Стримати Росію

 

Зрозуміло, хотілося б, щоби за консолідацію нації ми не платили людськими життями. Але історія має свої правила, символізм та сенси. В минулому кожного народу, що усвідомлює себе нацією, був час суворих випробувань.

 

Мабуть, обійти це неможливо. Тим більше там, де проходить цивілізаційний розрив, де в одній державі історично сформовано кілька різних життєвих укладів з різними світоглядними та культурними "підкладками".

 

Ми не можемо змінити минулого. Але можемо побудувати національну безпеку з урахуванням досвіду - як тисячолітнього, так і того, який ми здобули за останні місяці ціною крові наших хлопців. Наших героїв.

 

Цей досвід безцінний. Раніше мир для нас був чимось само собою зрозумілим. Ми не знали ціни миру, ми не знали ціни безпеки. А тепер розуміємо, що без стратегічного бачення питань безпеки країні і нації не вижити.

 

Зараз багато хто на Заході, особливо в США, згадує перші роки "холодної війни", коли країні вільного світу опинились перед лицем комуністичної загрози.

 

Тоді знайшлись мудрі політики, які розробили довготривалий сценарій дій, що пройшов перевірку часом. Так, у 1947 році Джордж Кеннан запропонував керівникам США "стратегію стримування". Тобто створення для агресора таких умов, коли плата за агресію є вищою за будь-які здобутки, які вона може принести.

 

Україні сьогодні потрібна подібна стратегія стримування агресора. Ми сусіди з Росією, чий потенціал агресивності на тлі її внутрішніх проблем безупинно зростає. І цей географічний факт скасувати або скорегувати неможливо. Але можливо навчитись співіснувати з агресором на наших умовах.

 

На кордоні необхідно збудувати сучасний "кордон безпеки". Він мав би включати роздільну стіну, обладнану засобами фіксації порушення кордону. Технологічно це не складно - подібні споруди продемонстрували себе успішно в США та Ізраїлі. Зрештою, ще давні римляни будували такі бар'єри проти войовничих варварів.

 

І найголовніше – ця стіна матиме колосальне символічне значення. Це буде новий східний кордон Європи. Пропоную назвати стіну "Європейський мур". Тут – ми, європейці, там – вони, ординці, діти безмежних диких просторів зі своїм баченням світу.

 

Але жодна стіна не зупинить танків і літаків. Тому потрібно будувати армію. За західними стандартами та на базі національної ідеології.

 

Така армія вже народжується. Вона є наслідком національної консолідації, але вона ж є і її інструментом. Нація може далі будуватись навколо армії. Така менеджерська схема може бути прийнята патріотичними бізнесменами, які успішніше за продажних та некомпетентних чиновників будуватимуть національні збройні сили.

 

Армія може примирити людей різних укладів, тому що культурні розбіжності стираються під час спільної боротьби з ворогом. Перед обличчям смерті люди згадують фундаментальні речі, що єднають нас на рідній землі. Це відчуття ґрунту, це відчуття єдиного коріння.

 

Мова повинна йти про нове бачення безпеки загалом на тлі нових викликів. Світ має багато цікавих моделей побудови систем безпеки, від яких можна взяти найкраще. Для України цікавим є досвід Швейцарії, Ізраїлю, інших країн. В нових реаліях побудова нової ідеології національної безпеки - на часі. 

 

Олександр Шевченко

народний депутат України, позафракційний,

ТСН


30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1033
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

844
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1965
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3337
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2599
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2592

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

320

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

776

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

736

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1687
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

423
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

777
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

657
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

403
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

430
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27087
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

882
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19726
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

481
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

440
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

774
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1458 4