Плагіат від кандидатів: як і хто з прикарпатських мажоритарників списує програми

У передвиборчих програмах кандидати в народні депутати розповідають про свої плани й бачення на наступні п'ять років каденції в новому парламенті. Про те, як планують змінювати Україну, виборців на Прикарпатті вже поінформували 97 кандидатів-мажоритарників, зареєстрованих у 7 виборчих округах Франківщини*.

Частково списали свої програми з колишньої програми політичної партії "Народний фронт" нардеп Анатолій Дирів та очільник департаменту олімпійського спорту Міністерства молоді та спорту України Роман Вірастюк, які йдуть на вибори як самовисуванці. Міський голова Тисмениці, професор політології Степан Сворак запозичив левову частку програми в нардепа від БПП Руслана Демчака, видаливши згадки про Порошенка. 

*Інформація із сайту ЦВК станом на 27.06.2019 (Оновлено) 


Спільна давня мета від “Народного фронту”

Про нове наполовину старими словами розповідає виборцям з округу №86 (центр – у м. Долина) нардеп-кнопкодав Анатолій Дирів, який знову намагається переобратися до парламенту.

Його передвиборча програма на понад 50% списана з програми партії “Народний фронт” 2014 року.

Минулого разу Дирів балотувався до Верховної Ради саме від “Народного фронту”. Зараз іде як самовисуванець.

“Я вважаю, що та програма до кінця не виконана й бажано її виконати”, – прокоментував Руху ЧЕСНО збіги у програмах Дирів.

На уточнювальне запитання, чи можна трактувати так, що пріоритети в кандидата Диріва за 5 років роботи в парламенті у складі фракції політичної партії “Народний фронт” не змінилися, попри те, що на нові вибори він іде як самовисуванець, нардеп відповів:

“Вважаю, що програма мені підходить, а ви використовуйте моє трактування, як хочете”. 

Зазначимо, що “Народний фронт” протягом 5 років у ВРУ мав можливість виконати свою передвиборчу програму, адже у 2014-му партія увійшла до коаліції та мала другу найбільшу депутатську фракцію в Раді. Проте запровадити виборчу реформу, яка була частиною коаліційної угоди, політсилі так і не вдалося.

Рух ЧЕСНО писав про те, як Анатолій Дирів здобуває політичні дивіденди на залучених на округ субвенціях на соцекономрозвиток.

Спільну з кандидатом Дирівим мету декларує у своїй передвиборчій програмі й мажоритарник, який балотується в окрузі №84 (центр – у м. Тисмениця), – спортсмен Роман Вірастюк.

Програма Вірастюка в описі мети його діяльності в майбутньому парламенті майже ідентична з програмою кандидата Анатолія Диріва, а отже, її так само взято з колишньої програми партії “Народний фронт”. Як і Дирів, на позачергових парламентських виборах 2014 року Вірастюк балотувався в цьому самому окрузі від “Народного фронту”. Тепер іде як самовисуванець.

Роман Вірастюк пояснює, що частково використав свою попередню передвиборчу програму 2014 року. Каже, що речі, які залишилися актуальними, потрібно доводити до кінця.

“Робив так, як мені вийшло, там багато моментів є нових”, – каже Вірастюк.

Щодо збігів із програмою Анатолія Диріва коментує так:

“Якщо хтось скаже: “Я хочу миру для України”, а інший: “Я хочу для України миру” – це хіба не одне й те саме?”

2014 року Вірастюк в окрузі №84 здобув другий результат, програвши нардепу Михайлу Довбенку лише 0,4% голосів виборців. Цього року Довбенко знову складе Вірастюку конкуренцію, адже під час останнього візиту на Прикарпаття Петро Порошенко відрекомендував Михайла Довбенка як мажоритарника від партії “Європейська солідарність” в окрузі №84. На сайті ЦВК Довбенко поки що відсутній як кандидат.

Схожу програму доносить до виборців і висуванець політичної партії “Громада і Закон”, підприємець Андрій Голинський, який зареєструвався як кандидат у народні депутати в окрузі №87 (центр – у м. Надвірна).

Відлуння БПП

Самовисуванець в окрузі №84, чинний міський голова Тисмениці Степан Сворак сплагіатив значну частину своєї програми у вінницького нардепа Руслана Демчака, коли той балотувався до Верховної Ради на позачергових парламентських виборах 2014 року. До речі, від партії БПП.

Структура й половина фраз нової програми кандидата Сворака дублюють колишню програму БППшника Демчака, з якої зникли згадки про Порошенка. Зокрема, у поясненнях, чому Степан Сворак вирішив стати нардепом, як планує розбудовувати державу, підносити економіку, налагоджувати соціальний, культурний та сільськогосподарський вектори.

У коментарі Руху ЧЕСНО Сворак пояснює, що програму складав сам, щоправда, запозичив контекст у мережі. Він твердить, що нардепа Руслана Демчака не знає.

“Я, як професор політології, знаю основні ідеї, які необхідно буде реалізовувати на практиці, тому вважаю цю програму досить вдалою. Вона залишається актуальною, допоки буде українська держава”, – зазначає Сворак.

Таку саму структуру має й програма кандидата в народні депутати в окрузі №86Івана Даниліва. Він очолює Долинську районну раду й теж іде на вибори як самовисуванець. Програма Даниліва дублює колишню програму нардепа Руслана Демчака в питаннях розвитку економіки, соціального захисту населення, сільського господарства, культури та розбудови держави.

Плагіат цієї програми Рух ЧЕСНО виявив і в кандидата з Житомирщини в окрузі №66, підприємця Володимира Шатиловича. Попри давні ідеї “Блоку Петра Порошенка”, Шатилович іде на нові вибори під прапорами партії Анатолія Гриценка “Громадянська позиція”.

Не перейнявся написанням нової програми пенсіонер-самовисуванець Володимир Тітов, який балотується до Верховної Ради в окрузі №83 (центр – у м. Івано-Франківськ). Його передвиборча програма дублює його ж програмукандидата в народні депутати на парламентських виборах 2012 року та позачергових парламентських виборах 2014-го. На останніх Тітов здобув лише0,82% голосів виборців.

Лаконічність чи технічність?

Вирізняються малослівністю найкоротші програми зареєстрованих кандидатів-мажоритарників на Прикарпатті.

Самовисуванець в окрузі №85 Анатолій Чумичкін про свої основні пріоритети в новому парламенті вирішив розповісти виборцям кількома загальними реченнями. До речі, людина з такими самими прізвищем, ім’ям і по батькові два роки поспіль (у 2017 і 2018 роках) фінансувала партію “Самопоміч”.

Ще лаконічніше намагався донести свою програму до виборця безробітний самовисуванець в окрузі №88, член Право-консервативної партії України “Північний шлях”, скандальний блогер Василь Крутчак. 

Автором його програми, як видно з властивостей файлу, є користувач Кім Веремійчук. Рух ЧЕСНО повідомляв, що таке саме авторство мають і програми самовисуванця в окрузі №213 у Києві Ростислава Карпича та кандидата з Печерська Володимира Петрова, котрі є однопартійцями Василя Крутчака. Кім Веремійчук – столичний адвокат і двічі помічник народного депутата ВРУ 5-го та 6-го скликань Святослава Олійника, який був заступником олігарха Ігоря Коломойського за часів його губернаторства на Дніпропетровщині. У 2018 році “Схеми” помітили Олійника на ювілеї в Коломойського.

У коментарі Руху ЧЕСНО Крутчак пояснює, що програму писав сам, а своєму знайомому адвокату Кіму Веремійчуку надіслав її для юридичної перевірки.

“Це нормально, коли юрист перевіряє програму кандидата в народні депутати. Чи для вас це дивно?” – ставить запитання у відповідь кандидат Крутчак.

Крутчак уже намагався потрапити до парламенту на позачергових виборах 2014 року в чернігівському окрузі №205. Тоді йому вдалося отримати лише 6 голосів.


28.06.2019 4751 4
Коментарі (4)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1962
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1860
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1857
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5492 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2153 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1509

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

744

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

797

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

999

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1004
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1769
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3679
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10257
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26148
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10183 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7713
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

898
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

208
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

263
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

380
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1276
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

883