Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

Те, що в Україні є дві проблеми – дороги і влада знають вже навіть підлітки. І те, що одна проблема глобальніша за іншу – не сумнівається ніхто.

 

Втім, поки влада вибудовує плани свого порятунку і живе виключно собою, зараз мова про дороги.

 

Важливість значення доріг як засобу для комунікації зрозуміли ще у Римській імперії – там навчилися їх будувати швидко і якісно. Тому й імперія була сильною та могутньою. У Австро-Угорщині також дотримувалися цього принципу. Подекуди старовинна бруківка у Івано-Франківську чи Коломиї милує око там, де її не встигли зняти в один прекрасний момент і залити асфальтом. І вимощений старовинний брук майже ідеальний – йому ще стояти і стояти, незважаючи на поважний вік, чого не скажеш про сучасні прогресуючі технології та надбання.

 

У розвинутих країнах світу проблем доріг не існує взагалі – там їх будують якісно і надовго. І у США, і в ЄС чи в Японії сучасні автостради і автобани зв’язують найвіддаленіші куточки один з одним, роблячи їх ближчими та доступнішими.

 

Втім, як уже мовилося, технології, які використовують у нашому дорожньому господарстві, сучасними назвати дуже важко. Часто ми стаємо свідками, як асфальт закидають лопатами, а потім його утрамбовує каток. І після цього залишаються характерні горбики чи смужки, які все ж таки ускладнюють дорожній рух. Подекуди це робиться у дощову погоду і краплини дощу чомусь "вимивають" асфальт – і ремонту як і не було. Гроші витратили, а ефекту ніякого.

 

Ось і тепер, зима якраз в розпалі, а нещодавнє потепління зуміло "оголити" усі принади українських автошляхів. Вже традиційно, їх у нас після танення снігу практично не залишається. Точкові, ямкові ремонти ми ніяк не хочемо забути…

 

Але дорга – одна для всіх: і для дорогих іномарок і для міських маршруток. І дорога стає вже схожою на полігон, на якому потрібно "вижити". Про дороги, як у європейських країнах, як це любить безперестанку повторювати влада, ніхто вже і не думає.  

 

Саме такою лінією перешкод довелось минулого тижня мандрувати і мені. Не знаю, як в інших населених пунктах нашої неньки України, але те, що побачила, вразило. Відрізок автодороги, міжобласного сполучення, за напрямком "Івано-Франківськ-Тернопіль" густо всіяний вибоїнами і то такими, оминути які вже навіть не під силу маститим водіям, що "свої зуби з’їли" за кермом, а тепер, бачачи стан доріг, тільки безпорадно знизують плечима.

 

Не краща ситуація і в Івано-Франківську. Вулиці обласного центру після танення снігу нагадують радше мінне поле, аніж дороги міста із численними європейськими відзнаками.

 

Здається, минулого року ситуація була дещо кращою. Однак, поспішні ремонти до ЄВРО-2012 тепер показують своє "справжнє обличчя". Схоже, маємо те, що маємо.

 

Відразу ж пригадала твердження часів студентства – Україна буде тільки тоді єдиною, коли будуватимуться дороги, що пришвидшать комунікацію між Заходом і Сходом, обміном думками та ідеями. Втім, дороги у нас вперто не будуться, ба навіть і не ремонтуються. Відповідь коротка – брак фінансування. Тим більше, не йде мова і про швидкісні автобани.

 

Такий стан справ наводить на питання, скоріш риторичне –  а, можливо, комусь вигідно, щоб так було, щоб кожен українець жив у своєму маленькому світі і читав про Прикарпаття чи Донбас тільки у газетах або, у кращому випадку, в соцмережах, бачив сюжети на ТБ, але аж ніяк не спостерігав як живуть брати-українці за лінією кордону тієї чи іншої області. Немає доріг, немає спільності, немає України…

 

І насамкінець, у міжнародній практиці є неписане правило, як оцінюють рівень розвитку тієї чи іншої країни. Є три показники, за якими це проводять: стан громадських туалетів, стан доріг та асортимент дитячих іграшок у магазинах.

 

Стан громадських туалетів свідчить про рівень культури суспільства – чим чистіше, тим рівень культури вищий. Стан доріг свідчить про ставлення влади до населення: якщо дороги у належному стані – це свідчить, що влада дбає про людей. А асортимент дитячих іграшок показує рівень розвитку промисловості. Якщо є великий асортимент іграшок вітчизняного виробництва – промисловість працює. Якщо іноземного – країна залежить від імпорту.

 

Якщо ви ще не їхали по наших дорогах – обов’язково це зробіть – і ви відчуєте усі принади нашої реальності. Після цього і в магазин за іграшками, напевно, не захочеться іти…


05.02.2013 Марія Лутчин 1608 5
08.12.2023

Про те, як повномасштабна російська агресія вплинула на будівельну галузь  та його особисте життя читайте в інтерв’ю Фіртці.  

637
05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

1010 3
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

1222
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3639 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3996
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4338

Завдяки путіну, такої ганьби та приниження росія не відчувала ніколи за всю свою історію.

211

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

309

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

792

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1262
09.12.2023

Незалежно від того, випивка у вашому житті є святковим ритуалом або служить для зняття стресу, ви можете випити таку кількість алкоголю, ризик якої для здоров’я переважає потенційну користь.  

36
07.12.2023

Ці ласощі навіть тепер, у холодну пору року, покращують життєвий тонус і загальне самопочуття.

208
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

332
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

11383
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

899
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

846
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5501
08.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13367
06.12.2023

Уряд продовжує політику енергоефективності, стартує наступна фаза реалізації програми обміну старих ламп на світлодіодні.  

271
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

460
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

454
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1300