ЛЮДИ ЯК ЩУРІ

Сучасні мотивації  спонукають до егоїзму. Але чи приносить реалізований егоїзм щастя? Чи залежить щастя від кількості грошових знаків в наших кишенях? Чи більш щасливими є багаті і високопосадові?

 

Навіть візуально – ні. Колись я був здивований тим, що індійці, які отримують по 2-3 долари зарплати на місяць виглядають більш світлими, усміхненими і задоволеними життям, ніж середньостатистичний «нещасний» українець.

 

А в Таїланді мені гід розповів неймовірні, як для людини західної цивілізації, речі. Таїланд – багата азійська країна. Середня зарплата тайця трішки більша від зарплати українця при значно нижчих цінах. Кілька місяців перед моїм приїздом до Патайї, курортного міста на березі Сіамської затоки за населенням аналогічного Івано-Франківську, тут проходили вибори мера. З десяти кандидатів не було жодного тайця! А всі десятеро – китайці (при тому, що в населенні міста тайців 90%, а китайців – близько 3%). Я здивувався, чому так? Гід пояснив, що в тайців зовсім інші життєві пріоритети і мотивації. Їх, в абсолютній більшості, хоч і цікавлять посади і зарплати, але не найбільше. Головний пріорітет – спокійне, гармонійне життя, можливість молитви та медитації.

 

Якщо тайцю, який працює, скажімо, інженером, заробляючи 500$ на місяць, запропонують очолити відділ чи бюро, пропонуючи зарплату в 2000$, то, майже гарантовано, – таєць відмовиться. Тому що керівна посада, скаже він, має на увазі конфліктність з підлеглими та внутрішній неспокій через відповідальність за інших.

 

Абсолютну більшість керівних посад в Таїланді займають іноземці, в більшості китайці. Причина - в світоглядних настановах духовних вчень. Конфуціанство в Китаї мотивує до служіння і кар'єризму. А тайський буддизм головним пріорітетом вважає внутрішню гармонію, без якої неможливо вирватися з кармічного колеса та досягти Нірвани.  

 

Та й в західній цивілізації, скажімо, відсоток самогубців вищий серед багатих і «реалізованих», аніж серед «середнього класу».

 

З цього приводу Бернард Вербер описує цікавий дослід біологів. Вони розмістили в клітку шестеро щурів. Для того, щоб добратися в клітці до годівнички, їм необхідно було подолати водну перешкоду. І цих шестеро щурів за фізичною силою та хитрістю розподілили соціальні ролі:  двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих» плавців, один «незалежний» плавець і один «слабохарактерний». Отже двоє «експлуататорів» ніколи нікуди не плавали, вони відбирали майже весь корм в двох «експлуатованих», які плавали за ним до годівнички. «Незалежний» плавець - сам собі за кормом плавав, але «експлуататори» його не чіпали, бо він був трішки сильнішим за «експлуатованих» плавців. А «слабохарактерного» всі ображали, тлумили, знущалися, за кормом він не плавав, а коли представники «вищих каст» закінчували обід, - доїдав за ними крихти.

Ситуація з розподілом на щурячі «касти» повторилася і в двадцяти інших клітках.

 

Цікаво, що потім дослідники в одну клітку помістили шість «експлуататорів» з різних спільнот. Вони довго билися-гризлися, а через деякий час серед колишніх «експлуататорів» встановилася та ж ієрархія: двоє «експлуататорів», двоє «експлуатованих», один «незалежний» і один «слабохарактерний».  Експеримент з шістьма «експлуатованими», з шістьма «незалежними» і з шістьма «слабохарактерними» приводив до того самого результату ієрархічного розподілу ролей!

 

А ще цікавіше, що коли вчені відкрили щурам черепні коробки, то побачили, що найбільше крововиливів, інсультів, тріщин судин є саме в «експлуататорів», тобто в тих, хто завоював місце на вершині соціальної драбини. Вони жили в постійному стресі і страху втратити свою привілейовану позицію в спільноті.

То ж чи варто бути «багатим і успішним»?


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

659
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11183 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1884
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1781
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2779
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4639

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

398

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1080

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1488

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1353
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1735
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1550
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1260
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

630
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

710
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1900
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2209 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20399
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

379
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

727 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

764
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1112