Про шляхту герба Сас

Колись тут жила шляхта. Потім її не стало. Й нинішня нешляхта робить так, щоби про шляхту забули. Навіть про ту, яка вела свій рід з місцевих дідичів та не відступала від східного обряду.

Скажімо жив колись у Крихівцях такий собі Іван Демкович, шляхтич герба Сас. Вів рід від бояр. Та й герб його суто місцевий, легенда якого привязана до короля Данила, що буцім-то зустрів в Карпатах лицаря Гвідо (або Гуйда) Марамурешського з Драго-Сасів й взяв його з раттю під свою корону.

Правда це чи ні, невідомо, проте найперші фіксовані у 1262 році польськими гербовниками шляхтичі герба Сас мали прізвище Драгомирецькі. Щось знайоме й від Крихівців недалеке. А Іван Демкович й зовсім був крихівецьким. Себто, Креховецьким. Й під цим прізвищем увійшов до історії як перший генеральний писар Богдана Хмельницького та полковник Корсунського полку.

Певно лише цих двох позицій було б достатньо для того, щоби в Крихівцях зробити музей видатного краянина. Тут вже не має місця для колгоспних спекуляцій щодо «гнобителів» та «клятих експлуататорів» як у випадку  з Потоцькими. Та й не лише музеєм можна було б вшанувати память про людину, що створила та першим очолила урядову канцелярію (й, паралельно, «міністерство закордонних справ») козацької держави.

А так, мало хто знає про Івана Креховецького. На офіційному сайті села є куца до непристойності згадка про нього, та й, мабуть, все. Франківська влада, до компетенції якої належать тепер Крихівці, також не спішить з монументом.

Хоча, як на мене, Іван Креховецький залишив в історії слід помітніший за «основоположника раціонального бджільництва» Петра Прокоповича, чиє погруддя гордо підноситься поряд з самим дитинцем Потоцьких. Та й на відміну від Петра Івановича, який все життя провів у Бахмацькому районі на Чернігівщині, Іван Демкович-Креховецький розпочав своє життя на наших ґрунтах.

Може комусь мозолить око гербовий щит зі стрілою та зірками? Може нащадків босоногого селянства нестримно верне від шляхетського чину? Адже за імперських часів відомі ідеологи, історики-сраколизи та карєрні народолюбці немало попрацювали над антишляхетською міфологією.

Але ж і згаданий Прокопович не був дранем. Був з тих бахмацьких козаків, що отримали дворянські привілеї з царських рук. Що вже й казати про Хмельницького з Виговським, українських шляхтичів герба Абданк. Перший, попри всі історичні «зальоти», канонізований від острог аж до пір’я на гетьманській шапці. Другого довгий час записували до зрадників і ворогів народу, але тепер, слава Богу, вшанували неоковирним (зате «багатим») пам’ятником у Манявському скиті.

То чим за них гірший Іван Креховецький? Не вийшов в гетьмани? А може суть у гербі? От Абданк або ж Кораб хороші, а Сас – ні? Тут ми вступаємо на терени конспірології. Я гортаю гербовник, дивлюся на династичні прізвища українських Сасів. Знаходжу серед них Арсеничів, Бачинських, Ільницьких, Малковичів, Селецьких, Жеребецьких, Струтинських, Крушельницьких, Кульчицьких, Тарнавських та багатьох інших. Пристойні родини, відомі прізвища. Чого лише варте імя Соломії Крушельницької.

Напевне не в конспірології справа. А в тому, що традиції вимагають династичного, а не кланового носія. В тому, що корінні принципи мають спиратися не на зграї вуличних крикунів, чиновницькі сімї або ж на «польових командирів», а на зрілий істеблішмент, свідомий свого місця та своє ролі.


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

793
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2350
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2040
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2061
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6252 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2352 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

225

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1046

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1028

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1297
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

145
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

512
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1975
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26402
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

461
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10379 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7917
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

466
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

318
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

469
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

543
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1486