Про війну і заробітки

З потеплінням приходить сезон фестивалів і презентацій. Простора аудиторія, сім або вісім десятків присутніх. Зустріч з студентами туристичного факультету Прикарпатського національного університету.

Під завісу градус офіційності спадає і студенти запитують вже не про те, що «наснажує письменника на творчість», а про речі ближчі та зрозуміліші. Про політику, про війну. Цього, зрозуміло, не оминути.

Хтось з майбутніх менеджерів туристичної галузі каже: «На війні заробляють». Каже так, ніби заробляють лише на цій війні. Ніби війна є чимось святим і праведним, а якісь цинічні ділки, диви, заробляють на цьому. В нас багато хто мислить такими штампами. Стереотипами з радянських фільмів «про війну».

А насправді на війнах заробляли у всі часи. Бізнес-ватаги супроводжували фаланги Олександра і легіони Цезаря. Перські сатрапи, олігархи давньої Греції, торгові корпорації та сенатори Риму збагачувалися на військовому постачанні, спекулювали харчами і зброєю, правили потрійну ціну за перевезення військ та отримували левову частину награбованого у походах. Так тривало тисячі років. Так буде й в майбутньому, коли зоряні імперії воюватимуть в далеких галактиках.

Війни починають, ведуть і закінчують саме для заробітку. Якби на війнах не заробляли, планета вже давно насолоджувалася б вічним миром. Війни допомагають списувати борги, утилізувати застарілу зброю, відкривати нові контрабандні маршрути та продавати непотріб. Війни вибудовують «харчові піраміди» на вершинах яких зручно розміщуються урядовці і мільярдери, а біля підніжжя покращують свій добробут різноманітні завідуючі складами, начальники господарських частин та просто сержанти, що купують «харчові години» на блокпостах.

Глобальні війни здатні змінити фінансовий розклад на цілій планеті. Теперішня система розподілу грошей народилася у вирі світової війни, яку історики ділять на першу і другу. Фінансисти лише посміхаються. Вони знають, що світова війна була одна. Почалася вона не пострілами в Сараєво і закінчилася не підписанням миру на борту «Міссурі». Насправді вона почалася на Лондонській біржі, а закінчилася на Нью-Йоркський. А суттю її був не розподіл світу між державами, а зміна валютних стандартів та регуляторів глобального ринку.

Перед фінансистами не стоїть питання: коли закінчиться війна? Фінансисти твердо знають, що вона закінчиться того дня, коли на мирі буде вигідніше заробляти, аніж на війні. Й жодний божевільний диктатор не в змозі змінити цього правила. Диктатори, що встають на шляху грошових потоків, довго не живуть. Навіть якщо їх охороняють десятки тисяч професіоналів. Навіть якщо їх підтримують незліченні електоральні орди.

Війнам і диктаторам відмірено лише стільки часу, скільки необхідно для розчищення територій під свіжі комерційні проекти. Якщо війни затягуються, значить ще не знайдені гроші для відбудування зруйнованих територій, а майбутні інвестори ще не домовилися про розподіл сфер «замирення». Всі інші чинники – вторинні. Тепер, коли відбувається «велике переселення грошей» до Азії, світ вступив у широку смугу конфліктів. Вони вичерпаються лише тоді, коли нові регулятори ринків затвердять свою владу над потоками.

А поки що літають ракети, а клоуни підстрибують в зомбоящиках. На глибших рівнях хитруни надувають бульбашки криптовалют та проводять фантастичні оборудки, обмінюючи одну химеру на іншу з мільярдними прибутками. І ще багато людей загине, поки грошові отари не заснуть у нових банківських стійлах, поки жовтий метал не поверне собі належного, а підозрілі «нові гроші» не здобудуть солідності і респекту.


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1816
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1794
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1778
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5285 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2080 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1459

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

619

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

712

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

909

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

943
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1675
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3610
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10186
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26061
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10096 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7658
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

843
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1346
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

319
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1207
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

798
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1020