Акредитація у вишах. Усе, що слід знати абітурієнтам

Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи на вступ, який виш та яку спеціальність краще обрати?

Інколи вибір університету дається вкрай важко. Адже абітурієнт перш за все хоче бути впевненим у якості послуг, які пропонує заклад вищої освіти.

Саме тому, обираючи приватний виш, абітурієнти побоюються, що освіта, здобута в такому університеті, не настільки якісна, як у державному.

Через суспільні стереотипи про недостатню акредитацію і відсутність гарантій високого рівня освіти виникає спотворене уявлення про приватні заклади. Крім цього, багато людей вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних університетів, а приватні – працюють без неї.

Для того, щоб розібратися, що ж таке акредитація освітніх програм насправді та чому університет не може працювати без неї, ми поспілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максимом Карпашем.

Університет Короля Данила – це один із найкращих високоякісних приватних закладів освіти Західного регіону. Тут представлено понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі: від юриспруденції, журналістики до ІТ та бізнес-аналітики.

Що таке акредитація освітніх програм?

Говоритиму коротко. Акредитація – це процедура визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, встановленим освітнім стандартом, ліцензійними умовами та законодавством у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в ЄДЕБО – без такої реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.

Як відбувається акредитаційний процес, і загалом навіщо він?

Процес акредитації є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що зазначений процес є максимально прозорим, відкритим та таким, що викликає довіру, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.

Чому університет не може працювати без акредитованих освітніх програм?

Університет без акредитації не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти того чи іншого освітнього рівня.

Акредитація є важливою?

Деякі студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?» Відповідь очевидна, оскільки наявність акредитації свідчить про те, що університет відповідає визначеним стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.

Що дає акредитація абітурієнтові/студентові?

Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому одержить диплом, зареєстрований у ЄДЕБО. Виданий без акредитації диплом буде вважатися недійсним, а власник такого документа про освіту не матиме пріоритету, працевлаштовуючись.

Для абітурієнта – та ж упевненість. Разом із тим, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (у відкритому доступі в системі НА), вступник, по суті, може переглянути експертний глибинний звіт про обрану ОП та прочитати відгуки про неї.

Яким чином впливає акредитація на якість навчання?

Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз навчальних програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм.

Окрім цього, акредитовані університети періодично змушені рецензувати та оновлювати власні програми задля забезпечення компетентних знань та навичок здобувачами й адаптації до вимог ринку праці.

Чи правда, що в приватних університетах якість освіти нижча і саме тому вони не можуть пройти акредитацію?

Це твердження, швидше, є поширеним міфом, ніж реальністю. На жаль, у своїй професійній діяльності часто чую, що якість навчання у приватних вишах не на тому рівні, що в державних. Однак це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках.

Я працюю у приватному університеті, в Університеті Короля Данила. І так, це приватний виш, і так, тут акредитовані всі освітні програми. Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики.

Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та постійно покращують якість навчання, впроваджуючи інноваційні методики викладання.

Тому, обираючи виш, не замислюйтеся про якісь вигадки щодо акредитації, проте аналізуйте можливості, які пропонує заклад: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові та творчі проєкти і, звичайно, студентське дозвілля.

Партнерський матеріал


24.07.2023 12602
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

636
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1898
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3383
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1232
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1246
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1315 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1268

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

386

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1038

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1205
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

415
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2573
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1302
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1410
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

610
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15266
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7555
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

412
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1060 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

547
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

449
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

531