Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України доводиться вдаватися до відключень світла.

Так, починаючи з жовтня, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. Через ці тимчасові незручності іноді все йде не за планом, що викликає обурення.

Чому насправді вимикають світло, як формують черги вимкнень, чому в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні та де зігрітись на випадок блекауту — Фіртка розповідає актуальну інформацію про відключення світла на Прикарпатті станом на 10 грудня.

За даними «Укренерго», через пошкодження під час ракетних ударів електростанцій та високовольтної мережі, в системі зберігається значний дефіцит електроенергії. Енергетики зауважують, що наразі вдалося стабілізувати ситуацію після останнього масованого обстрілу, але дефіцит в енергосистемі все одно залишатиметься.

Так, за словами голови правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго» Олександра Бубена, відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

«Найближчим часом, можливо, ситуація покращиться. Але дефіцит буде все одно, і з цим потрібно буде жити певний час. Такі відключення будуть до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

Бачимо певне покрашення. Ситуація вирівнюється.

Ключовий фактор, яким ми можемо балансувати, — це введення графіків. Наразі діють чотири черги. Час увімкнень та вимкнень може відрізнятись на 10-15 хвилин необхідних для того, щоб перемкнути черги за командою диспетчера.

Ми такі графіки складаємо вперше, раніше такого досвіду ми не мали, тому розуміємо, що буде критика від людей. З кожним днем наші фахівці удосконалюють ці процеси.

Першочергово ми забезпечуємо критичну інфраструктуру. Решту дозволеної потужності розподіляють на величину черг», — зазначив голова правління ПАТ «Прикарпаттяобленерго».

Крім цього, продовжує Олександр Бубен, якщо люди свідомо ставитимуться і своє споживання розтягувати в часі, то менше буде аварійних ситуацій. Поки енергосистема не стабілізується, споживати електроенергію свідомо вкрай важливо. Це дозволить енергетикам не вводити додаткові обмеження за вказівкою «Укренерго» та дотримуватись графіків.

«Хто має світло, ставтеся ощадно до нього. Сьогодні — це вже благо та необхідність. Ваша економія допоможе зменшити навантаження.

Також допомагайте тим, хто не має світла та тепла», — додав він.


Прикарпатці у темряві обурені, чому сусіди у цей час зі світлом. 


Відсутністю світла, звісно, користуються російські маніпулятори, які сіють паніку серед українців та намагаються їх розсварити у соціальних мережах.
Зокрема, нерідко у соціальних мережах скаржаться, що в одних будинках вимикають світло, а в інших — ні. Однак, зрадоньки тут немає. Розповідаємо, чому.
Як пояснили в «Прикарпаттяобленерго», різні будинки можуть бути підключені до різних трансформаторних підстанцій. Наприклад, є будинок з п'яти під'їздів, і ці під'їзди можуть бути підключені до різних підстанцій, тому буває, що в одному під'їзді світло є, а в чотирьох немає.
Або навпаки. Є цілий ряд будинків, які розташовані на лінії з критично важливим об'єктом, наприклад, лікарнею. У цьому разі людям пощастило, тому що їх відключатимуть найрідше і в останню чергу.
«До речі, не так і погано, що світло вимикають не всюди одночасно. У сусідів можна зарядити телефони чи павербанки.
Тому найкраще не скаржитися на сусідів, а порадіти за них та домовитися із ними про взаємодію», — вдало зазначають енергетики.
В умовах таких інтенсивних атак відключення будуть нормальною ситуацією протягом місяців, до цього треба всім готуватись. Якщо атаки закінчаться, то на відновлення системи до стану, коли споживачі не помічатимуть проблем, знадобиться щонайменше пів року, додали в компанії.
Також часто можна почути дорікання про те, що графіки відключень не збігаються з реальною ситуацією. Як зазначили енергетики, графіки вводяться за розпорядженням диспетчера «Укренерго».
«Ми маємо п'ятнадцять хвилин на вимкнення. Диспетчер «Укренерго» дає команду на вимкнення черг. Інколи це одна черга, інколи кілька в різному порядку, інколи майже всі — все залежить від стану енергосистеми на ту годину, від того яке завелике навантаження потрібно зняти.
Тому при цьому вивести якусь закономірність або окреслити чіткі години у нас немає можливості.
Ще раз: ми не визначаємо ні порядок, ні почерговість, ні кількість черг. Тому ці графіки й називаються аварійними. Диспетчери обленерго виконують вказівки диспетчера НЕК «Укренерго», — кажуть в «Прикарпаттяобленерго».

Енергетична криза — теж елемент війни.


Енергетична криза, яка сьогодні триває, — це також елемент війни. Ворог продовжує намагатися сіяти паніку серед українців.

«Відповідні служби мене повідомили, що зараз на моїй сторінці у Facebook працює щонайменше дві російські ботоферми. Їхнє завдання — розсварити людей. І це теж елемент війни.

Зокрема, спершу російські ботофореми проводили психологічну операцію, яка мала на меті дискредитувати переселенців. Сьогодні — вкидають наративи на кшталт чому в сусіда є світло, а в мене немає.

Ворог хоче налаштувати іванофранківців одне проти одного та проти влади, втім закликаю не вестися на провокації та гідно витримати це випробування», — підкреслив очільник Івано-Франківської громади Руслан Марцінків.

Як пояснили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України, російські боти шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації намагаються посилити невдоволення суспільства та підірвати довіру громадян до української влади. 

Так, зокрема, у мережі розповсюджують фейк про те, що нібито електроенергії в Україні достатньо для всіх, просто влада продає її закордон, заробляючи великі кошти. Насправді, наголосили фахівці, експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно міжнародних стандартів є відкритими, тому кожен може це перевірити. 


Черги вимкнень електроенергії на Прикарпатті: як енергетики ділять навантаження?


На Прикарпатті всі споживачі поділені на три черги. Також, для зменшення навантаження на мережу в години пікового навантаження, до вимкнення може бути застосована четверта черга.

Так, повідомили в «Прикарпаттяобленерго», 80% повного навантаження області поділено рівними величинами на чотири черги. 20% навантаження на лініях, які живлять критичну інфраструктуру. 

Якщо адреса одразу у двох чергах — її вимикатимуть лише за однією з них. Щоб уточнити за якою, варто слідкувати за годинами вимкнень та співставити їх з графіками. Черги постійно оновлюють та доопрацьовують, враховуючи звернення споживачів.

Разом з тим четверта черга — це адреси, де технічні можливості дали змогу відокремити їх від ліній з об’єктами критичної інфраструктури. Ця черга вмикається і вимикається вручну, а тому, щоб це зробити до «рубильників» треба доїхати. Реальні вимкнення можуть відрізнятись від заявлених до 40 хвилин, зважаючи на ситуацію на дорогах та інші умови.


Перевищувати ліміти не можна: як на Прикарпатті визначають відключення електроенергії?

Через ракетні обстріли критичної інфраструктури російськими окупантами в Україні вимушені обмежити споживання електроенергії. Відтак, ліміт — це величина потужності, яку в певній області дозволяють використати.

На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.

Коли не вистачає генерації, або коли споживання в країні загалом чи в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент є увімкненою та була без електропостачання найменшу кількість часу.

Як розповів Олег Сеник, технічний директор «Прикарпаттяобленерго», кожна область щовечора отримує інформацію про те, скільки для них передбачили МВт на наступну добу.

«Яким чином ці ліміти доводять до нас? Укренерго є оператором системи розподілу і відповідальне за баланс електроенергії в Україні.

У них є інформація про склад генеруючого обладнання: про склад блоків теплових, атомних та гідростанцій. У них також є інформація про прогнози споживання державою електроенергії по потужності.

Вони все це збирають докупи та аналізують: скільки виробиться електроенергії, скільки потрібно і тоді визначають, скільки можуть розподілити на кожну область.

Після того, як ми отримуємо ліміти, диспетчери складають відповідні графіки. Перевищувати їх не можна, бо буде катастрофа», — наголосив Сеник.

Крім цього, технічний директор пояснив, чому на Прикарпатті замість планових відключень світла запроваджували екстрені.

«Якщо у складі генеруючого обладнання відбуваються якісь позапланові зміни — баланс всієї держави міняється.

Для прикладу, якщо від якоїсь мережі відімкнувся блок якоїсь станції. Не важливо, де це станеться, бо енергосистема у Україні суцільна. І тоді треба швидко усім скорегувати своє навантаження.

Диспетчер доводить нам величину, на яку треба зменшити споживання. Тоді ми й вводимо додаткові обмеження», — резюмував Сеник.

Зазначимо, якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів.

Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження — можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.


На випадок блекауту: де можна зігрітися та зарядити телефон?


В Івано-Франківській територіальній громаді розгортають 100 пунктів обігріву. Їх облаштовують у закладах освіти, охорони здоров'я, комунальних підприємствах та житловому фонді. Разом з тим на базі Будинку нічного перебування розпочав роботу цілодобовий пункт обігріву.

Крім того, у разі найгіршого варіанту перебігу подій, навчальні заклади Івано-Франківської громади готові прийняти людей, щоб надати найнеобхіднішу допомогу.

Заклади освіти, в яких вже облаштували чи облаштовують пункти обігріву:

  • ліцеї імені Івана Пулюя, Романа Шухевича, В'ячеслава Чорновола;
  • ліцеї № 1, № 3, № 10, № 12, № 13, № 15, № 16, № 18, № 19, № 20, № 21, № 22, № 23, № 24, № 25;
  • Крихівецький, Черніївський, Підпечерський, Микитинецький ліцеї та Підлузька гімназія;
  • Початкова школа імені Софії Русової;
  • дитячий садок № 17 "Ромашка";
  • Івано-Франківський коледж ресторанного сервісу і туризму;
  • Вище професійне училище сервісного обслуговування техніки.

За необхідності цей список доповнять.

В пунктах обігріву при навчальних закладах є генератори, ліхтарі, технічна вода, медикаменти, буржуйки, дрова, спальні місця і радіо. Такі пункти запустять в роботу, якщо світла не буде понад добу.

Де в селах Івано-Франківської громади можна знайти пункт обігріву читайте тут.

Крім того, якщо будуть масштабні відключення, то в Івано-Франківську на всіх під'їздах залишають інформаційні листівки. Там вказано, де в разі відключень можна буде набрати води, або знайти тимчасовий прихисток людям літнього віку, або жінкам з дітьми.


«Пункти незламності»: як вони працюють?


Всього на території області розгорнули вісім мобільних та 126 стаціонарних «Пунктів незламності».

Як повідомила очільниця Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук, ці пункти працюють цілодобово та безкоштовно. Там доступні тепло, вода, світло, мобільний зв'язок, Інтернет, заряджання мобільних пристроїв, місця для відпочинку, забезпечення для мам та дітей, аптечки.

В Івано-Франківську облаштували два мобільні «Пункти незламності», які знаходяться на Вічевому майдані та на вулиці Франка, 6.

Також по одному такому Пункту облаштували у центральних частинах Коломиї, Калуша, Надвірної, Яремче, Косова та в селищі Верховина.

Адреси найближчих до вас пунктів рекомендують записувати відразу на випадок, якщо зникне світло і мобільний зв'язок.

«Пункти незламності» — це спеціально облаштовані намети, де можна зігрітися, випити гарячого чаю. Також тут можна буде дізнатись, де працює найближча заправка, банківське відділення, аптека чи магазин.

Спеціально для дітей у цих Пунктах створені ігрові куточки із іграми та розмальовкам, щоб малеча могла не лише зігрітися, а й цікаво провести час.

Також 126 стаціонарних «Пунктів незламності» працюватимуть при обласній та районних адміністраціях, школах та в будівлях ДСНС, де також є всі базові послуги.

Час перебування у пункті необмежений. Однак, варто пам’ятати про те, що іншим людям також потрібно зігрітися і зарядити пристрої.

Адреси «Пунктів незламності» можна дізнатися на сайті.


Якщо зупиниться вся енергетична система: чи працюватимуть лікарні на Прикарпатті?


Якщо зупиниться вся енергетична система, то всі медичні заклади працюватимуть, адже мають альтернативні джерела живлення.

«Соціальна сфера також забезпечена генераторами, ми продовжуємо їх отримувати від наших міжнародних колег, для того, щоб мати можливість працювати.

Ми розуміємо, що зима буде дуже складна і спрогнозувати, що буде завтра-післязавтра, ми не можемо.

Але тилова область повинна безперебійно працювати», — зазначила очільниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук.

Міський голова Івано-Франківська, каже, у разі найгіршого сценарію, для того, щоб відновити повністю знищену енергетичну систему, доведеться відключити електростанції на сім діб.

«Лікарні працюватимуть. Ми забезпечуємо найнеобхідніші послуги через потужні генератори, які нам подарували або ж ми придбали за кошти місцевого бюджету.

Тому ця інфраструктура працюватиме, але буде проблема з котельнями та насосними станціями. Це вже відчутно: відбуваються гідроудари, завітрювання.

Однак, варто розуміти, що неможливо зробити так, щоб всі котельні були забезпечені електрикою. Десь працюють генератори, а десь доводиться вмикати або вимикати», — розповів Руслан Марцінків.


Перезимувати у селі, якщо надовго вимкнуть світло.

Посадовці рекомендують мешканцям Івано-Франківська на випадок можливого блекауту знайти прихисток в селі.

Зокрема, для тих, хто не має знайомих чи родичів у селах, створили чат-бот, де просять людей із сільської місцевості прийняти у своїх домівках дітей та жінок з багатоповерхівок, аби перезимувати. Сьогодні цей чат продовжує активно функціонувати. Він доступний за ПОСИЛАННЯМ.

«Мешканці багатоповерхівок та приватного сектору зможуть комунікувати між собою. Так, під час критичних ситуацій останні можуть взяти на певний період часу до себе мешканців багатоповерхівок.

Дуже складно буде виживати саме у багатоквартирних будинках», — каже Марцінків.

До слова, мешканці Березівки та Братківців вже зголосилися прийняти людей у своїх домівках. Тим часом свою точку зору, щодо рекомендацій висловив Володимир Чернецький, начальник Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

«Це доречно, якщо в селі немає проблем з водою, якщо на подвір'ї криниця, немає проблем з опаленням, якщо воно пічне і заготовлене тверде паливо.

Однак, не в усіх є така можливість, тому що хтось — на роботі, а в когось — діти ходять очно в школу.

Тим людям, яким це не створює проблеми, а навпаки, то так, можна на деякий час поїхати.

Виїзд — це не цілковите вирішення, адже потім виникають інші проблеми. Таке рішення приймати особисто кожній людині», — поділився рятувальник.


Не на зло.
З жовтня прикарпатців, які готові протистояти підступному ворогу, засмутили не так відключення світла, як невідповідність графікам. Паралельно у мережі триває енергетична війна, за допомогою якої ворог намагається перекласти відповідальність з росії на Україну. Енергетики наголошують, світло вимикають, щоб балансувати енергосистему та зрештою мінімізувати необхідність вимкнень.

Так, пояснюють в «Прикарпаттяобленерго», графіки вимкнень в області застосовують, щоб стабілізувати енергосистему України після обстрілів. Енергосистема країни — єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни. Відтак, наслідки ракетних ударів по енергоінфраструктурі стосуються усієї України.

Якщо й хочеться шукати винних, то пам'ятайте, що відповідальність за це все несе саме росія, яка напала на Україну та тероризує мирне населення, системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру. Відсутність звичного комфорту на декілька годин — не причина розсваритись, цим самим підіграючи ворогу.


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

645
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11163 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1876
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1773
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2771
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4628

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

384

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1072

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1479

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1346
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1728
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1543
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1252
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

622
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

701
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1892
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2192 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20390
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

369
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

719 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

755
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1104