% жінок стикаються з проблемою альгодисменореї – сильного болю та дискомфорту під час місячних.

Якими можуть бути причини болю?

Біль під час менструації має своє фізіологічне пояснення. Під час менструації слизова оболонка матки відторгає поверхневий шар ендометрію, при цьому можуть частково пошкоджуватися дрібні спіральні судинки матки, які якраз зумовлюють кровотечу. Паралельно під час цього процесу, для того, щоб відторгнути цей ендометрій, матка періодично скорочується та спазмується. Такі активні рухи матки можуть викликати біль.

Етіологічно ми поділяємо альгодисменорею на первинну і вторинну.

  • Первинна альгодисменорея виникає у дівчаток під час перших місячних (менархе) і зачасту пов’язана з підвищеним вмістом специфічних біологічно активних речовин – простагландинів, дія яких полягає у посиленні скорочення матки. Також виникає зв’язок із сімейним анамнезом – чи скаржились жінки з сім’ї на болючі місячні. При внормуванні циклу больові відчуття можуть поступово знижуватися.
  • Вторинна альгодисменорея – виникає у жінок зі вже сформованим менструальним циклом і часто є симптомом певного захворювання. Біль під час менструації може свідчити про підозру на: ендометріоз, фіброміому матки, неспецифічні запальні захворювання органів малого тазу, онкопатологію, патологію шийки матки, гормональні розлади, спайкові процеси та багато іншого.

Як боротися з болем під час менструації?

Для того, щоб уникнути болю під час менструації, варто підготуватися зарано. Утримайтесь на кілька днів від вживання кави, алкоголю, тютюнопаління. Внормуйте свій питний режим. Старайтеся не вживати важку їжу, яка може викликати супутні проблеми: печію, здуття, закреп. Підготуйте себе морально, приготуйте необхідні засоби гігієни, постарайтеся вирішити нагальні справи наперед.

Коли починається менструація, уникайте значного фізичного навантаження та виснаження, не перенавантажуйте себе на роботі та старайтеся не стресувати. Коли є можливість – приготуйте собі теплий чай чи какао з чимось смачненьким, лягайте під ковдру, увімкніть улюблену передачу, згорніться калачиком та відпочивайте.

Щоб усунути біль, можна зробити легкий масаж живота та попереку – поверхневе легке розтирання круговими рухами. Категорично не рекомендуємо ванну у гарячій воді і будь-які теплові процедури. Це, звісно, знімає спазм і біль, але водночас здатне посилити кровотечу.

До речі вживання деяких продуктів можуть частково усунути прояви болю. До цих продуктів можна віднести: шоколад, горіхи, рибу. Збагатіть свій раціон вітамінами та мікроелементами. За потреби порадьтеся лікарем щодо знеболюючих препаратів.

Зауважую, що ці поради є тимчасовими і вони не в змозі усунути проблему болю у глобальному сенсі. Тому рекомендую одразу після менструації спланувати візит до гінеколога. Лікар вас детально опитає щодо особливостей вашого менструального циклу (перше менархе, тривалість, об’єм крововтрати та інші особливості), проведе огляд у дзеркалах, призначить певні додаткові обстеження, а саме УЗД та лабораторні обстеження.

Визначивши причину болючих менструацій, лікар прикладе усіх зусиль для її усунення. Тому, любі жінки, не варто слухати будь-кого і терпіти, довіртесь лікареві! Бажаємо вам гарного здоров’я!

Для запису на прийом лікаря телефонуйте за номерами: +38 (034) 2 777 299; +38 (067) 3 777 299;+38 (050) 3 777 299

партнерський матеріал


08.10.2020 9162
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1130
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2482
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2089
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2138
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6463 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2422 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

294

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1119

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1144

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1362
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

244
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

564
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2033
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26482
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

529
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10432 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7974
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

509
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

373
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

523
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

597
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1547