Від тисяч відвідувачів до порожніх залів: як франківські ресторани впоралися із карантинним стрес-тестом

«У нас немає вільних місць! Столики тільки за бронюванням! Вибачте, щоб присісти Вам доведеться зачекати!» - вже понад два місяці ці, раніше щоденні, фрази ніхто не говорить. А все через карантин.

З березня місяця ресторани, кав’ярні та бари опинилися в ситуації, коли кількість відвідувачів скоротилася з кількох тисяч до нуля. Люди без роботи, ресторатори рахують збитки, а любителі смачно поїсти та відпочити, роблять це у себе на кухні.

Вже сьогодні заклади громадського харчування відкриють двері для відвідувачів. Та не всі ресторатори змогли пройти карантинний стрес-тест.

Що відбулося із ресторанами в Івано-Франківську? Чи змогли вони втриматися на плаву? Як налаштовані працювати далі? Про це Фіртка розпитала у франківських власників ресторанного бізнесу.


Андрій Кодак, заступник директора мережі "Сім'я ресторанів "Лейбова гора"

Чи вдалося «Сім'ї ресторанів Лейбова гора» зберегти всі свої заклади? Як карантин вплинув на бізнес?

Нам вдалося наразі втримати всі наші заклади і якщо все швидко відновиться, то ми зможемо успішно працювати. Зараз ми не працюємо на прибуток, важливо втримати людей та зберегти ті напрацювання, на які витратили не один рік до цього.

Як реорганізували команду - що відбулося з вашими працівниками?

За два місяці ми не звільнили жодного працівника. У нас є частина людей, які сьогодні й самі не бажають виходити на роботу і ті, які хочуть працювати. Тому між працівниками ми намагаємося робити «здорову» ротацію, щоб всі по трошки працювали. Зрозуміло, що зараз не можливо заробити таких грошей, як раніше, але все ж таки хоч щось буде йти людям у зарплату відповідно до днів, у які вони виходили. Ми жодних ставок їм не врізали, але фактично кількість робочого часу зменшилася.

У якому режимі працюють заклади під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти у період карантину і на скільки відсотків це покриває витрати?

«Перше-друге» та «Шеф клуб» працювали у режимі доставки постійно, так продовжують робити і зараз. «Кавоварка» працювала у режимі «навиніс». Ми вже відкрили літній майданчик на «Перше-друге», «Шеф клуб» та чарочної «Артур Бернс». «Брамборак» закритий, там ми плануємо відкрити новий заклад. «Лейбова гора» теж не працює.

Що ж до заробітків, то вони коливаються на позначці нуля та легенького мінуса.

Очікуєте на допомогу від держави?

Однозначно "ні", у таке чудо я не вірю! Забрали частинку податків, але це незначні суми, які не відіграють великої ролі. У нас дуже багато персоналу і податки за працівників все одно потрібно сплачувати.

Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

У нас вже весь персонал "пристосований", адже ми не повністю закривалися під час карантину. Рукавички, маски, дезінфектори, температурний скринінг, дотримання дистанції - це все вже ввійшло у звичку. Всі ці вимоги та норми стали буденними і ні в кого немає проблем із їх виконанням та дотриманням. Це було, є і буде, ми дотримуватимемося всіх правил, поки їх не скасують.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу до того рівня, який був раніше, до карантину.

Все залежить від того, наскільки довго затягнуться ці карантинні обмеження. Після їх повного скасування звичайно потрібен буде ще свого роду «буферний період», щоб відновити довіру людей. Адже не секрет, що люди поділилися, умовно кажучи на три групи: фанатики, які надзвичайно бояться коронавірусу; ті, хто побоюється захворювання, але не впадають у паніку, такі собі середнячки та скептики, які не вірять у всі ті речі, які відбуваються зараз у світі. І коли знову люди повернутися до нормального ритму життя та будуть без остраху відвідувати ресторани та їдальні, тоді ми зможемо говорити про якісь прогнози та аналізувати ситуацію.


Маргарита Бойко, генеральна директорка фірми “Надія”

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Як і усі колеги даної сфери послуг ми були вимушені тимчасово зачинитись. Багато замовлень ми змогли перенести на кращі часи (весілля, дні народження, хрестини). Нам приємно, що гості не скасували свої урочисті події, а погодились чекати, щоб все одно відзначити їх у нас. Але в будь-якій ситуації можна знайти позитив - карантин дозволив нам провести деякі ремонтні роботи, покращити, удосконалити технології, скласти нові меню. Наприклад, за час карантину ми розробили лінійку морозива власного виробництва NADIYA GELATO, виключно з натуральних продуктів. Морозиво вже представлено в магазинах "Делікатес" в скляних герметичних банках, а після карантину родзинкою стане відвідання лабораторії морозива з дегустацією на місці.

Як реорганізували команду - що відбулося з Вашими працівниками?

Під час карантину ми були постійно на зв’язку з нашими працівниками, підтримували їх морально, спілкувалися в режимі онлайн, ділилися ідеями. Значну увагу приділили саморозвитку та вдосконаленню, вивчали нові рецепти.

У якому режимі працював заклад під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти?

Ми активно розвивали наш інтернет-магазин доставки їжі та продуктів – www.delikates.ua, який став дуже популярним серед франківчан. Частина працівників ресторану була залучена до роботи в інтернет-магазині та працювала на доставці. У даний час вже працює затишна літня тераса ресторану “Надія”, поруч розташований дитячий майданчик для маленьких відвідувачів, це створює атмосферу пікніка серед міста, за якою люди дуже скучили. Ми втратили дуже багато, фінансово, морально, але не втратили надію, що ситуація скоро зміниться на краще.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ми позитивно сприйняли вимоги щодо організації роботи ресторанів під час виходу з карантину, адже безпека гостей і персоналу понад усе! Дотримуємося максимально безпечних умов обслуговування гостей на літній терасі ресторану “Надія” - столики розміщені на відстані більше 2 м один від одного, кухарі та офіціанти працюють в масках та рукавичках, при вході стоять дезінфектори, проводиться скринінг температури в працівників та гостей закладу. Будь-яку рекомендацію чи підтримку від держави приймемо з вдячністю.

Скільки часу потрібно щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

Теперішні обставини не вічні, ми переможемо їх і скоро разом повернемось до звичного життя, здоровими і повними сил. Останнім часом класичні ресторани і кафе замінила доставка їжі. І тут питання, чи зголоднілий світ після пандемії відновить інтерес до класичного методу споживання їжі в ресторані, з атмосферою, розвагами, соціалізацією? Думаю, що так. Тоді стане можливим, за рік, максимум два, надолужити втрачене. Якими стануть після пандемічні тренди в ресторанному бізнесі, час покаже.


Також, Фіртка знайшла сміливця, який наважився запустити ресторан у час карантину.

Денис Кирилів, власник закладу SushiWok

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Ми відкрилися 14 травня, тому не можу сказати, як карантин вплинув на наш ресторанний бізнес, бо не працювали до карантину. На жаль, відкриття в умовах карантину відбудеться без можливості скуштувати наші смачні роли та вок всередині закладу.

Тому, для нас однією з негативних сторін карантину є те, що клієнти не мають можливості розташуватися всередині і провести час в нашому новому та затишному кафе.

Як організували роботу команди?

Проблем з набором персоналу в принципі не було, оскільки на цей час дуже сприятлива ситуація щодо підбору персоналу.

У якому режимі працював заклад під час карантину і чи вдалося хоч щось заробити?

Ми відкрились якраз саме на доставку та самовиніс, замовлення приймали через сайт мережі Sushiwok.ua, додаток чи у телефонному режимі.

На скільки це покриває витрати наразі складно сказати, оскільки працюємо менш як місяць.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ні, не очікуємо на допомогу від держави. До нових умов роботи в принципі ставимося адекватно, оскільки одразу після відкриття працюємо за всіма європейськими стандартами поводження з продуктами харчування та клієнтами.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

На цей момент, враховуючи в якому стані ресторанний бізнес, не раніше жовтня-листопада місяця.


Сподіваємося, що вже скоро ресторатори забудуть про карантин, як про страшний сон, а відвідувачі зможуть насолоджуватися своїми улюбленими стравами та розслабитися у комфортній атмосфері.


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

830
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11401 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1980
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1870
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2867
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4772

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

515

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1157

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1670

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1416
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1811
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1635
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8873
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

712
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

791
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1976
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

961
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

458
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

390 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

797 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

839