Автентичні страви, промисел і туризм: у Франківську презентували міжнародний культурний проєкт (ФОТО/ВІДЕО)

Залучити громади до створення єдиної бази даних нематеріальної спадщини України – така мета міжнародного культурно-соціального проєкту "Таємниці України для тебе", який стартує на Прикарпатті.

Про старт ініціативи "Таємниці України для тебе" розповідали в гумористичному стилі, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Актори Франківського драмтеатру зіграли гуцулів та продемонстрували особливості цієї етногрупи. Водночас актор Олексій Гнатковський презентував проєкт гуцульським діалектом.

"Аби розказати, як то в каждім кутку на світі і в Україні мають свої промисли, мають свої харчі. Як вони то виготовляють. І аби весь світ знав про Україну. Аби вони самі один про одного знали. І про себе розказували, і других чули. Розумієте, який є важливий той проєкт", – сказав Олексій Гнатковський.

Через автентичні страви, промисел, туризм і пісню показати Україну всьому світу закликає прикарпатців і колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

"Що таке Україна, яка бореться з Росією? Хто такі ті класні українці? Ось давайте це покажемо! Покажемо через дуже багато класних історій. Не треба нічого шукати, просто запитаємо людей: "А ти бачиш навколо щось класне? Ти вмієш? Покажи!". Ми тобі допоможемо розказати історію", – зазначив Павло Клімкін.

Для того, щоб залучити якомога більше людей до проєкту, призовий фонд складатиметься зі 150-ти різних цінних подарунків та 30-ти грошових премій, розповідає почесний консул Угорщини в Івано-Франківській області Василь Вишиванюк.

"Сам проєкт буде складатися з трьох частин: ремесла, цікаві місця і автентична кухня. Нам дуже цікаво було б дізнатися про страви, які є в селах. Наприклад, я знаю, що є такі села, де тільки там певна страва готується. І нам би хотілося ці рецепти зберегти на майбутнє", – додав Василь Вишиванюк.

Старовинним косівським рецептом сиру присутніх частувала Марія Петрів. Вона презентує давні рецепти.

"Це дуже давній рецепт, який з'явився ще скоріше, як писанки писали. Гуцули на полонинах були, там впав шматочок сиру, то вони це зробили, додому калачик виліпили і принесли. Відтоді все почалося. Але рідко хто робить так у нашому Косівському районі в селі Брустури", – ділиться Марія Петрів.

Презентація проєкту "Таємниці України для тебе"відбувається в Івано-Франківському національному академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка. Захід влаштували тут, бо внутрішнє приміщення театру оздобили народні майстри Прикарпаття.

"Це і різьбярство, яке ви бачите зверху. І унікальне панно, яке виконане в техніці Косівської кераміки, яка вже занесена до спадщини ЮНЕСКО. У цьому відображене життя, побут гуцулів, народні ремесла і кухня. Тут дуже багато всього цікавого", – розповів директор театру Ростислав Держипільський.

Зібрану інформацію під час проєкту опублікують в унікальних книгах, які створять у давній спосіб. Їх подарують національним бібліотекам по всьому світу. Згодом примірники презентують і в Україні.


Читайте також:

На Прикарпатті стартували конкурси проєктів для громад

Гуцульські громади Закарпаття й Прикарпаття об’єднаються для покращення розвитку туризму


10.04.2021 1222
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2683
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20717
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1800
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1289 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2304
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3939

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

563

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2055

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

747

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1352
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

417
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

942
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24443
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

654
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

684
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8125
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

631
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

818
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2107 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771