50-річчя перейменування Івано-Франківськ відзначив більш ніж скромно



9 листопада 1962 було прийнято відповідну постанову Верховної Ради УРСР, яким місто Станіслав було перейменовано на Івано-Франківськ.

 

Незважаючи на досить вагому дату ніяких офіційних урочистостей в місті не проводилося. У центральній міській бібліотеці пройшла коротка інформаційна лекція, а в Центральному народному домі провели літературно-музичну композицію «Івано-Франківськ - від старовини до сучасності».



Про причини такої скромності здогадатися нескладно. Більшості жителів Івано-Франківська тема перейменування не дуже цікава. А періодично спливаючі, в основному на сторінках місцевої преси, заклики повернути місту історичну назву «Станіслав» або «Станіславів» особливого відгуку не знаходять. Такі заклики тільки в черговий раз дають нову іскру дискусії у вузьких колах істориків та краєзнавців, яка жодними реальними діями не закінчується. Тут варто відзначити, що заклики до перейменування найбільш часто звучать ближче саме до чергової річниці перейменування або заснування міста. Причому головними ініціаторами виступають або політики суто місцевого масштабу, або громадські організації, охочі привернути до себе увагу громадськості.



Останній виток такої дискусії мав місце у березні минулого року, напередодні святкування 349-ї річниці заснування Івано-Франківська. Більшість опитаних громадських і культурних діячів, а також політиків висловилися проти повернення місту історичної назви.



Чинний мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус як тоді, так і зараз виступає категорично проти перейменування міста та повернення йому колишньої назви.  

 

«Перш за все не треба ворушити те, що було, стріляти з рушниці в минуле, тому що можна отримати звідти зворотного постріл з гармати», - сказав мер. На його думку, назва Івано-Франківськ прекрасне, оскільки воно пов'язане з ім'ям дуже відомого і шанованого людини, пов'язаного з історією міста, в якому письменник часто бував.



На переконання міського голови, перейменування міста несе в собі серйозне фінансове навантаження на міський бюджет. Мова йде про зміну у назвах установ і підприємств, про заміну печаток і штампів, що коштує чималих грошей, які і без того є куди витратити з більшою користю.

 

«Втім, - зазначає Віктор Анушкевичус, - це питання не мера, ні міськвиконкому, ні міської ради. Це питання всієї міської громади, і, якщо вже комусь дуже захочеться міняти назву міста, питання це має вирішуватися на місцевому референдумі», пише golos.ua.



Судячи з усього, саме для того, щоб не давати нових приводів для дискусії про повернення історичної назви Івано-Фрнковску і не ворушити минуле, міська влада і не пробували організовувати пишних урочистостей. До того ж, в Івано-Франківську вже міцно вкоренилася традиція святкувати День міста в день отримання ним магдебурского права - 7 травня.



ДОВІДКА ФІРТКИ:

Своє первинне історичну назву місто отримало при заснуванні в 1662. Станіславом поселення назвав на честь свого сина польський магнат Андрій Потоцький, який і побудував фортецю, що стала основою міського поселення. З такою назвою місто проіснував до 1962. Перейменуванню передувала досить тривала дискусія. Як варіанти партійним керівництвом радянської України розглядалися такі назви як Сталінград-Карпатський або Сталінокарпатск. На щастя, обидва названих варіанти були відхилені.


11.11.2012 2057 2
Коментарі (2)

Софія 2012.11.11, 14:15
радянські комуністи перейменували, а теперішні червоні "демократи" схвалили, бо не хочуть нічого змінювати, їм і тоді добре жилось і тепер близько до годівниці.
1662-й 2012.11.11, 18:15
добре що нагадали,тепер буду знати,що живу у сталінграді-карпатському!Ні одна сука ,не хоче елементарно включити мозги,що місто 1662 року,а про керівників міста говорити не будемо бо ..............Як комуняки керували,так і керують,а ми засранці розкинули вуха і жуємо шмарки і слухаємо пез....нів,які просто ті гроші використовують собі,а де гордість?ІВАН ФРАНКО сам би осудив таке рішення,але сьогодні будемо чекати на МУДРУ.із здоровою психікою людину.не треба бути ні політиком,ні великим істориком,треба бути громадянином своєї маленької і великої держави!вчіться бики===========================================
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

8411 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1158
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

634
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5665
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1536
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1400

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

477

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1296

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1126

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1026
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

371
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

425
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1370
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

442
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

707
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5748
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

455
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

321
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

660 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1105
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

959