Алергени посеред нас: як запідозрити алергію?

Маслій Уляна Ігорівна - лікар імунолог, алерголог медичного центру Оксфорд Медікал

За що ви любите літо? За сонячну погоду чи за стиглу домашню полуницю? За гудіння бджіл чи за чаруючий запах квіті у саду? За вечірні теплі прогулянки чи відпочинок на пляжі?

Не дивно, що у літній період ми як ніколи близькі із природою та її дарами. Але, як лікар-алерголог, мушу зауважити, що саме влітку ми особливо близькі до розвитку алергічної реакції!

Алерген - що це?

Мені запам’яталось, наскільки часто у фільмах зображають алергічну реакцію негайного типу – переважно набряк Квінке, адже об’єктивно це досить показове явище. Людина за лічені хвилини повністю набрякає, стає багряно-червоною, скаржиться на задишку. В реальному житті картина дещо інша. 

На що я особливо звернула увагу – більшість реагують так на арахіс або шерсть тварин. Насправді, алергенів у навколишньому світі значно більше. І класифікуються вони за різними ознаками.

Екзоалергени – це представники навколишнього середовища, які бувають неінфекційними (пилок рослин, харчові продукти, шерсть і тд) або інфекційними (грибки, бактерії).

Також ми, лікарі, класифікуємо алергени на факультативні – ті, які в рідкісних випадках призводять до розвитку алергічної реакції, нетипові алергени; та облігатні – ті, які характерні високим ризиком розвитку алергічної реакції у людини.

За своєю молекулярною природою та походженням алергени бувають побутові (пил, шерсть, дрібні комахи), харчові (цитрусові, ягоди, горіхи, шоколад), пилкові (пилок різних рослин), епідермальні (зроговілі відлущені часточки епідермісу домашніх тварин, свійської худоби).

Як розвивається алергія?

Під час першого контакту організму із подразником,в організмі виробляються специфічні антитіла – імуноглобуліни класу E – проходить процес сенсибілізації. В залежності від концентрації подразника (алергена) та сприйнятливості організму, ви можете досить часто зустрічатися із цим алергеном, при цьому не виявляти ознаки алергії. Але, з часом настає цей переломний момент, коли виникає алергічна реакція: вивільняється комплекс біологічно-активних речовин, що призводять до негайних змін (набряку, зниження ОЦК, колапсу).

Для встановлення типу алергії, лікарі керуються класифікацією за Кумбсом та Джеллом (1969р.):

  • І тип – анафілактичний. Формуються антитіла із високою клітинною активністю, до цих реакцій ми відносимо анафілактичний шок, набряк Квінке, поліноз;
  • ІІ тип – цитотоксичний, коли антитіла виробляються на компоненти клітин, це основа патогенезу аутоімунних васкулітів;
  • ІІІ тип – імунокомплексний, пов’язаний з феноменом реакції у рідких середовищах, пов’язаний із активацією комплементу; можливі навіть некротичні зміни;
  • IV – клітинно-опосередкований, часто пов’язаний із реакцією відторгнення трансплантату, або, наприклад, алергічним контактним дерматитом;
  • V тип  – реакції сповільненого типу.

Які ознаки алергії і як діяти?

Необхідно звернути увагу на симптоми і анамнестичні дані. Що ви востаннє їли? Чи був недавній контакт із новою для вас твариною? Чи була раніше дана реакція? Чи приймали лікарські засоби, використовували нові види доглядової косметики? Яка ваша професія?

Щоб чітко встановити причину і надати відповідну допомогу, необхідно звернутися до лікаря алерголога. Спеціаліст розкладе все «по поличках» і з допомогою додаткових методів обстеження з’ясує причину алергії.

Звернутися до лікаря варто у випаду: 

  • поява висипу або набряку невідомого походження;
  • реакція на ліки;
  • задуха при вдиханні пилку чи аерозолів;
  • сильне чхання та ринорея, сльозотеча;
  • тривалий дерматит нез’ясованого ґенезу (печіння, свербіж та суха шкіра).

Як діяти надалі? Якщо ви підозрюєте, який саме алерген спричинив проблему – негайно припиніть контакт. Надалі приберіть залишки алергена (промити шкіру, слизові оболонки, якщо харчовий алерген – промити шлунок, прийняти сорбенти) і негайно зверніться до лікаря.

Якщо ви не знаєте, яка причина алергічної реакції – ми разом за допомогою специфічних тестів визначимо проблему (прик-тести та ін.)

Я докладу усіх зусиль, щоб літо не запам’яталось вам проблемою алергії. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


06.08.2022 1012
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

529
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

813
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1972
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3434
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1265
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1263

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1468

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

419

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1063

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1228
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24190
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

441
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2596
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

500
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1438
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15304
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

162
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1182 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

466