Поступ міста

 

У ЗМІ почали з’явилятися публікації, у яких небайдужі активісти та мешканці Івано-Франківська наголошують на тому, що обласний центр Прикарпаття переживає один з кризових етапів свого розвитку. Стурбовані ситуацією звичайні люди і експерти шукають відповіді на питання: куди йде місто, яка позиція у суспільному поділі ролей є для нього найперспективнішою?

Для розуміння процесів розвитку міста як системи треба враховувати все: історичні тенденції, європейську інтеграцію, рівень зрілості громадянського суспільства, економічні і політичні реалії України, прагнення громади, настрої еліт, екологічні загрози, менталітет мешканців, особливості краю тощо.

Якщо ми не поставимо вірних діагнозів хворобам міста, ми не зможемо їх лікувати. Якщо помилимось у системному проектуванні майбутнього, то можемо наразити місто не лише на тимчасові незручності, а на деградацію та занепад, що триватимуть десятиліттями.

Отже, спробуємо відповісти на питання, що саме спричинило відчуття кризи урбаністичного простору Івано-Франківська? Справжня ця криза чи хтось лише спекулює на проблемах, заробляє політичний капітал на вигаданих «страшилках»?

Навіть пересічні містяни бачать, що будівельний бум, який визначав розвиток міста протягом останніх 15 років, в силу різних причин, вже не може залишатись стрижнем його соціально-економічного поступу. Одночасно, всі розмови про перспективну «спеціалізацію» Івано-Франківська – туристичну або інноваційну – поки що залишаються тільки розмовами.

Якщо міське керівництво визначило туризм основним вектором розвитку урбаністичного простору (а це дійсно так?), то виникає питання: а що показуватимуть туристам, чим їх розважати? А де ті туристи будуть жити? Хто їх обслуговуватиме? Й де, кінець кінцем, логістичні схеми туристичних маршрутів та транспортних шляхів між структурними об’єктами?

На сьогодні головний потік гостей Прикарпаття спрямовано в Карпати загалом і на Буковель зокрема. Для цього потоку Івано-Франківськ є, здебільшого, лише перевалочним пунктом, та ще й не вельми зручним, враховуючи тісняву на вокзалі, розбиті вулиці, неохайний транспорт та відсутність якісного цілодобового обслуговування приїжджих.

Гість міста, який опинився на вокзалі після десятої вечора відчуває себе зовсім безпорадним. Де поїсти? Де зупинитись на недорогу ночівлю? Де розважитись? Чому після 22.00 (а в свята й після 20.00) не курсують автобуси і тролейбуси? Чому відсутні центри інформації для туристів й місцеві кол-центри? Чому міліціонери не говорять англійською? Гість міста питає себе: а що я взагалі тут роблю і заради чого мені залишати тут свої гроші?

Отже, маємо першу ознаку системної кризи – місто зовсім не готове (ані матеріально, ані в плані компетенції міськрадівського та галузевого менеджменту, ані настроєво) до тієї функції, котра проголошена ледь не стрижнем його розвитку. Відповідно, воно стає містом без мети. Адже для європейського міста конче мати адекватну стратегію розвитку. А також обрану та прийняту всією громадою (що важливо!) конкретну роль у державному та й всесвітньому розподілі функцій.

Для туристичного міста у Івано-Франківську критично мало клубів з цікавими небанальними розважальними програмами, цілодобових кафе, мистецьких галерей, готових до прийняття багатолюдних екскурсій музеїв, арт-об’єктів, міських фестивалів, креативних розважальних майданчиків, сувенірних та етно-магазинів й ще багато-багато чого. Окрім того, якщо подивитись на генеральний план міста, то ми побачимо, що його майже не «заточено» на розвиток туристичної галузі. Де плани туристичних кампусів? Де зони та проекти логістичних центрів? Де перспективні стоянки для приватного і громадського транспорту? Де плани екологічного ребрендінгу?

Але досить про туризм. Там більше питань, аніж відповідей. Є ще одна тема, яка стала популярною у дискусіях про майбутнє столиці Прикарпаття. Це тема перетворення міста на центр ІТ-індустрії, на створення у Івано-Франківську інноваційного кластера.

І тут ми знову впираємось у питання системності. Для того, щоби в місто потягнулись люди сучасних (мережевих) професій, місто має стати для них зручним домом, місцем, де інноваторам буде комфортно. Це принципово системне питання. Не достатньо побудувати якісь будівлі і сказати айтішникам: заселяйтесь сюди, це ваш простір. Так само, як і з туристами, потрібно забезпечити цій специфічній та примхливій публіці всі аспекти комфортного перебування – від питань безпеки до веселого нічного життя.

Багато хто з івано-франківців не розуміє, що головна проблема сучасного міста – боротьба з сірістю і звичністю. Перспективна молодь, яка вміє заробляти валюту, хоче знаходитись у Просторі Розваг і Пригод, Атракцій і Цікавості. Якщо Івано-Франківськ стане таким «фентезійним» простором, де сірості та смутку буде об’явлена війна, тоді сюди приїдуть творці віртуальних світів. А якщо в нас і далі культивуватимуть «вічні барикади» та старосвітську мораль – навряд чи ІТ-кластер тут приживеться.

Для нормальної інтеграції до сучасного світу ми повинні спочатку запитати себе: а ми сучасні? Ми повинні усвідомити, що справжні реформи починаються не з законів, а з відчуття того, що ми відкриті світові зі всіма його вимогами. Що ми не будемо ставити «своє» над «іншим». Що ми повинні забути стару-добру мантру «у своїй хаті – своя правда», тому що немає вже в цивілізованому світі замкнених на культурні та юридичні замки «своїх хат». Це має лягти в основу майбутньої системності. Ми повинні стати динамічними, сучасними, швидкими і цікавими.

Якщо ми це усвідомимо, далі буде легше. Але якщо ми й далі будемо придумувати велосипед, залишимось бідним заробітчанським хутором. Комусь з політиків це, може, й вигідно. Але не громаді.


10.02.2015 Леся Федорук 1966 3
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1037
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

847
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1974
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3348
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2601
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2596

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

324

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

779

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

739

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1692
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

427
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

781
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

660
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

406
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

437
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27090
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

885
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19729
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

486
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

443
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

777
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1463 4