Станіславівська маївка, джаз та журек: у Франківську стартують вже четверті Дні польської культури (програма)

У п'ятницю, 24 травня 2019 року почнуться IV Дні польської культури в Івано-Франківську, організовані місцевим Центром польської культури та європейського діалогу.

Під час триденного свята буде виголошено лекцію присвячену ключовій для польського суспільства верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта, показано виставку про чисельний і потужний рід Потоцьких, прозвучить польська джазова і популярна музика, а також відбудеться традиційна Станіславівська маївка.

Окрім того, кожен зможе спробувати польський журек і навіть взяти участь у його приготуванні. Не залишаться без уваги й діти, для яких приготували майстер-класи і розваги.

Запрошуємо ознайомитися з програмою Днів польської культури та участі у святі. Вхід вільний!

ПРОГРАМА

П’ЯТНИЦЯ, 24 травня 2019 р.

18.00 год – лекція проф. д-р габілітованого Томаша Зарицького „Інтелігенція – польська культурна еліта і її роль в історії Креcів та відбудові польської держави”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Лекцію присвячено ключовій для польського суспільства суспільній верстві, якою є інтелігенція, а конкретно – культурна еліта. Коротко буде обговорено її існування у XIX столітті та динаміка розвитку, який призвів до того, що вона зайняла домінуючу політичну та суспільну позицію в молодій польській державі у 1918 році.

В лекції також буде побіжно показано її подальшу долю в часи війни та комунізму, аж до сьогодення. Особлива роль інтелігенції в польському суспільстві є надзвичайно важливою для розуміння його специфіки та відмінності відносно інших західноєвропейських суспільств. Дивлячись на життя інтелігенції та та її сучасну роль, можна з’ясувати також надзвичайно важливу роль культури в новітній історії Польщі та її сучасному суспільному житті. На цьому тлі також не залишиться поза увагою і роль культурної еліти Польщі на так званих Кресах, де її варто розглядати в ширшому контексті взаємин з іншими суспільними групами і складних суспільних перемін, які відбулися у XX ст.

СУБОТА, 25 травня 2019 р.

15.00 год – відкриття виставки „Потоцькі на Львівській землі, Поділлі та Галицькій землі”

Центр польської культури та європейського діалогу (вул. Січових Стрільців, 56)

Героєм нашої виставки є розгалужений і величний магнатський рід, якого найсильніша гілка послуговувалася гербом Пилява. На блакитному фоні щита зображена гербова фігура – трираменний хрест з рівними поперечинами, без правої частини нижнього рамена. Про Потоцьких так писав у давніх літах літописець: „З незапам’ятних часів ім’я Потоцьких завжди повсюди відоме було у Польщі. Потоцькі сміливо воювали, мудро на сеймах радили, ніколи грошей не жаліли, коли Батьківщина була у скруті й жоден з них ніколи не чекав до останку, щоби пожертвувати собою”.

Виставка зосереджується на вибраних особистостях з роду й місцевостях, в яких Потоцькі мають особливі заслуги. Географічно вона охоплює колишні воєводства Польщі, розташовані сьогодні в сучасній Україні. Це буде нагода до прогулянки крізь віки слідами великої історії, історичних та архітектурних пам’яток, а також людських пристрастей. З багатьох матеріальних цінностей Потоцьких донині збереглися нечисленні пам’ятки, часто зруйновані архітектурні пам’ятки – це вони сьогодні є свідченням величності й потужності роду.

19.00 год  – „Джазова музика без кордонів” – джазова класика, польський джаз та популярна музика у виконанні Big Roll Band із Ключборка

Палац Потоцьких (вул. Шпитальна, 3)

Big Roll Band – це група із 20 музикантів, що грають під керівництвом пузоніста і диригента Рональда Мендля. Біґ-бенд відомий своїм характерним звучанням, поєднуючи різноманітні музичні напрямки і стилі: джаз, свінґ, латинську, фанк, аж до сучасного джазу. Група існує вже 11 років при Ключборському домі культури (Республіка Польща), де має постійну репетиційну базу. Їздить із концертами по Польщі та за кордоном, здобуваючи щораз більше визнання у середовищі меломанів та знавців джазу. В рамках Днів польської культури у їхньому виконанні ми почуємо м.ін. „Будь моїм натхненням”, „Живи кольорово”, „Ва-банк”, „Тестостерон”, „Малліґан Стю”.

НЕДІЛЯ, 26 травня 2019 р.

12.00 год – урочиста Служба Божа , Костел Христа Царя Всесвіту (вул. Вовчинецька, 92);

15.00 год – Станіславівська маївка у Палаці Потоцьких (вул. Шпитальна, 3):

  • концерт польської музики і танцю
  • майстер-класи
  • дитяча локація
  • гастрономічний простір

Польська музика – один із невід’ємних елементів польської культури, чудовий імпульс для єднання людей. Вона є одним із найцінніших і дуже близьких народові скарбів національної традиції. Під час концерту свій творчий доробок презентуватимуть діти та молодь з Івано-Франківська та області, а також запрошені гості: Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”, а також ансамбль „Бориславяки” з міста Борислава.

Ми також приготували для Вас декілька додаткових цікавинок. Ви матимете нагоду спробувати польський журек та інші гастрономічні дива. Наші наймолодші гості зустрінуться з волонтерами Центру польської культури та європейського діалогу під час ігор та розваг, а шанувальники мистецтва зможуть взяти участь в заняттях з основ малювання, які проведе місцевий художник Михайло Дейнега. На найбільш активних чекають призи. Тут також можна буде відвідати павільйон, який презентує історію, культуру і науку Польщі та зустрітися зі студентами-полоністами Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Кожен також зможе зробити собі фото на пам’ять про участь в Днях польської культури.

Організатор:

Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську

За підтримки:

Генерального Консульства Республіки Польща у Львові

Фундації „Допомога полякам на Сході”

Сенату Республіки Польща

Івано-Франківської міської ради

КП „Простір Інноваційних Креацій ПАЛАЦ”

Проект співфінансований за рахунок коштів Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та Фундації „Допомога полякам на Сході” в рамках опіки Сенату Республіки Польща над полонією і поляками за кордоном

Співпраця:

Фундація „П’ястун” з Ополя

Мальтійська служба допомоги в Івано-Франківську

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника

Парафія Христа Царя Всесвіту

Польський ансамбль пісні і танцю „Львів’яни”

Ансамбль „Бориславяки”

Big Roll Band з Ключборка (Республіка Польща)

Естрея

Театр кіно „Люм’єр”

Художній салон „Ортус”


22.05.2019 985
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1910
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1835
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1831
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5395 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2129 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1488

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

707

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

755

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

953

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

986
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1738
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3654
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10222
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26103
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10152 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7689
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

872
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

92
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

202
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

361
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1254
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

850