Результати нормандської зустрічі: про що домовились у Парижі

Лідери "нормандської четвірки" завершили переговори і підбили перші підсумки зустрічі у Парижі. Зеленський і Путін вперше поговорили тет-а-тет. Розмова затягнулася на 1,5 години. Глава Кремля запевнив, що зустріч з українським президентом пройшла "добре, по-діловому".

За результатами переговорів лідери нормандської четвірки вже опублікували підсумковий документ. У тексті документа вказані зобов'язання сторін по Донбасу, які вони повинні виконати найближчим часом, пише Фіртка з посиланням на 24 канал.

Наступна зустріч нормандської четвірки повинна відбутися через 4 місяці. До цього часу, радники і міністри будуть готувати умови для цієї зустрічі.

Мінські домовленості

У своїх заявах за підсумками "нормандської зустрічі" усі лідери підкреслили, що подальше врегулювання конфлікту на сході України повинно здійснюватися на основі Мінських домовленостей від лютого 2015 року.

Зокрема, в заключному комюніке окремим блоком вказана необхідність впровадити політичну частину угод. Зокрема, сторони "вважають за необхідне закріпити "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство згідно з версією, узгодженою "нормандською четвіркою" та Тристоронньою контактною групою.

Обмін полоненими

Президент України Володимир Зеленський та лідер Росії Володимир Путін попередньо домовились про новий масштабний обмін полоненими у форматі "всіх на всіх" між Росією та Україною. Він повинен пройти до 31 грудня 2019 року.

Зеленський згодом уточнив, що домовилися про обмін всіх "узгоджених" полонених. За його словами, це 72 людини. Він додав, що треба відокремлювати полонених, які перебувають в окупованому Криму і РФ, від тих які утримуються на окупованому Донбасі.

Була узгоджена необхідність верифікувати повні списки для обміну і дати доступ представникам "Червоного хреста" до всіх утримуваних осіб.

Повне припинення вогню на Донбасі

Президент України Володимир Зеленський під час виступу за результатами нормандської зустрічі оголосив, що сторони домовилися про повне припинення вогню на Донбасі до 31 грудня 2019 року. Ангела Меркель у своїй вступній заяві на пресконференції сказала, що це будуть зони "біля Станиці та Петрівського".

Лідери "нормандської четвірки" домовилися про повний доступ місії ОБСЄ на Донбасі.

Крім того, президент України Володимир Зеленський сказав про розширення мандату місії ОБСЄ для здійснення більш ефективного спостереження в зоні конфлікту. Спостерігачі мають право 24 години на добу здійснювати свої функції.

Сторони зобов'язуються підтримувати розробку і здійснення оновленого плану розмінування. Президент Росії Володимир Путін у своїй промові підтвердив цю домовленість.

Крім того, сторони домовилися про відкриття нових пунктів пропуску на лінії розмежування на Донбасі.

Розведення військ

Президент України Володимир Зеленський заявив, що найближчим часом в рамках тристоронньої контактної групи в Мінську повинні обговорити питання подальшого розведення військ на Донбасі.

Сторони погодили це обговорення. Мовиться про додаткові зони розведення одночасно у трьох точках. Зеленський зазначив, що вони мають гуманітарне значення для усіх українців. Водночас, за його словами, Путін, Меркель і Макрон наполягали на розведенні по всій лінії зіткнення.

В той самий час український президент висловив упевненість, що "нормандська четвірка" повернеться до вирішення цього питання на наступній зустрічі у нормандському форматі.

Він зазначив, що вже попросив начальника Генштабу підготувати три найпростіші точки для розведення, які справді доможуть у гуманітарному напрямку і не будуть проблемними.

Особливий статус для Донбасу

Президент Володимир Зеленський погодився затвердити особливий статус Донбасу ще на рік. Про це свідчить комюніке "нормандської четвірки", прийняте за результатами паризького саміту.

Закон про особливий статус буде узгоджуватися в рамках тристоронньої контактної групи та в форматі "нормандської четвірки".

читайте також: Нормандська зустріч 2019: експерт назвав найгірший сценарій для України

У Комплексі заходів, на який посилалися лідери "четвірки", прописано "проведення конституційної реформи в Україні" і "вступ нової Конституції, яка передбачає в якості ключового елементу децентралізації (з урахуванням особливостей окремих районів Донецької та Луганської областей, узгоджених з представниками цих районів), а також прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей.

Водночас, президент Росії Володимир Путін прямо заявив, що Україна повинна буде прописати "особливий статус" в Конституції.

Питання кордону

Президент Зеленський заявив, що у нього і президента РФ Володимира Путіна "абсолютно різний погляд" на передачу під контроль Києва непідконтрольної ділянки кордону України і Росії.

За словами глави української держави, він наполягав на передачі кордону України до проведення місцевих виборів. Але Путін відмовився від цієї пропозиції.

Володимир Зеленський запропонував створити окрему підгрупу, яка займатиметься виключно питанням поетапного відновлення українського контролю за кордоном.

Газові питання

Президент України Володимир Зеленський заявив, що є велика імовірність того, що Україна та Росія найближчим часом підпишуть нову угоду щодо транзиту газу через українську територію.

За словами Зеленського на питання щодо цієї угоди українська сторона витратила дуже багато часу під час зустрічі з росіянами. В обговоренні з українського боку брали участь керівництво "Нафтогазу", зокрема виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, міністр енергетики Олексій Оржель. Від Росії були присутніми очільник "Газпрому" Олексій Міллер.

Він наголосив, що це питання Україна повинна обговорювати у Тристоронній групі та з Європою. Але, як Франція, так і Німеччина знали, що у межах нормандського саміту Київ підніматиме це питання на зустрічі з російською стороною.

Крім того, Україна та Росія обговорили повернення коштів за Стокгольмським трибуналом. За його словами, Україна готова взяти ці 3 мільярди доларів газом.

Відповідаючи на запитання про домовленості щодо газу між Україною та Росією, Путін згадав дитячий віршик "А у нас в квартире газ" і сказав, що в разі домовленості з Україною вона зможе отримувати газ на 20-25% дешевше. Ані про графік перемовин, ані про їхні умови Путін нічого не сказав.

Червоні лінії

Зеленський заявив, що ніколи не порушить ряд принципів:

  • неможливість федералізації;
  • Україна – унітарна держава;
  • неможливість кого-небудь впливати на вектор розвитку України;
  • неможливість здійснювати поступки за рахунок територій України;
  • Крим і Донбас – це Україна.

Питання Криму

Президент Зеленський заявив, що готувався предметно і дуже хотів обговорювати питання Криму під час нормандського саміту. Однак обставини переговорів з Володимиром Путіним не дозволили підняти питання Криму. До обговорення цього питання сторони так і не дійшли.

Зауважимо, що у складі української делегації разом з Зеленським були: глава Офісу Президента Андрій Богдан, міністр енергетики Олексій Оржель, виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко, глава МЗС Вадим Пристайко, помічники президента Андрій Єрмак і Сергій Шефір, заступник голови ОП Кирило Тимошенко, глава СБУ Іван Баканов, глава МВС Арсен Аваков і начальник Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак.

Що цікаво, під час самої нормандської зустрічі президента Путіна посадили навпроти Зеленського. Ліворуч від Путіна сидить Меркель, а праворуч – Макрон.


Читайте також: 

"Зупиніть війни Путіна": активістки Femen влаштували акцію протесту під Єлисейським палацом (ФОТО/ВІДЕО)


10.12.2019 5292
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

613
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3192
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21316
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2470

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

399

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1106
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

852
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8343
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

426
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1234 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975