Хата р(Р)ізника

                                                                                                                                                                            Назва статті не є хоррор-заголовком, але може претендувати на клікбейт. Автор   надихався грою слів між першочерговим призначенням обєкта та прізвищем діючих власників

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно». У принципі, вже можна цілий гештег створювати #покинепізно для усіх публікацій про будівлі Франика. Чи то пак Станиславова.


Отже, що то за будівля? Чим особлива? А нічим.

Звичайнісінька собі «сіра коробка», якщо дивитися на неї з вулиці. Перший поверх, орендований під комерцію, розмальований відповідно до вподобань/можливостей малого бізнесу. Зате вигляд з двору - і ви одразу побачите затишну будівлю з красивим балконом.

Красиву, затишну, конструктивістську.

Для довідки: конструктивізм – це архітектурний напрям, характерними рисами якого є максимальна функціональність приміщень, правильні геометричні форми, практичність і відсутність зайвих деталей. До речі, зонування й візуальне оформлення різних за призначенням частин будівлі за допомогою різних  кольорів – це також риса конструктивізму. Ось така цікавинка.

Набув поширення на початку ХХ століття, розвинувся після Великої війни 1914-1918 років. У наших краях це ще й роки Визвольних змагань та польсько-української війни.

Розібравшись із контекстом, поговоримо про саме приміщення.

За спогадами старожилів, будинок за адресою вулиця Чорновола, 122, зведений на початку 1930-х років підприємцем. Судячи з масштабу будівлі, бізнес у торговця м’ясом ішов добре.

Спершу він орендував торгову «точку» в німецької родини, що проживала поруч (будинок №116): після смерті дідуся-різника вони не продовжили його справу.

Будинок, як і заведено в типовій міській забудові, мав відповідати запитам сімейного бізнесу та житла:

  • у підвалі відбувалося розбирання привезених туш та їх дальша обробка;
  • перший поверх займали торгові площі;
  • на другому поверсі проживали власники;
  • третій поверх заселяли працівники.

Читайте також: Руїни Франківська. Де знайти «те місто»?


До речі, під час ремонтних робіт вже в ХХІ ст., на бічних стінах виявили цікаві написи, що мали привертати увагу потенційних покупців. Не забуваємо, що у той час фактично це був уже край міста, тому ці своєрідні «бігборди» на високій будівлі точно впадали у вічі.

Реклама твердила, що тут відбувається: «Виготовлення та продаж буженини. Віктор Галат». 

Зараз, на жаль, ці написи приховав новітній ремонт й утеплення стін.

Державний архів Івано-Франківської області має потрібні дані, з яким можемо дізнатися, що до приходу «перших совєтів» тут проживали:

  1. Галат Віктор, 1900 р.н.
  2. Галат Станіслава, 1903 р.н.
  3. Галат Антон, 1911 р.н.
  4. Фрись Юзеф, 1921 р.н.
  5. Зайонц Стефанія, 1921 р.н.
  6. Борис Станіслав, 1923 р.н.
  7. Куризма Марія, 1916 р.н.
  8. Каліта Зигмунд, 1912 р.н.
  9. Борис Яніна, 1924 р.н.

Як бачимо, архівна довідка показує власників і всіх мешканців римо-католиками, але у всіх родинних легендах і розповідях старожилів постійно фігурує інформація про власників - євреїв. Або, як мінімум, вказує на будівничих. На це, начебто, мають натякати навіть…кути (!) в приміщенні, які порушують канонічні 90 градусів заради притягування грошей.

Автор даного тексту не знає як і де перевірити цю легенду чи знайти узагалі будь-яку інформацію про неї, тому буду вдячний за підказки чи відсилки до фольклору.

У часі радянської окупації приміщення пристосували під потреби пожежної частини. За бажанням можете знайти у цьому також якийсь певний символізм.

Зараз «хата різника» у приватній власності родини Рєзніків, більшу її частину орендує «Простір освіти «Невгамовні», який активно змінює інтер’єр під себе й власні потреби альтернативної школи. «Невгамовні» щиро сподіваються, що забудовники міста знайдуть можливості спорудити чергову багатоповерхівку деінде.

Висновок перший

Архітектура – це не лише витончена готика чи розкішне бароко. Ми маємо навчитися розуміти цінність будівель, зведених нашими предками в стилі конструктивізму, бруталізму чи якогось іншого –ізму, придуманого мистецтвознавцями.

Висновок другий

Місто – це не лише добре заасфальтовані вулиці, широкі проспекти, велосипедні доріжки та комфортні тротуари з бруківкою, це іще його дух, міські легенди та вся матеріальна (і не тільки) спадщина.

Висновок третій

Дух міста аби жити, потребує старих будівель, вузьких вуличок і затишних двориків, парків та скверів зі старими липами, а в руїнах можуть жити лише привиди.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги Фіртки:

Покоління сервантів (Легкі ностальгійні нотки)

Коронавірус: проблеми, з якими ми зіштовхнулися у зв'язку з епідеміологічними вимогами та обмеженнями

Нова українська література. Для Фіртки


Коментарі (2)

Роман 2021.11.24, 10:41

Власники нерухомості не "Рєзнікі", а Резники!!! Ви розумники відкопали інформацію з минулих століть, а елементарне інфо про сьогодн власників подали викривлене...

 

Рената 2021.11.26, 22:47

Цікава стаття) дякую автору за цікаву історію, і закладені сенси.

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10395 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1744
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1642
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2663
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4476
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3151

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

207

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

960

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1368

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1257
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1634
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1410
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1158
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

516
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

591
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1795
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1860 7
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20281
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

265
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

618 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

659
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

999