Провідна неділя: особливості поминання померлих

Українцям завжди була притаманна риса - особливе шанування свого роду та предків. Саме цю особливість ми бачимо у культурі, релігії, звичаях, традиціях.

Згодом, з приходом християнства на наші землі ці вірування та традиції, які в релігієзнавчій літературі називають «культом предків акуратно вплелися в канву християнських церковних обрядів здебільшого очистившись від свого язичницького минулого.

Але, в різних частинах України традиція поминання померлих все ж відрізняється залежно від регіону. Десь язичницьку складову відчутно сильніше, а десь її взагалі немає.

Неділю після Воскресіння Христового або Пасхи називають Провідною неділею, в яку ми звикло згадуємо померлих та молимось за них.

У давніх слов’ян цей день називався – «Радониця». Вважається, що етимологічно це слово походить від слів «рід» і «радіти», тобто збирається рід для поминання померлих, але не сумуючи, а радіючи, вірячи у загробне життя.  

Піснеспів Пасхи говорить «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував».

До Воскресіння Христового місце душ праведників було невизначеним.

Після воскресіння Спасителя зникла перепона між світом земним і небесним: люди і душі померлих родичів отримали чудову нагоду зблизитися і розділити разом радість цієї події.

Увесь Світлий тиждень Царські ворота у вівтарі храму відкриті символізуючи, що двері до Раю зараз відчинено. У Світлий тиждень ми немовби єднаємось з Церквою небесною, розділяючи радість Христового Воскресіння співаючи і в церкві, і на могилах: «Христос воскрес із мертвих…»

Після закінчення Світлого тижня - тижня після Пасхи ми немовби  прощаємося з душами померлих, наче проводжаємо їх назад в небесні оселі, тому і неділя отримала назву – Провідна.

Приходячи на цвинтар у провідну неділю люди часто залишають на могилах їжу (свячені яйця паски та ін.) і це має прямий стосунок до язичницьких традицій Радониці.

Від цієї традиції поступово  слід відмовлятись, адже їжа, залишена на могилах приваблює бродячих тварин, які можуть осквернити могилу.

Краще їжу при можливості роздати голодним або жебракам, тим самим проявити справи милосердя.

Традиції пов’язані з приношенням їжі мертвим описані в деяких церковних книгах 17 ст.:

«Взявши чарку з вином або склянку з пивом, відливав частину на могилу, а решту допивав сам; жінки в цей час плаксивим голосом причитали добродійства покійника…».

Саме такі традиції поминання померлих ми часто зустрічаємо у наших північних сусідів.

Присутня й досі подекуди місцями і в  Україні ця традиція, де родичі померлого приходять не так провідати з молитвою, а радше із застіллям та пиятикою.

Часто в таких випадках хрест і могила на цвинтарі може бути занедбана, але обов’язково повинен стояти добротний стіл та лавка.

Таке поминання з розпиттям спиртного та посиденьками є блюзнірством і зневагою до покійника, Церкви та Бога.

Ще один спосіб осквернення сакральних місць.  

Це і поминанням важко назвати, це якийсь різновид збоченої радянсько-атеїстичної пиятики на цвинтарі.

Таке блюзнірське поводження на кладовищі в нас з’явилось внаслідок перебування на українських територіях радянської влади з її  антирелігійною, безбожницькою політикою.

А, на тих територіях, де не було Церкви добре проростало зерно забобонів та язичницьких вірувань.

Померлим потрібний єдиний вид поминання - це молитва, яку в цей день творять священники разом з родичами померлих  з традиційним окропленням могил свяченою водою, що символізує очищення гріхів покійника.


05.04.2023 Роман Тадра 4218
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

253
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1516
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2766
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2252
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2334
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6949 61

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

215

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1340

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1423
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

450
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

313
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

704
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

194
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26673
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

668
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10613 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

211
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

228
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

540
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

688
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

745