Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України доводиться вдаватися до відключень світла.

Так, починаючи з жовтня, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. Через ці тимчасові незручності іноді все йде не за планом, що викликає обурення.

Чому насправді вимикають світло, як формують черги вимкнень, чому в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні та де зігрітись на випадок блекауту — Фіртка розповідає актуальну інформацію про відключення світла на Прикарпатті станом на 10 грудня.

За даними «Укренерго», через пошкодження під час ракетних ударів електростанцій та високовольтної мережі, в системі зберігається значний дефіцит електроенергії. Енергетики зауважують, що наразі вдалося стабілізувати ситуацію після останнього масованого обстрілу, але дефіцит в енергосистемі все одно залишатиметься.

Так, за словами голови правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олександра Бубена, відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

«Найближчим часом, можливо, ситуація покращиться. Але дефіцит буде все одно, і з цим потрібно буде жити певний час. Такі відключення будуть до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

Бачимо певне покрашення. Ситуація вирівнюється.

Ключовий фактор, яким ми можемо балансувати, — це введення графіків. Наразі діють чотири черги. Час увімкнень та вимкнень може відрізнятись на 10-15 хвилин необхідних для того, щоб перемкнути черги за командою диспетчера.

Ми такі графіки складаємо вперше, раніше такого досвіду ми не мали, тому розуміємо, що буде критика від людей. З кожним днем наші фахівці удосконалюють ці процеси.

Першочергово ми забезпечуємо критичну інфраструктуру. Решту дозволеної потужності розподіляють на величину черг», — зазначив голова правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго».

Крім цього, продовжує Олександр Бубен, якщо люди свідомо ставитимуться і своє споживання розтягувати в часі, то менше буде аварійних ситуацій. Поки енергосистема не стабілізується, споживати електроенергію свідомо вкрай важливо. Це дозволить енергетикам не вводити додаткові обмеження за вказівкою «Укренерго» та дотримуватись графіків.

«Хто має світло, ставтеся ощадно до нього. Сьогодні — це вже благо та необхідність. Ваша економія допоможе зменшити навантаження.

Також допомагайте тим, хто не має світла та тепла», — додав він.


Прикарпатці у темряві обурені, чому сусіди у цей час зі світлом. 


Відсутністю світла, звісно, користуються російські маніпулятори, які сіють паніку серед українців та намагаються їх розсварити у соціальних мережах.
Зокрема, нерідко у соціальних мережах скаржаться, що в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні. Однак, зрадоньки тут немає. Розповідаємо, чому.
Як пояснили в «Прикарпаттяобленерго», різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Наприклад, є будинок з п'яти під'їздів, і ці під'їзди можуть бути підключені до різних підстанцій, тому буває, що в одному під'їзді світло є, а в чотирьох немає.
Або навпаки. Є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об'єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу.
«До речі, не так і погано, що світло вимикають не всюди одночасно. У сусідів можна зарядити телефони чи павербанки.
Тому найкраще не скаржитися на сусідів, а порадіти за них та домовитися із ними про взаємодію», — вдало зазначають енергетики.
В умовах таких інтенсивних атак відключення будуть нормальною ситуацією протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на відновлення системи до стану, коли споживачі не помічатимуть проблем, знадобиться щонайменше пів року, додали в компанії.
Також часто можна почути дорікання про те, що графіки відключень не збігаються з реальною ситуацією. Як зазначили енергетики, графіки вводяться за розпорядженням диспетчера «Укренерго».
«Ми маємо п'ятнадцять хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи кілька в різному порядку, інколи майже всі — все залежить від стану енергосистеми на ту годину, від того яке завелике навантаження потрібно зняти.
Тому при цьому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості.
Ще раз: ми не визначаємо ні порядок, ні почерговість, ні кількість черг. Тому ці графіки й називаються аварійними. Диспетчери обленерго виконують вказівки диспетчера НЕК «Укренерго», — кажуть в «Прикарпаттяобленерго».

Енергетична криза — теж елемент війни.


Енергетична криза, яка сьогодні триває, — це також елемент війни. Ворог продовжує намагатися сіяти паніку серед українців.

«Відповідні служби мене повідомили, що зараз на моїй сторінці у Facebook працює щонайменше дві російські ботоферми. Їхнє завдання — розсварити людей. І це теж елемент війни.

Зокрема, спершу російські ботофореми проводили психологічну операцію, яка мала на меті дискредитувати переселенців. Сьогодні — вкидають наративи на кшталт чому в сусіда є світло, а в мене немає.

Ворог хоче налаштувати іванофранківців одне проти одного та проти влади, втім закликаю не вестися на провокації та гідно витримати це випробування», — підкреслив очільник Івано-Франківської громади Руслан Марцінків.

Як пояснили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України, російські боти шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації намагаються посилити невдоволення суспільства та підірвати довіру громадян до української влади. 

Так, зокрема, у мережі розповсюджують фейк про те, що нібито електроенергії в Україні достатньо для всіх, просто влада продає її закордон, заробляючи великі кошти. Насправді, наголосили фахівці, експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно міжнародних стандартів є відкритими, тому кожен може це перевірити. 


Черги вимкнень електроенергії на Прикарпатті: як енергетики ділять навантаження?


На Прикарпатті всі споживачі поділені на три черги. Також, для зменшення навантаження на мережу в години пікового навантаження, до вимкнення може бути застосована четверта черга.

Так, повідомили в «Прикарпаттяобленерго», 80% повного навантаження області поділено рівними величинами на чотири черги. 20% навантаження на лініях, які живлять критичну інфраструктуру. 

Якщо адреса одразу у двох чергах — її вимикатимуть лише за однією з них. Щоб уточнити за якою, варто слідкувати за годинами вимкнень та співставити їх з графіками. Черги постійно оновлюють та доопрацьовують, враховуючи звернення споживачів.

Разом з тим четверта черга — це адреси, де технічні можливості дали змогу відокремити їх від ліній з об’єктами критичної інфраструктури. Ця черга вмикається і вимикається вручну, а тому, щоб це зробити до «рубильників» треба доїхати. Реальні вимкнення можуть відрізнятись від заявлених до 40 хвилин, зважаючи на ситуацію на дорогах та інші умови.


Перевищувати ліміти не можна: як на Прикарпатті визначають відключення електроенергії?

Через ракетні обстріли критичної інфраструктури російськими окупантами в Україні вимушені обмежити споживання електроенергії. Відтак, ліміт — це величина потужності, яку в певній області дозволяють використати.

На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.

Коли не вистачає генерації, або коли споживання в країні загалом чи в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент є увімкненою та була без електропостачання найменшу кількість часу.

Як розповів Олег Сеник, технічний директор «Прикарпаттяобленерго», кожна область щовечора отримує інформацію про те, скільки для них передбачили МВт на наступну добу.

«Яким чином ці ліміти доводять до нас? Укренерго є оператором системи розподілу і відповідальне за баланс електроенергії в Україні.

У них є інформація про склад генеруючого обладнання: про склад блоків теплових, атомних та гідростанцій. У них також є інформація про прогнози споживання державою електроенергії по потужності.

Вони все це збирають докупи та аналізують: скільки виробиться електроенергії, скільки потрібно і тоді визначають, скільки можуть розподілити на кожну область.

Після того, як ми отримуємо ліміти, диспетчери складають відповідні графіки. Перевищувати їх не можна, бо буде катастрофа», — наголосив Сеник.

Крім цього, технічний директор пояснив, чому на Прикарпатті замість планових відключень світла запроваджували екстрені.

«Якщо у складі генеруючого обладнання відбуваються якісь позапланові зміни — баланс всієї держави міняється.

Для прикладу, якщо від якоїсь мережі відімкнувся блок якоїсь станції. Не важливо, де це станеться, бо енергосистема у Україні суцільна. І тоді треба швидко усім скорегувати своє навантаження.

Диспетчер доводить нам величину, на яку треба зменшити споживання. Тоді ми й вводимо додаткові обмеження», — резюмував Сеник.

Зазначимо, якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів.

Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження — можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.


На випадок блекауту: де можна зігрітися та зарядити телефон?


В Івано-Франківській територіальній громаді розгортають 100 пунктів обігріву. Їх облаштовують у закладах освіти, охорони здоров'я, комунальних підприємствах та житловому фонді. Разом з тим на базі Будинку нічного перебування розпочав роботу цілодобовий пункт обігріву.

Крім того, у разі найгіршого варіанту перебігу подій, навчальні заклади Івано-Франківської громади готові прийняти людей, щоб надати найнеобхіднішу допомогу.

Заклади освіти, в яких вже облаштували чи облаштовують пункти обігріву:

  • ліцеї імені Івана Пулюя, Романа Шухевича, В'ячеслава Чорновола;
  • ліцеї № 1, № 3, № 10, № 12, № 13, № 15, № 16, № 18, № 19, № 20, № 21, № 22, № 23, № 24, № 25;
  • Крихівецький, Черніївський, Підпечерський, Микитинецький ліцеї та Підлузька гімназія;
  • Початкова школа імені Софії Русової;
  • дитячий садок № 17 "Ромашка";
  • Івано-Франківський коледж ресторанного сервісу і туризму;
  • Вище професійне училище сервісного обслуговування техніки.

За необхідності цей список доповнять.

В пунктах обігріву при навчальних закладах є генератори, ліхтарі, технічна вода, медикаменти, буржуйки, дрова, спальні місця і радіо. Такі пункти запустять в роботу, якщо світла не буде понад добу.

Де в селах Івано-Франківської громади можна знайти пункт обігріву читайте тут.

Крім того, якщо будуть масштабні відключення, то в Івано-Франківську на всіх під'їздах залишають інформаційні листівки. Там вказано, де в разі відключень можна буде набрати води, або знайти тимчасовий прихисток людям літнього віку, або жінкам з дітьми.


«Пункти незламності»: як вони працюють?


Всього на території області розгорнули вісім мобільних та 126 стаціонарних «Пунктів незламності».

Як повідомила очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук, ці пункти працюють цілодобово та безкоштовно. Там доступні тепло, вода, світло, мобільний зв'язок, Інтернет, заряджання мобільних пристроїв, місця для відпочинку, забезпечення для мам та дітей, аптечки.

В Івано-Франківську облаштували два мобільні «Пункти незламності», які знаходяться на Вічевому майдані та на вулиці Франка, 6.

Також по одному такому Пункту облаштували у центральних частинах Коломиї, Калуша, Надвірної, Яремче, Косова та в селищі Верховина.

Адреси найближчих до вас пунктів рекомендують записувати відразу на випадок, якщо зникне світло і мобільний зв'язок.

«Пункти незламності» — це спеціально облаштовані намети, де можна зігрітися, випити гарячого чаю. Також тут можна буде дізнатись, де працює найближча заправка, банківське відділення, аптека чи магазин.

Спеціально для дітей у цих Пунктах створені ігрові куточки із іграми та розмальовкам, щоб малеча могла не лише зігрітися, а й цікаво провести час.

Також 126 стаціонарних «Пунктів незламності» працюватимуть при обласній та районних адміністраціях, школах та в будівлях ДСНС, де також є всі базові послуги.

Час перебування у пункті необмежений. Однак, варто пам’ятати про те, що іншим людям також потрібно зігрітися і зарядити пристрої.

Адреси «Пунктів незламності» можна дізнатися на сайті.


Якщо зупиниться вся енергетична система: чи працюватимуть лікарні на Прикарпатті?


Якщо зупиниться вся енергетична система, то всі медичні заклади працюватимуть, адже мають альтернативні джерела живлення.

«Соціальна сфера також забезпечена генераторами, ми продовжуємо їх отримувати від наших міжнародних колег, для того, щоб мати можливість працювати.

Ми розуміємо, що зима буде дуже складна і спрогнозувати, що буде завтра-післязавтра, ми не можемо.

Але тилова область повинна безперебійно працювати», — зазначила очільниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук.

Міський голова Івано-Франківська, каже, у разі найгіршого сценарію, для того, щоб відновити повністю знищену енергетичну систему, доведеться відключити електростанції на сім діб.

«Лікарні працюватимуть. Ми забезпечуємо найнеобхідніші послуги через потужні генератори, які нам подарували або ж ми придбали за кошти місцевого бюджету.

Тому ця інфраструктура працюватиме, але буде проблема з котельнями та насосними станціями. Це вже відчутно: відбуваються гідроудари, завітрювання.

Однак, варто розуміти, що неможливо зробити так, щоб всі котельні були забезпечені електрикою. Десь працюють генератори, а десь доводиться вмикати або вимикати», — розповів Руслан Марцінків.


Перезимувати у селі, якщо надовго вимкнуть світло.

Посадовці рекомендують мешканцям Івано-Франківська на випадок можливого блекауту знайти прихисток в селі.

Зокрема, для тих, хто не має знайомих чи родичів у селах, створили чат-бот, де просять людей із сільської місцевості прийняти у своїх домівках дітей та жінок з багатоповерхівок, аби перезимувати. Сьогодні цей чат продовжує активно функціонувати. Він доступний за ПОСИЛАННЯМ.

«Мешканці багатоповерхівок та приватного сектору зможуть комунікувати між собою. Так, під час критичних ситуацій останні можуть взяти на певний період часу до себе мешканців багатоповерхівок.

Дуже складно буде виживати саме у багатоквартирних будинках», — каже Марцінків.

До слова, мешканці Березівки та Братківців вже зголосилися прийняти людей у своїх домівках. Тим часом свою точку зору, щодо рекомендацій висловив Володимир Чернецький, начальник Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

«Це доречно, якщо в селі немає проблем з водою, якщо на подвір'ї криниця, немає проблем з опаленням, якщо воно пічне і заготовлене тверде паливо.

Однак, не в усіх є така можливість, тому що хтось — на роботі, а в когось — діти ходять очно в школу.

Тим людям, яким це не створює проблеми, а навпаки, то так, можна на деякий час поїхати.

Виїзд — це не цілковите вирішення, адже потім виникають інші проблеми. Таке рішення приймати особисто кожній людині», — поділився рятувальник.


Не на зло.
З жовтня прикарпатців, які готові протистояти підступному ворогу, засмутили не так відключення світла, як невідповідність графікам. Паралельно у мережі триває енергетична війна, за допомогою якої ворог намагається перекласти відповідальність з росії на Україну. Енергетики наголошують, світло вимикають, щоб балансувати енергосистему та зрештою мінімізувати необхідність вимкнень.

Так, пояснюють в «Прикарпаттяобленерго», графіки вимкнень в області застосовують, щоб стабілізувати енергосистему України після обстрілів. Енергосистема країни — єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни. Відтак, наслідки ракетних ударів по енергоінфраструктурі стосуються усієї України.

Якщо й хочеться шукати винних, то пам'ятайте, що відповідальність за це все несе саме росія, яка напала на Україну та тероризує мирне населення, системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру. Відсутність звичного комфорту на декілька годин — не причина розсваритись, цим самим підіграючи ворогу.


Коментарі ()

05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

307 1
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

872
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3491 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3883
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4240
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5396

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

160

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

616

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1162

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1667
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

234
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

59254
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

655
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

10680
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

803
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

766
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5389
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13275
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

374
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

374
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1208