Піст для спалювання гріхів, а не калорій

Кожен із нас знайомий зі словом «піст», але багато хто це поняття трактує по-своєму. Деякі ЗМІ взагалі подають піст, як своєрідну дієту.

Отож, складається таке враження, що піст для більшості вірян традиційних християнських конфесій зводиться до того, що їсти, чи не їсти в дні посту, а в кінці підбивати підсумки зважуванням і підрахунком "спалених" кілограмів.

Піст - це аскетична практика, яка полягає не тільки в утриманні тіла від їжі тваринного походження (а також перенасичення нею та насолодою, а душі від злих думок, справ і слів), але це час глибокого покаяння та молитви.

У християнстві приклад посту подав ще Ісус Христос.

«Тоді Дух повів Ісуса в пустелю, щоб диявол спокушав його. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів.» (Мт4:1-2).

Культура посту зустрічається не тільки у християнстві, а також в інших релігіях:мусульманстві, юдаїзмі та буддизмі.

Зі Священного Писання ми бачимо, що Христос під час свого сорокаденного посту відмовився від їжі, але піст Його був набагато важливішим, адже Він протистояв спокусам диявола.

Власне відмова від їжі – це початкова щаблина справжнього духовного посту.

Бо як ми будемо керувати своїми духовними силами (не гніватись не ображатись, не обмовляти і т.п.), якщо не можемо справитись зі своїм шлунком.

Цікава причина відмови від м’яса: виявляється, перші християни відмовлялись від м’яса з тієї причини, що воно коштувало дорожче, ніж будь-яка інша їжа, тому купувались дешевші продукти, а різниця роздавалась бідним та нужденним. Таким чином робились справи милосердя.

Також у Священному Писанні ми знаходимо поради:

«Не задля чвар чи суперечок треба постити, але скинь пута неправедності»(Іс 58:4-6), і для зовнішнього вигляду «Не будьте сумні, а ти, коли постиш, намасти голову свою і лице своє вмий»(Мт.6:16-17).

Деякі люди вважають, що під час посту потрібно мати сумний вираз обличчя, але це лицемірство, ми повинні бути бадьорими та радісними.

Всім нам відоме відчуття від переїдання, коли зовсім непомітно підкрадається лінь, затьмарюються відчуття, мозок відмовляється думати та переходить в режим «очікування» на ліжку чи дивані.

Св. Василій Великий про це говорить так:

«Той, хто віддається тілу - перемагає дух, а хто переходить на бік духа - упокорює тіло. Якщо хочеш зміцнити розум приборкай тіло постом».

Апостол Павло говорить:

«І коли я слабкий тоді сильний»(2 Кор. 12,10).

Мається на увазі, наскільки зовнішньо людина тліє, худне наскільки внутрішньо оновлюються, міцніє та вдосконалюється.

Але, все ж таки піст - це не боротьба з їжею, а боротьба з самим собою, зі своїми гріхами, пристрастями які володіють нами. 

Піст – це відчуження від зла, приборкання язика, ухилення від гніву, припинення наклепів, брехні та клятвопорушення.

Ось це – справжній піст.

Іван Златоуст про піст каже наступні слова:

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. Ти постиш? Докажи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами?

Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри! Коли побачиш гарну жінку, пройди мимо.

Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів».

Якщо людина ставить собі за мету духовне вдосконалення, то піст найкращий засіб – тренажер, який спалює гріхи, а не калорії.


23.02.2023 Роман Тадра 4113
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

253
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1516
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2766
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2252
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2334
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6949 61

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

216

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1340

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1423
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

450
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

313
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

704
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

194
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26673
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

668
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10613 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

211
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

228
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

540
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

688
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

745