Синай. Гора Мойсея. Неопалима Купина. Єрусалим. Віфлеєм (ФОТО)

 

 

Є подорожі, з яких повертаєшся іншим. Тибетські монастирі, європейська готика храмів, Рим, індійський Канарак, єгипетський Луксор…, - з цієї серії.

Про Паломництво в Святу Землю по Біблійних місцях Старого і Нового Завітів.

 

 

1. Сходження на гору Мойсея (гора Хорів або Джабал-Муса)

 

Сходження - нічне. В цьому його додаткова складність. Всі паломнии йдуть з ліхтариками і в якийсь час майже всю Стежку Покаяння видно зверху до низу саме завдяки багатокілометровому ланцюжку вогників ліхтарів. Гора Мойсея вища за нашу Говерлу на 200 метрів - 2285 над рівнем моря.

На Гору є дві дороги - довга і коротка. Довга - більш полога, довжиною 7 кілометрів. Сходження починається від знаментитого монастиря Святої Катерини. Коротка Стежка Покаяння - менше 3 кілометрів - 3750 сходинок, викладених монахами. Провідник - місцевий бедуїн, який щодня піднімається на Гору. Якщо вірити, що сходження на Гору відпускає всі гріхи, то він мав би бути безгішним...

Сходження триває з 24.00 до 04.00. Нас обганяє група верблюдів (з китайцями на спинах) - таку послугу надають місцеві бедуїни за 20 доларів. Але це вже не паломництво, а якийсь верблюжий туризм:)...

Наша "слов'янська" група йде пішки. Всі. Включно з досить старенькою парою років 70-ти і дівчиною з "дуже надмірною" вагою. Вони трохи затримують групу, але атмосфера - виключно позитивна. Світанок починається в 04.50, а Сонце сходить в 05.35. На горі - шалено холодно - близько 0 градусів, осбливо в мокрому від поту одязі. По дорозі є кілька берберських імпровізованих "кафешок", в найвищій ми і чекаємо перед завершальним участком сходження - останніми 750 сходинками стежки монахів. П'ємо чай за 2 долари... Беремо "в оренду" верблюжі ковдри за 4 долари. Хоч трохи стає тепліше. Хоча слово "тепліше" тут не зовсім доречне...))

 

 

 

Після півгодинного світанку - перший промінь Сонця освітлює гору Мойсея. Тут Мойсей після 40-денного посту отримав від Бога Скрижалі Заповіту з Божими Заповідями. (Поряд з Горою Мойсей водив свій народ 40 років Синайськими пустелями після втечі з Єгипту, щоб витравити з нього дух рабства)

 

 

 

Сонце зійшло

 

 

 

На вершині близько 500 паломників, що піднімалися всю ніч, щоб зустріти схід Сонця. Кажуть, що сходження по Стежці Покаяння на гору Мойсея до сходу Сонця відпускаює всі гріхи. Сумнівно..., все безперечно набагато складніше, але те, що паломництво на Гору залишає слід в душі, - безсумнівно

 

 

 

Дзвіниця на вершині Гори. Є тут і капличка. Монахи з монастиря Святої Катерини щодня піднімаються на Гору для проведення служби Божої

 

 

 

Дорога вниз - 3750 імпровізованих сходинок. Сходження на Гору по складності співрозмірне зі сходженням на Говерлу. Той самий перепад висот - близько 800 метрів (початкова точка маршруту - монастир Святої Катерини на висоті майже 1500 метрів). Складніше - бо ніч. Легше, бо тут нічого не росте (жодної альпійки, як в Карпатах), а дорога і сходинки викладені так, що нога завжди має горизонтальну площину опори

 

 

 

На монастирській стежці Покаяння є дві, очевидно ритуального призначення, арки

 

 

 

А цьому нам, "гуцулам", можна повчитися. Попри те, що на Гору щодня піднімається до тисячі паломників - чистота тут незрівнянна з Карпатами. Через кожних кількасот метрів - урни для сміття. За чистотою дбають монахи та місцеві мешканці - бедуїни

 

 

 

2. Монастир Святої Катерини

 

 

Вигяд зі стежки Покаяння на монастир Святої Катерини

 

 

 

Монастир Святої Катерини - найстарший християнський монастир, який зберігся до наших днів в майже незмінному вигляді. Він був збудований в 342 році римською імператрицею Єленою, матір'ю імператора Костянтина. А в 527 році імператор Юстиніан збудував Церкву Преображення та мур з місцевого граніту висотою 15 та товщиною більше 3 метрів. Він же поставив 200 солдат для оборони монастиря від місцевих бедуїнів. Є переказ, що в монастирі добре прийняли пророка Мухамеда, коли той сходив на гору Мойсея, після чого він також надав охорону монастирю та видав монахам грамоту в якій зокрема говориться: "Я буду монастир захищати від всіх ворогів, не можна відраджувати ні священника від своєї релігії, ні відлюдика від його обителі..."

 

 

 

На території монастиря Святої Катерини росте Неопалима Купина з якої вперше до Мойсея промовляв Бог. Цікаво, що намагання взяти щепи та пересадити їх в інших місцях жодного разу не увінчалися успіхом...

 

 

 

3. Єрусалим. Гріб Господній

 

 

Панорамний вигляд на старе місто Єрусалима. Тут, практично в радіусі кілометра відбувалася Біблійна драма 2000-літньої давності. Багато місць позначені сьогодні Храмами - Голгофа, Камінь Миропомазання, Гріб Господній, Гефсиманський сад - місце Тайної Вечері і останньої молитви Ісуса, місце Преображення, Вознесіння, успіння Богородиці....... А ще Стіна Плачу - підпірна стінка Другого Храму царя Ірода Великого, мечеть Аль Акса на Храмовій горі, де є камінь з якого Пророк Мухамед літав на Небо...

 

 

 

Храм Гробу Господнього - тут під одним дахом - Голгофа, камінь Миропомазання, Гріб Господній, череп Адама, Пуп Землі і ще багато Біблійних місць

 

 

 

Голгофа - місце Розп'ятття Ісуса Христа. Поряд нижче - камінь Миропомазання, що мироточить. А ще далі - Гріб Господній

 

 

Гріб Господній - тут Ісус Воскрес. Якийсь наш молодий "брат-слов'янин з півночі" все допитувався: "А що там в Гробі - мощі Ісуса?... Та ні, кажу, Він же Воскрес... Товариш все рівно "не зрозумів"...

 

 

 

 

3. Палестина. Віфлеєм. Храм Різдва Христового

 

 

Церква Різдва Христового у Віфлеємі

 

 

Щоб потрапити в крипту, в якій народився Ісус - черга на кілька годин... Прийшлося поступити "не по-християнськи". За невелику плату "переконав" палестинського поліцейського, який поставлений якраз нікого не пропускати без черги, пропустити мене по тих сходах в печеру, над якими було написано "Вихід"...

 

 

 

На цьому місці 2011 років тому нородився Спаситель. На небі запалала тоді яскрава Зірка. Вночі стало світло як вдень...

 

 А тут, в кількох метрах були яслі, в які поклали Новонародженого

 

 

 

 4. Мертве море

 

 

Мертве море - місце унікальне. Воно має рівень поверхні нижчий на 400 метрів за рівень Світового океану. В ньому неможливо втопитися. Вода виштовхує. Можна навіть читати лежачи на воді. Якщо в Чорному морі в літрі води 35 грамів солей, в Червоному - 43 грами, то в Мертвому морі - аж 330!!! Мертве море згадується і в Старому Завіті

 

 

 Пляжі Мертвого моря патрулюють ізраїльскі "солдатки" - з автоматими, в касках, з радіостанціями і дуже великими наплічниками. Питаю - у вас там що, в тих рюкзаках, - патрони і гранати? Не кажуть, сміються (напевно - "військова таємниця")))

 

 

 

5. Шарм ель Шейх

 

 

Вигляд з вікна готельного номера

 

 

 Унікальність готелю ще в тому, що він має свій кораловий риф - рай для дайверів. Але що таке дайвінг - це окрема історія. Підводна подорож - як і містична, - словами це не передаш, слів замало - треба тільки відчути на власному досвіді.  Справа навіть не в спогляданні підводного світу. Це - як ритуал з трьох частин: 1) психологічно найважчий етап - занурення - СМЕРТЬ, 2) пів години під водою (коли над тобою товща води як 10 поверховий будинок ) - це як ритуальне "ОЧИЩЕННЯ первинними водами", 3) вихід на поверхню - нове НАРОДЖЕННЯ... Відчуття неймовірні.

 

 

 

 

 

 


30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

966
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

782
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1898
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3247
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2556
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2545

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

239

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

735

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

689

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1607
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

358
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

697
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

617
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

344
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

383
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27041
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

843
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19678
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

429
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

400
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

733
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1335 3