ОБІС…АТИ НИЖНЬОГО

 

Є відоме правило курника: «Скинь ближнього, обіс…и нижнього». Суспільство, яке не виробило цивілізованих підходів до спільного життя, живе за цим правилом. Останні два десятиліття Україна впевнено йшла шляхом перетворення радянського суспільства («напівзони», що жила за режимно-колгоспними поняттями) у тотальний курник. Курячі сідала залишились від минулого й навіть не змінили назв. Щоправда, вітчизняні бізнесмени спробували всістися на найвище сідало поряд з чиновниками і в декого з тих бізнесменів це вийшло. Немалою ціною, але вийшло. Решту птаства загнали на нижчі рівні, куди щасливо і легалізовано падають «височайші» екскременти. 

 

Верхні керуючі «кури» тепер стурбовані лише одним – закріпитися на завойованих позиціях. Будь-якою ціною. Все решта їх не цікавить. Все розмаїття суспільних позицій, яке так тішило очі «мислителів-демократів» у 90-ті, звелося тепер до двох реальних – клептократії (тих, що с…руть) і терпіл (тих, на яких с…руть). Теперішні аналітики вже не заходяться в екстазі, розповідаючи про «паростки громадянського суспільства» на чергових колгоспних зборах в Малинівці, а лише сперечаються, скільки ж саме клептократичних родин (кланів) насправді править країною – тридцять дві тисячі чи тридцять сім тисяч. Виявляється, що це принципове питання. Бо, бач, якщо тих тисяч лише тридцять дві – то це «автаркічна схема», а якщо аж тридцять сім, то «квазіолігархічна». Так пояснюють нам корифеї експертного товариства. Здохнуть і нє встать, гаспада.

 

Виникає питання: що далі. Автаркія рано чи пізно сама себе з’їсть. Причому зі всім своїм кольоровим фаршем. Проте те, що врешті-решт залишиться від курника, буде мало нагадувати квітучу країну. Радше нагадуватиме той самий зас…ний курятник, але вже після потопу, пожежі та еміграції бл… себто курей. Революція, про яку мріють терпіли на нижчих сідалах, скоріше за все поміняє лише число правлячих кланів. Їх стане не тридцять сім тисяч, а – припустимо – тридцять сім з половиною тисяч. Або з чвертю. Чому? Тому що принцип «родинності» в нашій країні ніхто не відміняв. Навіть не зазіхав на відміну. «Одна калина за вікном…» - співає нестаріюча молдаванка.

 

Професіонали навряд чи запанують у нашій сторонці. Як сказала інша співачка: «Професіоналізм професіоналізмом, а традиції треба поважати». Тому у них співає Гага, а в нас на «Г», але з іншими літерами і повне. Народу подобається. Палена горілка також подобається. І сир «янтар» з рослинними жирами. Й та реклама, у котрій Мурчику нічого не дісталося. Традиції, мля.

 

 Кажуть, що терпіння народу незабаром вичерпається. Що зріють грона гніву. Що вживання молодятами «мезиму» вже не викликає свинячої радості в стареньких батьків. Багато чого кажуть, кажуть, кажуть… Може й правду кажуть, хто зна. Лише от нічого не роблять. І той велетенський літак, що злітав з-за спини діючого віце-прем’єра на передвиборному кліпі, так і залишився в одному-єдиному екземплярі. Тому що другого не треба. І першого б не було, якби не космічна програма колишнього СРСР. Китайці тим часом заявляють, що у 2025 році будуть на Марсі. Але це не наші проблеми. У нас і Мурчику не дісталося і монументи не добудовані і реформи чи то заблукали, чи то пішли поср…ти. От же причепилося дурне слово. Таке негарне. Певно, треба його заборонити на державному рівні. Або хоча б на місцевому. Заборонити легше, аніж щось зробити. Зробити, припустимо, якесь національне авто (не «таврію»). Або цікавий національний бренд (не Спиртка з Гамнюнею). Або, врешті-решт, національну ідею, не списану на п’яну голову з Гердера і Момзена. Зробити, створити, витворити. Щось нове і небачене.

 

Хоча, з іншого боку, кому це все треба?


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

665
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11187 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1887
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1784
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2782
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4642

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

402

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1083

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1491

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1356
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1738
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1554
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1263
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

633
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

713
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1903
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2220 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20402
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

382
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

730 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

768
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1115