Російська влада звинуватила скульптора з Городенки в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі

 

 

Уродженець села Острівець Городенківського району скульптор Микола Янчак упродовж багатьох років живе й творить у російському місті Сургут.

 

Він – член спілок художників України і Росії. Його роботи виставлені в багатьох країнах світу та Європи, в рідному селі стоїть пам’ятник Шевченку, пише ЗК.

 

Нещодавно Микола Янчак повернувся на Батьківщину, щоб взяти участь у конкурсах на встановлення пам’ятного знаку Героям Небесної сотні в обласному центрі та Городенці. Російська влада звинуватила скульптора в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі, заблокувала всі його рахунки, через що він навіть не зміг прибути на відкриття власноруч виготовленого бюста Кобзаря в рідному селі. «Я був на рік відсторонений від життя», – зізнається митець. Чому сургутянин упав у немилість до тамтешньої влади, детальніше розпитуємо в Миколи Янчака.



– Як так трапилося, що вас звинуватили в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі?
– Під час подій на Майдані в одному сургутському виданні написали, що на Грушевського, мовляв, зібралися одні «бандиты» і «бандеровцы». В січні 2014-го, повернувшись із Києва в Сургут, я дав місцевій газеті «Новый Город» коментар, де прямо сказав, що такого роду інформація є цілковитою брехнею, що діюча влада вже всіх дістала і довела Україну до крайності.
Відтак до мене в майстерню завітав молодий чоловік. Він прекрасно розмовляв українською і, як виявилося, був із «органів». Приніс мені розпорядження про заборону покидати територію Росії на рік згідно з 282-ою статтею «Разжигание межнациональной розни». Сказав, якщо по закінченню річного терміну я й надалі продовжуватиму висловлювати свою позицію в такому ж дусі, то мене можуть взяти під варту: спершу на три місяці, далі – на півроку, а потім – і довгостроково. Словом, розписав мені до нюансів.

 

– Як ви російсько-український кордон перетинали?
– Як минув рік після висунення мені звинувачення, я, аби вберегти себе від імовірних конфліктів на російсько-українському кордоні, вирішив добиратися через Білорусь, сподіваючись, що на російсько-білоруському кордоні білоруси не отримали наказ, що Миколі Янчаку заборонено покидати територію РФ. Так, зрештою, і було. Я щасливо перетнув кордон, поїхав на Брест і – в Україну. Єдине спитали, що я з собою перевозив? А віз я одяг бійцям АТО, який на всяк випадок прикрив домашніми речами.

 

– Після цього інциденту не замислювалися над тим, аби перебратися в Україну назавжди?
– Так, помалу буду переселятися поближче до рідного дому – до Києва, де маю свою майстерню. А почну – з книжок – у мене в Сургуті велика бібліотека.

 

– А якщо вам не дозволять?
– Це вже не вперше мене не хотіли випускати з Росії. Так що у крайньому випадку попрошу політичного притулку в України і на цій підставі стану її повноцінним громадянином за короткий термін часу.

 

- На завершення, розкрийте основну думку ваших робіт на тему «Небесної сотні»?
– Ще раніше в Києві я робив на замовлення скульптуру янгола. Цей образ мимоволі злився із побаченим мною на одній світлині ангела зі щитом і мечем. Десь на основі такого поєднання я виліпив композицію із зображенням вісників Бога на фоні розірваного кола – символу обірваного життя. Герої не вмирають, вони стають янголами – такою є провідна ідея моєї роботи.


09.05.2015 352 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

588
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11098 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1859
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1761
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2757
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4614

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

362

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1057

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1467

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1336
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1715
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1527
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1242
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

610
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

689
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1880
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2144 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20379
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

357
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

710 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

743
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1091