У Білоберізькій ОТГ презентували бюджет для громади

Мешканці громади є власниками місцевого бюджету і повинні знати – звідки у громаду надходять гроші, та як їх розподіляють.

Проте, зазвичай, інформація про бюджет громади оприлюднюється у вигляді безкінечних документів зі складними цифрами і незрозумілими кодами. Зробити зрозумілим бюджет громади поставили собі за місію представники Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети” – саме вони розробляють та презентують у громадах бюджети для громадян, інформує Центр політичних студій.

Бюджет для громадян – це документ, де простою мовою, з використанням інфографік та зрозумілих пояснень мешканцям громади доносять інформацію про місцевий бюджет. Цікаво, що такий лайфхак вже другий рік впроваджують не в обласних центрах та великих містах, а у невеликих ОТГ, що є партнерами Програми DOBRE.

На Прикарпатті першою громадою, де у 2019 році презентували Бюджет для громадян стала Білоберізька ОТГ. Тут уже другий рік поспіль працюють експерти громадської організації “Центр Політичних Студій” – представника Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети” в Івано-Франківській області.

Керівник Центру Політичних Студій Віталій Світлик зазначає, що організація ставить за мету пояснити мешканцям громади, що будь-який місцевий бюджет формується з податків мешканців і самі мешканці повинні знати, куди влада витрачає їх кошти.

“Ми комплексно підходимо до процесу створення бюджетів для громадян в ОТГ. Долучаємо до нього і владу і фінансистів, і громадські організації”, – каже Світлик, – “Протягом кількох місяців ми працюємо з владою та макетуємо самі брошури, потім, разом з владою та місцевими активістами ми презентуємо ці брошури мешканцям. Окрім того ми ведемо і просвітницьку діяльність – розповідаємо мешканцям громади, як можна долучитись до формування місцевого бюджету. Також збираємо пропозиції до бюджету на наступний рік, передаємо владі і сприяємо тому, щоб влада дала звіт, які пропозиції включені в бюджет, а які не включені і з яких причин”.

Наразі Бюджети для громадян у же вдруге розробляються та презентуються у 95-ти громадах, що є партнерами Програми DOBRE.

Впродовж 15 та 16 вересня у Білоберізькій ОТГ презентація проходила у двох населених пунктах громади, а також у місцевій гімназії – де старшокласникам провели відкритий урок та пояснили, як функціонує бюджет громади.

Експерт Центру Політичних Студій Михайло Джогола пояснює, що особливий акцент у цьогорічних презентаціях бюджетів для громадян роблять саме на молодь. Адже такого роду громадянська освіта буде корисною і для школярів і для громади.

“Ми часто стикаємось з тим, що мешканці громад не знають, яким чином їм можна долучитись до процесів управління громадою. І це дає свої наслідки – членам громади важко зрозуміти, чому не робиться дорога, чи чому на освіту витрачають ту, а не іншу суму”, – пояснює Михайло, – “Саме тому ми хочемо вчити молодь розбиратись в особливостях місцевого самоврядування. За кілька років це дасть свої результати – збільшиться рівень громадянського суспільства”.

По завершенні акції бюджети для громадян розповсюджуватимуть у Білоберізькій ОТГ старости та депутати, а також представники молодіжної ради. В ході акції зібрано та передано владі більш як чотири десятки пропозицій.  Це помітний результат, кажуть експерти, адже минулого року, під час аналогічних презентацій було зібрано у два рази менше пропозицій.

Однак, збір пропозицій на цьому не завершився – до кінця жовтня мешканці Білоберізької ОТГ можуть подати свої пропозиції до бюджету на 2020 рік старостам, сільській раді або просто надіслати в електронному вигляді, перейшовши за посиланням.

Найбільше пропозицій, поданих мешканцями Білоберізької ОТГ стосувались ремонту місцевих доріг, розвитку туризму і створення інфраструктури – відкриття басейну та будівництво спортивних споруд.

На черзі в Івано-Франківській області ще дев'ять презентацій бюджету для громадян у 9-ти різних ОТГ.


18.09.2019 690
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1925
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1840
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1840
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5430 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2133 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1493

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

714

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

771

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

966

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

991
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1748
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3657
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10231
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26116
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10164 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7693
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

874
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

148
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

236
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

363
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1259
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

858