Нові цифри: визначено висоту найвищої гори у світі (ФОТО)

Деякі геологи вважають, що землетрус 2015 року, змінив висоту Евересту


Непал та Китай зробили спільну заяву, що найвища у світі гора Еверест на 0,86 м стала вищою, ніж було раніше офіційно зареєстровано. 

До цього часу країни розходилися щодо того, чи враховувати снігову шапку зверху. Нова висота - 8 848,86 м (29 032 футів).
Попередні офіційні заміри Китаю становлять 8 844,43 м. Згідно з цими розрахунками, гора на чотири метри нижче, ніж за даними Непалу.
Еверест стоїть на кордоні між Китаєм і Непалом, і альпіністи підіймаються на нього з обох боків.
Представники міністерства закордонних справ Непалу та департаменту опитування заявили, що геодезисти з обох країн домовились про узгодження нової висоти.
Угода про спільне оголошення нового вимірювання найвищої точки Землі була досягнута під час візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна до непальської столиці Катманду минулого року.  

Чому є різниця даних щодо офіційної висоти?  
Влада Китаю раніше заявляла, що Еверест слід вимірювати по його висоті скелі, тоді як непальська влада стверджувала, що слід враховувати й сніг на вершині.
Китайські землеміри представили свої обчислення після того, як виміряли гору у 2005 році. Урядовці Непалу у 2012 році заявили ВВС, що на них чиниться тиск з боку Китаю, щоб він прийняв китайську висоту, і тому вони вирішили зробити нові виміри, щоб "встановити рекорд раз і назавжди".
Висота 8848 м, яку Непал використовував для Евересту, була визначена опитуванням по Індії в 1954 р., коли країна вперше провела власні вимірювання вершини. Четверо непальських землевпорядників навчалися впродовж двох років перед здійсненням цієї місії.
Китайські геодезисти досягли вершини у травні - єдина команда, яка зробила це цього року

"До цього ми ніколи не проводили вимірювання самостійно", - сказав ВВС Дамодар Дакал, речник департаменту опитування Непалу. "Тепер, коли у нас є молода технічна команда, яка також може зійти на вершину Евересту, ми могли б зробити це самостійно", - сказав пан Дакал.
Ведучий геодезист Непалу Хімлал Гаутам втратив палець ноги через обмороження, перебуваючи на вершині, щоб встановити обладнання для вимірювання висоти у минулому році.
"Для учасників вимірювань масштабування найвищої вершини означає велике досягнення. Для нас це був лише початок", - сказав пан Гаутам BBC Nepali після повернення.
"На відміну від інших досліджень Евересту в минулому, ми обрали 03:00 год, щоб мінімізувати помилки, які могли бути спричинені сонячним світлом в денний час".  

Чому ще значення висоти ставили під сумнів?
Деякі геологи припускають, що потужний землетрус у 2015 році міг вплинути на висоту Евересту. В результаті землетрусу силою 7,8 бала загинули майже 9000 людей у ​​Непалі, також землетрус спричинив лавину, яка зруйнувала частину базового табору на горі. Загинуло щонайменше 18 альпіністів.
Двоє геодезистів Непалу досягли вершини Евересту для вимірювання

Деякі геологи стверджують, що землетрус, можливо, спричинив зменшення снігової шапки Евересту.
Вчені виявили, що деякі інші гімалайські вершини, такі як Лангтанг Хімал, в основному на північ від Катманду і недалеко від епіцентру, зменшились у висоту приблизно на метр після землетрусу. 
Інші стверджують, що гора Еверест, як і інші гімалайські вершини, могла насправді вирости з часом через зсув тектонічних плит, на яких вона стоїть.
Але експерти кажуть, що сильні землетруси можуть призвести до того, що цей процес буде зворотним.
"Землетрус 2015 року також є основною причиною того, що ми були змушені здійснити виміри висоти гори, - сказав пан Дакал.

Як проводили повторне вимірювання гори Еверест? 
Висоти гір вимірюються згідно із середнім рівнем моря. Отже, мова йде менше про визначення місця, де знаходитиметься верх, ніж де буде низ, звідки починати відлік висоти.
Непал використовував Бенгальську затоку як рівень моря, але Індія вже оглянула з боку затоки пункт, що знаходиться ближче до Евересту, біля індійсько-непальського кордону, і змогла забезпечити непальських геодезистів висотою в цій точці.
Звідти Непал побудував мережу станцій прямого огляду, що тягнуться майже на 250 км (155 миль) до точки, з якої Еверест вперше стає видимим, створюючи ланцюжок точок, на яких здійснюють вимірювання та додають значення.
Китайські землеміри, за даними державної газети China Daily, використовували Жовте море в східній провінції Шаньдун як свою базу рівня моря.  
Китайські ЗМІ зазначають, що Китай використовував Жовте море, згідно з яким вимірювали висоту Евересту

Геодезисти з обох сторін також використовували формули тригонометрії для розрахунку висоти вершини. Формули, які вони використовували, обчислюють висоту трикутника, помноживши його основу на кути. Але при всіх розумних земних роботах хтось все одно повинен бути на вершині гори. Непальські геодезисти піднялися на вершину минулого року, тоді як китайські геодезисти піднялися в травні, ставши єдиною командою, яка досягла вершини у 2020 році, після того, як Непал призупинив усі експедиції під час пандемії коронавірусу, а Китай заборонив іноземцям подорожувати у країну.
Непальські чиновники заявили, що використовували 12 різних нижчих вершин, які дають можливість спостерігати за вершиною Евересту для своїх тригонометричних розрахунків, щоб досягти більш точного результату.
Китайські ЗМІ повідомляють, що китайські геодезисти використовували той самий метод.
"Після того, як маяк геодезиста був розміщений на вершині, геодезисти на станціях навколо вершини вимірювали відстань від шести точок до маяка, що означало, що для визначення висоти гори можна розрахувати щонайменше шість трикутників", Цзян Тао, асоційований дослідник в китайській академії геодезії та картографування, повідомила державна газета China Daily.
У своїх розрахунках обидві сторони також використовували глобальні навігаційні супутникові системи для отримання даних про висоту від численних приймачів.
Вчені виявили, що хребет Лангтанг став нижчим приблизно на один метр через землетрус 2015 року

Раніше Китай провів два виміри висоти Евересту - спочатку в 1975 році, а потім у 2005 році. За даними Гімалайської бази даних, члени другої групи дослідників встановили на вершині китайську версію пристрою GPS.
Цього разу китайські геодезисти використовували китайську навігаційну супутникову систему BeiDou, яка, як вважають, є конкурентом американській системі глобального позиціонування або GPS.
"Також за допомогою системи  для моніторингу льодовиків та екологічного захисту  вимірюватимуться  глибина снігу, погода та швидкість вітру", - повідомляє китайське державне інформаційне агентство "Сіньхуа".
Непальські геодезисти використовували GPS для своїх розрахунків.
"Ми обробили ці дані, використовуючи міжнародно визнану методологію для визначення висоти Евересту", - сказав Дакал для BBC. 
за матеріалами ВВС


09.12.2020 6863
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

740
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

567
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1647
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2938
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2427
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2414

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

450

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

578

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1432

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1507
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

536
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

397
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

773
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

160
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

270
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26892
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

734
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

291
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

295
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

618
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

952 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

819