Поле домовленостей та ступінь долбо-йолбо

 

 

Ми живемо на неозорому полі домовленостей. Ми домовилися вважати державою групу чиновників і політиків, не зважаючи на ступінь їхнього долбо-йолбо. Ми домовилися вважати історичне лайно скарбами минулого. Ми домовилися, що народ у нас мудрий і працьовитий. Ми домовилися не називати війну війною, а зрадників зрадниками. Ми домовилися, що можуть бути революції без завершення, герої без перемог і перемоги без здобутків. Нарешті, ми домовилися, що у нас є майбутнє. Хоча всі, більш-менш притомні, розуміють, про яке майбутнє йде мова.

 

Серед молоді також багато розумних. Вони у все втикаються і дивляться на поле домовленостей тверезо. Дивляться на нього суто прагматично, як рільники на ріллю. Проте серед next-покоління часто-густо зустрічаються персонажі, котрі все ще сприймають домовленості як реальність. Така от архаїка. Персонажі щиро вірять, що домовленості (принаймні, найповажніші з них) базуються на чомусь намацальному, сповненому незмінності й самобутності. На чомусь, подібному до землі, води або ж гірського каміння.

Коли пояснюєш, що вони базуються лише на попередніх домовленостях, а ті, у свою чергу, на попередніших і так далі, наївні починають нервуватися. Вони думають, що їх дурять. Вони думають, що хтось навмисно «вибиває ґрунт» з-під їхніх ніг. Що навколо знову «таємна змова».

Бо ж їх, сарак, недобрі та корисливі люди переконали, що під ногами ціла купа того «ґрунту». Що в еру кочових смислів та плинних означень ми «стоїмо на твердому фундаменті». Тому наївні й далі злостяться і питають: але ж були, були ті титани, ті велетні духу, з котрих усе почалося?

Я кажу їм: велетні і титани були, проте насправді все починалося (й починається) на цвинтарях. Біля свіжої могили збираються спекулянти і домовляються. Вирішують, чи вигідно проголошувати щойно померлого титаном чи ні. Чи не вийде їм, бува, з цього збиток, або ж і повний титанік. Спекулянти довго сперечаються, розподіляють ролі й лише після того виходять до людей з плачами та риданнями: «Громадо! Ми втратили титана (варіанти: пророка, генія, героя, подвижника)!».

Поки титан був живим, вони й пальцем не ворушили задля нього. Але тепер вони всі записалися йому в друзі, учні та послідовники. Себто, вони домовилися і почався культ. Втаємничені у нього зашепотіли решті, куди саме нести гроші.

Подейкують, що більш як півтори сотні людей стверджувало або натякало, що саме вони стояли при одрі Шептицького, коли той відходив до Бога. Насправді ж, свідчать історики, владика залишив сей світ практично на самоті. Й де були тисячі посмертних шанувальників Франка, коли той повільно вмирав у брудному ліжку? Чи не останній приклад – Лишега, котрого не втомлюються нині славити ті, хто за поетового життя крутив йому за спиною дулі.

Також варто подумати про сотні подвижників, щодо яких свого часу не домовилися цвинтарні перемовники. Про тих, котрих побоялися проголосити титанами і геніями. Про тих, хто й після смерті лякав спекулянтів своє могутністю та енергією. Їх імен ми не знайдемо на полі домовленостей. Може, варто пошукати за його межами. Може, варто також повисмикувати з поля домовленостей бур’яни та припинити зволожувати його сльозами. Бо ж по розмоклому важко кудись дістатися.

І, взагалі, те поле домовленостей не таке тверде, як іноді здається. Протоколи вселенських угод ефемерніші за порожнечу. Епоха спокус змушує не лише нестійких зраджувати домовленості, здавати позиції та мігрувати на поля інших домовленостей. Адже у світі, де все продається і купується, домовленості давно перетворені на товар. Й не дешевий. Для збагачення варто лише стати володарем (відтак продавцем) товстої і масної домовленості.

Хтось зі спритних вже каже: «Овва!»


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1910
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1835
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1830
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5395 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2129 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1488

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

707

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

755

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

952

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

985
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1737
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3653
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10222
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26103
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10151 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7688
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

872
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

89
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

199
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

360
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1254
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

850