Праймеріз для опозиції

 

 

            Лідери найрейтинговіших опозиційних сил активно запевняють українців про зроблені висновки, враховані помилки минулого та єдину дієздатну команду, яку у майбутньому парламенті не розтерзають персональні інтереси чи амбіції. Їхній сьогоднішній месидж – «тушок» не буде.

            Проте не зважаючи на висловлювання про врахування результатів соціологічних досліджень, перемовини з лідерами місцевих партосередків, поки ні Яценюк, ані Турчинов чи інші опозиційні лідери не продемонстрували, що наважилися на якісні зміни у принципі доборі кадрів, щоб мінімізувати появу потенційних «тушок».

            Нещодавно голова однієї з обласних організації «Фронту змін» відзначився перед партійним керівництвом, пообіцявши біг-борди проти місцевих депутатів від «ФЗ» та «Батьківщини», що голосують спільно із провладними силами.

         Немає змін у кадровій політиці при закритих переговорах щодо формування спільного списку партій Тимошенко та Яценюка за пропорційною складовою парламентських виборів чи тим паче у партійному фаст-фуді, який невдовзі подаватиметься під соусом єдиного опозиційного кандидата в окремих мажоритарних округах деяких областей (а така ситуація є доволі ймовірною, враховуючи наприклад фінансовий аспект виборчої кампанії).     

            Потребу праймеріз для опозиції висловив Віталій Кличко. В ході відзначення цьогорічного Дня Свободи і Соборності на Софійській площі в Києві політик запропонував висунути єдиного кандидата від об’єднаної опозиції в кожному мажоритарному округу, використовуючи процедуру попереднього голосування, тобто визначення єдиного опозиційного кандидата самим електоратом напередодні основних виборів. Оскільки лідер УДАРу не приєднався до узгодженої опозиційної виборчої стратегії - це його особиста одноразова піар-акція. Деякий час проблема обговорювалась в Інтернеті. http://www.pravda.com.ua/articles/2012/02/1/6945256/. Висувались конкретні рекомендації, щодо проведення попередніх виборів   http://www.pravda.com.ua/columns/2012/04/9/6962341/.

            Та масштабного громадського зацікавлення не вийшло. Таким чином праймеріз досі залишаються дискурсом експертних кіл.  

            Декларуючи прозорість у доборі кадрів, опозиція так і залишилася непрозорою. Кого має питати пересічний виборець, якщо єдиний кандидат в окрузі, якого підтримали основні опозиційні сили виявиться «тушкою»? Голову місцевого партосередку, партійних босів, лідерів регіональних опозиційних сил, що підтримали цю кандидатуру? В програмі об’єднаної опозиції йдеться про механізм відкликання депутата. Відкликання можливе тільки тоді, коли опозиція матиме більшість у Раді і зможе ухвалити відповідні законодавчі зміни. А що робити з потенційними «тушками», коли знову вестиметься  активна кампанія скупки опозиційних депутатів меншості? 

            Пересічні українці досі мало знають про попередні вибори, тому не вимагають праймеріз. За відсутності громадського тиску Яценюк і Турчинов не вигадуватимуть велосипед.

            Вже сьогодні виходячи з попереднього розподілу квот по мажоритарних округах, які існують в рамках домовленостей у КОДі, на місцеві праймеріз змогли б балотуватись декілька представників тільки від однієї політичної сили. Однак висувати кандидатури громадських активістів, місцевих лідерів мали б також  громадські організації, структури непартійного середовища.  Претенденти з обох середовищ наділені однаковими правами, щоб стати єдиним опозиційним кандидатом на основних виборах, тобто висуванцем на якого надалі працюватиме опозиція на місцях.

            Проблема зі складністю процедури проведення праймеріз насправді породжена партійним середовищем і є маленьким політичним міфом. Це новий формат кампанії, що є тільки додатковим туром виборів. За умови жорсткого контролю з боку громадськості праймеріз можна провести публічно і чесно.

            Проблема фінансування вирішується шляхом створеного спеціального фонду опозиційних партій, мінімальних грошових внесків самих учасників праймеріз. Гадаю, на праймеріз потрібно не набагато більше гривень, аніж сумарно вже потратили деякі опозиційні кандидати в округах.

            Низька явка у ході праймеріз, в яких зазвичай беруть участь не більше третини виборців є радше плюсом, оскільки голоси буде легше підрахувати і відповідно -оперативно донести результати до громадськості.

            Відсутність часу на якісну агітацію в ході праймеріз – те, чим цього разу довелося б пожертвувати, але це не означає, що агітації не буде взагалі.

            Таким чином, праймеріз - шанс стати свіжою візією народної люстрації українських політиків.  Однак поки для цього справді багато суб’єктивних  перешкод.

 


31.05.2012 Василь Кедик 1971 0
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1905
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1833
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1828
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5391 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2127 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1487

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

702

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

754

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

949

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

984
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1734
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3650
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10220
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26100
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10150 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7687
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

871
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

53
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

358
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1251
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

848
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1054