Захотів показати, що українці сильна нація: як франківець підкорює найскладніші бігові марафони у світі

Біг – простий і ефективний спосіб стабілізувати вагу та підтримувати тіло у формі. Допомагає зменшити ризики небезпечних захворювань, продовжує тривалість та якість життя, покращує настрій і самооцінку.

Хтось встає на пробіжку вранці, комусь зручно бігати вдень чи ввечері, хтось робить це навіть в інших містах чи країнах. Деякі люди пробігають свої марафони. Для одних це про кайф та свободу, а для інших – про дисципліну.

Фіртка поспілкувалася з ультрамарафонцем з Прикарпаття Миколою Тараном, чому він почав бігати та як це вплинуло на його життя і відчуття себе.


Доброго, дня. Микола розкажіть трішки про себе – звідки Ви, чим займаєтесь, скільки років? Як почалася Ваша бігунська історія?


Привіт! Дуже дякую за можливість розповісти про себе і свою бігову історію. І так, народився я в Дніпропетровську, але у зв'язку із сімейними обставинами наша родина переїхала на Франківщину, де пройшло моє активне, енергійне і неспокійне дитинство.

Навчаючись ще в школі, я займався волейболом, легкою атлетикою, дзюдо і також завжди мав можливість займатися плаванням, але в гірській річці. Після школи, вже у вищому навчальному закладі я почав займатися легкою атлетикою, де і був фізоргом групи.

Звичайно, і після загальних занять, я приходив на стадіон і ще більше бігав. І тоді зрозумів, що біг і все, що пов'язане із бігом робить моє тіло здоровішим, молодшим, енергійнішим, то я буду старатися завжди бігати.

Зараз мені 29 років, я бігун-ультрамарафонець українських, європейських і американських стартів, міжнародний пейсмейкер, автор бігових текстів, спартанрейсер, автор-інтерв'юер журналу про біг THE RUNNERS, амбасадор благодійного фонду допомоги тваринам.

А розпочалося все з того, що я просто захотів показати, що українці - сильна нація, от і вирішив бігати по всьому світі та фінішувати із прапором України.


Нещодавно Ви представляли Україну на ультрамарафоні в Норвегії. Розкажіть про це.


Норвегія вважається однією із найкрасивіших країн, в неї можна закохатися з першого погляду. І тут є багато складних мальовничих трас для бігу. Нещодавно мені вдалося представляти Україну на одному із найскладніших бігових ультрамарафонів Oslo Triple 73 км.

До речі, минулого року я вже був представником на цьому забігу, але в мене були деякі проблеми зі здоров'ям, тож я не дуже добре себе показав. І от, перебуваючи ще в Нью-Йорку, подарував собі реєстрацію.

З досвіду знав, що кількість місць обмежена, ліміт часу, дорога реєстрація - потрібно було все добре обдумати, але сильне бажання повернутися і взяти гідний результат - вирішили все. Отже, я гідно представив Україну.


Чим складний цей марафон?


Перш за все, він вже складний, бо відбувається в тій країні, де одні із найскладніших трас для бігу. По-друге, своєю відстанню. Так просто пробігти 73 км не зможе ніхто, треба довго і регулярно тренуватися.

Суть його полягає в тому, що спочатку треба бігти 42 км, після цього можна перепочити, потім знову бігти 21 км і відпочити, і завершити - пробігти 10 км, і не забувати, що є ліміт часу і потрібно встигнути, щоб уникнути дискваліфікації. Зазвичай, після забігів, атлет пробіг і йде відновлюватися, а тут біг поетапний і це дуже важко для організму.

Щодо мене, то мій організм реагував по-різному - мене кидало то в жар, то в холод, ноги відмовлялися бігти, судоми хапали, а в кінці нігті на пальцях ніг повідпадали. До такого потрібно бути морально і фізично готовим!


Який результат отримали, що було найважче?


Цього року мені вдалося покращити результат і у висновку я посів 11 місце зі 120 учасників. На офіційному сайті мій результат - 5 год 46 хв. Найважчим все ж таки був фініш. В Осло я бігав часто і знав трасу добре.

Розумів, що потрібно перетерпіти лиш фінішні кілометри, бо там якраз є великий і складний підйом, а, як відомо, завжди найважче - це фінішна пряма, бо не залишається ніяких сил, а тут ще й така відстань -73 км.


Ви єдиний учасник від України, чому так виходить?


Я стараюсь бігати складні забіги. Норвегія якраз мені підходить. Вже вдруге я став єдиним представником від України і взагалі від початку створення цього забігу українців на цій дистанції не було. Мабуть, вони люблять комфортніші і простіші забіги. Для мене - це вихід з зони свого комфорту.


Тепер виникає питання чи маєте ви якусь підтримку від держави чи місцевого самоврядування?


Єдина моя підтримка і моральна, і матеріальна - це мої батьки. Від держави і від місцевого самоврядування - ніякої підтримки. Я звик і одразу знав, що в якості будь-якої підтримки треба розраховувати лиш на себе і на свою сім‘ю - це правда!


Як готувалися до марафону?


Так, я із гордістю скажу, що я дійсно енергійно і регулярно тренувався. На тиждень я займався чотири рази на стадіоні, а в неділю старався пробігати половину цієї дистанції на стадіоні плюс регулював своє харчування і добре спав. Це головне, здоровий сон і повноцінне харчування дають чудовий результат.


Чи справдилися Ваші очікування щодо марафону?


Єдине про що я мріяв, щоб мене не ловили судоми, бо через це я б точно зійшов би з дистанції, а ще хотів, щоб мій результат був набагато кращий ніж минулого року. І так, мої очікування справдилися, хоча цього року організатори взяли ще більше учасників ніж минулого року і конкурентів було більше.


Який найкрутіший забіг, у якому Ви брали участь?


Та всі мої пробіги яскраві і незабутні. Завдяки їм, я побачив половину світу, решту я ще побачу. Але можу виділити один мій заокеанський старт Skechers Performance Los Angeles Marathon 2018, де я був представником від України.

Всі знають, що зареєструватися на цей марафон - це лише половина справи. Головне - отримати візу. Для цього мені багато прийшлося перетерпіти - багато тренуватися в різну погоду, витратити значну суму грошей, відмовляти собі у відпочинку.

Також, на той час в мене були проблеми зі здоров'ям, які я не вирішив. І моя поїздка була під знаком питання. Проте я зважився і полетів здійснювати свою мрію.


Чи маєте власні рекорди чи, можливо, всеукраїнські?


Я тільки звичайний бігун-ультрамарафонець, який просто бігає, не за результатами, а за емоціями. Але можу виділити ось цей. Цього року я був представником на найскладнішій дистанції Spartan Race Ultra 50 км, де виборов друге місце.

Нарешті, я зміг зрозуміти, що це моє. Нагадаю, ці змагання є одними із найбільш екстремальних у світі, а ця відстань є найбільшою в цих змаганнях. Головний аспект, що потрібно бігти і долати перешкоди при ліміті часу і місцевість вибирають трейлову із значними підйомами і спусками.


Які маєте плани на найближчий час?


Звичайно, є багато бігових планів. Але зараз в мене відновлення, оскільки я мав складний біговий рік. Щодо офіційних стартів, то я хотів би ще декілька разів пробігтися в Норвегії, Грузії, Ісландії, підкорити гору Казбек, побігати пейсмейкером за межами України, провести бігові екскурсії нашою країною, зробити власний біговий кемп і точно знаю, що хочу перетинати фінішну пряму із прапором України в штатах. Думаю, в найближчому майбутньому це все здійсниться, бо я цього хочу і до цього біжу!

Люся Грибик


21.11.2019 Люся Грибик 7150 1
Коментарі (1)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

721
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2284
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2008
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2034
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6115 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2320 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

193

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1005

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1002

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1261
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

105
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

489
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1950
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26377
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

436
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10349 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7894
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

442
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

290
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

450
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

520
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1454