Архікатедральний собор в Івано-Франківську матиме мідний дах (фото)

 
 
 
На початку серпня в Івано-Франківську почали замінювати старий дах на пам’ятці архітектури національного значення Архікатедральному соборі святого Воскресіння.
 

Замість старої бляхи, яка уже протікала, майстри встановлюють мідне покриття. Це викликало обговорення у соцмережах, адже франківці хвилюються чи не пошкодить така заміна зовнішньому вигляду історичної споруди,пише Бліц-інфо.

 

Настоятель собору о. Юрій розповів, останній ремонт у катедрі проводили у 2003 році. Тоді чи через брак коштів, чи з інших причин майстри покрили міддю тільки куполи над входом, а решту будівлі накрили бляхою.

 

«Тепер коли перекриваємо дах, ми вибрали саме мідь, щоб вся церква була покрита одним матеріалом. Не варто переживати, що зараз покриття на вежах відрізняється від того, яке встановлюють, адже після першого дощу мідь почне темніти і з часом весь дах стане однаковий», - пояснює настоятель.

 

Проте, після старту робіт виникла невелика правова колізія. Виявилось, що роботи розпочали без дозволу від управління охорони культурної спадщини.

 

Начальник управління культури, національностей та релігій Володимир Федорак, у розмові з кореспондентом пояснив, що оскільки пам’ятка має статус об’єкту національної спадщини, вона особливо захищається законом. Це означає, що перш ніж проводити роботи, власник споруди повинен звернутися у відповідні служби охорони культурної спадщини, щоб отримати дозвіл. Тільки після цього можна приступати до роботи.

 

«Часто так буває, що спочатку розпочинають роботи, а тоді пишуть листи. Проте, це не найгірший варіант. Гірше, коли почнуть роботу і ні з ким не хочуть радитись чи говорити на цю тему», - говорить чиновник.

 

Що ж стосується Катедрального собору, то Володимир Федорак підтвердив, що заява на проведення робіт надійшла пізніше, ніж розпочалися роботи. Проте профільні фахівці міністерства культури її вже розглянули.

 

«Гадаю, що за 10 днів це питання вирішиться, хоча за законом термін видачі дозволу може бути до 30 днів. Та ми не хочемо бути формалістами, адже розуміємо, що це необхідно якнайшвидше зробити, бо осінь надворі і скоро розпочнуться дощі»,- каже начальник управління.

 

Володимир Федорак запевняє, що вже багато років тісно співпрацює з керівництвом Катедрального собору у питаннях, які стосуються збереження пам’ятки.

 

«Вони завжди були прикладом у дотриманні законодавства і якості виконання робіт. Звичайно оскільки державного фінансування практично немає і всі роботи проводяться за благодійні кошти, громада має право вирішувати, які роботи проводити. Проте закон є закон і спочатку потрібно все ж було подати заявку», - констатує чиновник.

 

Начальник управління культури запевняє, що настоятель о. Юрій старається працювати на випередження негативних моментів в утриманні собору. Зокрема екпертизу даху проводили львівські спеціалісти, які традиційно вважаються найкращими в Україні.

 

«Два роки тому ми запросили фахівців, які перевірили стан даху. Вони пояснили, що там є кілька дір через які затікає вода. Їх звісно можна залатати різними спецзасобами проте через 1,5-2 роки потрібно буде в аварійному порядку міняти дах. У нас просто не було виходу, адже конструкції прогнили від води і дах міг завалитися. Тому вирішили, поки суха і тепла погода поміняти. Бригада, яка виконує заміну, має великий досвід у проведенні такого роду робіт. Ми нічого не міняємо у зовнішньому вигляді, а тільки ремонтуємо», - розповідає настоятель собору.

 

В той же час Володимир Федорак запевняє, що законом передбачено випадки коли проведені роботи шкодять вигляду, або власники погано дбають за пам’ятку.  Зокрема при погіршенні умов зберігання споруди в судовому порядку накладаються штрафи і компенсації на балансоутримувачів та зобов’язання за власний рахунок все відновити.

 

 

 


07.09.2016 531 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

775
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

387
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14144 16
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1622
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

907
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6243

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

676

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1502

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1309

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1194
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

554
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

692
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1617
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

634
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

923
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5963
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13804
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

296
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

591
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

524
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

838 2