Рік після Євро-2012: доходи і витрати

 

/data/blog/37728/4c036d2d6fda29827e2b4249ca8d1b5c.jpg

 

Оцінка фінансової вигоди і втрат минулого футбольного чемпіонату Європи

Рік тому президент Віктор Янукович оцінював підготовку до Євро-2012 в 35 млрд гривень (близько 4,4 млрд доларів). Однак навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 - аеропорти і стадіони - приносять небагато користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

За словами екс-віце-прем'єра і екс-міністра з питань інфраструктури, а нині депутата Бориса Колеснікова, загальні витрати України на проведення чемпіонату з футболу Євро2012 становили близько 40 млрд гривень, або 5 млрд доларів.

Згідно з Державною цільовою програмою фінансування підготовки для проведення чемпіонату, з державного бюджету мало бути виділено 56500000000 гривень, а також ще 3,7 млрд гривень з місцевих бюджетів.

Однак навіть якщо прийняти за основу цифри, озвучені президентом, то за три тижні футбольного «свята» кожен українець, включаючи пенсіонерів і дітей, заплатив близько 76 доларів з власної кишені. Втім, за словами президента, хоча кошти, витрачені на Євро-2012 і не могли окупитися за час чемпіонату, проте вони «будуть служити не одному поколінню і підуть людям на користь», а також допоможуть поліпшити імідж України у світі.

Туризм, бізнес, дороги і Hyundai

Популяризація України, як туристичного напрямку, про яку багато говорили напередодні проведення футбольного чемпіонату, схоже, не надто спрацювала. За даними Державної прикордонної служби, у рік проведення футбольного чемпіонату Україну відвідали 24,6 млн. іноземних туристів. Однак це лише на 2,8% більше, ніж кількість іноземних туристів, що відвідали в Україну роком раніше.

Євро-2012 теж не стало поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу, особливо пов'язаного з ресторанним і готельним справою, а українські готелі в цілому залишаються дорожчими, ніж у більшості європейських міст.

Єдиною галуззю української економіки, яка демонструвала високі темпи зростання при підготовці до Євро2012, було будівництво. У першій половині 2012 року воно стало одним з двигунів української економіки. Втім, вже до кінця року обсяги робіт у будівництві різко скоротилися, і в другій половині року Україна увійшла в рецесію.

Стан і якість українських доріг, включаючи ті, які були реконструйовані до Євро2012, і на які було витрачено близько 15 млрд гривень бюджетних коштів, викликало обурення водіїв по всій Україні після тривалої і сніжної зими.

Окремою темою стала історія багатостраждальних швидкісних поїздів Hyundai, також запущених напередодні футбольного чемпіонату.

Як виглядає, навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 в кожному з міст, де проходили матчі футбольного чемпіонату, - аеропорти і стадіони - принесли мало користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

Київ

Побудований до Євро2012 новий термінал D міжнародного аеропорту в Борисполі - головні повітряні ворота України - за рік, за визначенням уряду, опинився в «кризовому стані».

· Вартість будівництва та реконструкції - 6,7 млрд гривень (з них 4,8 млрд гривень на термінал D)

· Планова пропускна здатність - 25 млн пасажирів на рік (термінал D - 15 млн пасажирів)

· Фактична пасажиропотік - 8270000 чоловік за 2012 рік (третина від планової потужності)

Рахункова палата звинуватила адміністрацію аеропорту у нецільовому використанні 3,7 млрд гривень, виділених з бюджету в рамках підготовки до Євро2012. За оцінкою експертів Рахункової палати, зараз аеропорт зіткнувся з ризиком неповернення 4,3 млрд гривень кредитних коштів, покриття яких має взяти на себе держава.

Перший квартал 2013 року аеропорт завершив зі збитком у 60,6 млн гривень, хоча перший квартал 2012 року був для нього прибутковим. Адміністрація аеропорту пояснює це тимчасовими труднощами, пов'язаними з виходом з ринку декількох авіакомпаній, серед яких - і Аеросвіт, яка обслуговувалися в терміналі D.

Вартість реконструкції Національного стадіону «Олімпійський», де проходив фінал Євро2012, весь час зростала, і врешті досягла 4,7 млрд гривень. Прибуток стадіону в 2012 році - 1,5 млн гривень.Зараз тут, окрім футбольних матчів, проходять концерти, вечірки, конференції.

Львів

Львівський міжнародний аеропорт імені Данила Галицького сьогодні майже так само порожній, як і до свого відкриття.

· Вартість будівництва - 4,6 млрд гривень (з них з бюджету - 4,3 млрд гривень)

· Планова пропускна здатність - 7,3 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 570 тис. осіб за 2012 рік (8% від планової потужності)

Адміністрація аеропорту стверджує, що показники 2012 року є рекордними для львівського аеропорту, і майже вдвічі більше, ніж у 2011-му.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров, відповідаючи на запитання, навіщо було будувати у Львові аеропорт на понад 7 млн пасажирів, щоб він був завантажений менше, ніж на 10%, заявив, що «внутрішньо посміхнувся». «Хто будує такі об'єкти, як аеропорт, з розрахунку на сьогоднішню пропускну здатність? Якщо такий об'єкт будується, то він розрахований на 100-200 років », - пояснив український прем'єр.

Новий стадіон у Львові, побудований до Євро2012, виявився непотрібним навіть місцевого футбольного клубу «Карпати». Вартість його будівництва склала 2,9 млрд гривень (з яких бюджетні - 2,7 млрд гривень). За рік, що пройшов з Євро-2012, на стадіоні було проведено менше 10 матчів, а його утримання обходиться місту приблизно в 20 млн гривень на рік.

Харків

Реконструкція аеропорту у Харкові відрізнялася двома особливостями - коштувала менше і здійснювалася не тільки за бюджетні, а й за приватні кошти.

· Вартість реконструкції - 2,3 млрд гривень (з них близько 1,5 млрд гривень з бюджету на модернізацію аеродромного комплексу, близько 800 млн гривень - приватні кошти на модернізацію старого терміналу та будівництво нового)

· Планова пропускна здатність - 2 млн. пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - близько 500 тис. пасажирів за 2012 рік (25% від планової потужності)

У реконструкції стадіону, так само, як і аеропорту в Харкові, брав участь бізнесмен Олександр Ярославський, який у той час також був власником місцевого футбольного клубу «Металіст».Загалом реконструкція харківського стадіону коштувала 783 680 000 гривень (майже 100 млн доларів), з яких близько третини були приватними коштами. Всього Ярославський вклав у підготовку Харкова до Євро-2012 близько 250 млн доларів.

Проте в кінці 2012 року бізнесмен склав з себе повноваження президента ФК «Металіст» через, як він сам заявив, «незрозумілих претензій міської влади до мене як до інвестора і, як наслідок, безпрецедентного психологічного тиску, що чиниться на команду і колектив».

Новий власник «Металіста», Сергій Курченко, 27-річний бізнесмен, якого пов'язують з найближчим оточенням президента Януковича, у травні цього року викупив стадіон «Металіст», який є базою його футбольного клубу, у харківських властей за 70 млн доларів, тобто на третину дешевше вартості його реконструкції.

Донецьк

З об'єктів, побудованих в Україні до Євро2012, міжнародний аеропорт у Донецьку ім'я Сергій Прокоф'єва, є чи не найдорожчим.

· Вартість будівництва - 6,9 млрд гривень (з яких 6,5 млрд гривень - з державного бюджету)

· Планова пропускна здатність - 10 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 1 млн осіб (10% від планової потужності)

Пояснюючи, навіщо Донецьку такий великий аеропорт, Борис Колесніков заявляв, що «всі прогнози свідчать, що через сім років Донецьк прийде до 5 млн пасажирів і стане одним з найбільших аеропортів європейської частини СНД». Крім того, український уряд заявляв і про плани перетворити аеропорт у «хаб» для рейсів з Європи в Азію. Зараз міжнародними рейсами, що здійснюються з аеропорту, є чартери в Туреччину, Єгипет і ОАЕ.

Побудований на приватні кошти у 2009 році стадіон «Донбас-Арена», також є базою ФК «Шахтар», - єдиний із стадіонів, який приймав матчі Євро2012, але ніяк не був пов'язаний з державною підготовкою до нього і використанням бюджетних коштів. Його будівництво обійшлося «Шахтарю», власником якого є Рінат Ахметов, в 400 млн доларів, тобто дешевше, ніж держава заплатила за реконструкцію стадіону «Олімпійський» у Києві. Зараз на стадіоні проходять не лише матчі, але й концерти та вечірки.

За матеріалами: ВВС Україна


08.07.2013 2155 0
Коментарі (0)

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

830
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11394 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1980
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1870
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2867
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4771

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

515

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1157

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1670

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1416
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1810
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1635
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8873
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

712
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

791
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1976
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

959
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

457
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

388 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

797 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

839