Кредитні канікули: кому та на яких умовах банки можуть піти назустріч на час карантину

Чим довше триває карантин, тим більше українці бояться майбутнього, адже всіх лякає економічна криза та стан власного бізнесу чи втрата роботи.

Держава запровадила низку заходів з підтримки українців під час карантину.

Зокрема, деякі послаблення тимчасово запровадили для платників кредитів. «Слово і діло» пропонує подивитись, кому та на яких умовах можна скористатися кредитними канікулами та що це означає на практиці.

Спочатку Верховна рада ухвалила так званий «антикризовий закон» №3220, який на час карантину ставить на паузу виплату ЄСВ для ФОПів, призупиняє податкові перевірки та звільняє від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами (з 1 березня до 30 квітня).

Невдовзі Нацбанк надав банкам свої рекомендації щодо реструктуризації кредитів позичальникам, які постраждали через карантин.

Що таке пільговий режим

Одразу зазначимо, що на реструктуризацію виплат можуть претендувати тільки позичальники, які зазнали фінансових труднощів через карантин та не спроможні вчасно обслуговувати кредити. Усі борги, що накопичилися до 1 березня 2020 року, доведеться сплатити без будь-яких преференцій.

Те, що Нацбанк називає пільговим режимом, не передбачає припинення виплати відсотків, а лише їх відтермінування на час карантину.

Банки можуть звільнити клієнтів від повернення основної суми (тіла) кредиту на час карантину. Тобто, сам термін виплати кредиту продовжується.

При цьому банки не припиняють нараховувати відсотки. Однак сплатити відсотки можна буде вже після карантину. Штрафи та пені на період карантину заборонені законом.

Також у складних випадках клієнтам може бути запропонована капіталізація відсоткових платежів. У Нацбанку вважають, що капіталізація дозволить бізнесу залишатися ліквідним, а фізичним особам – підтримувати необхідний рівень поточного споживання.

Хто може претендувати на кредитні канікули

Тільки ті українці чи юридичні особи, які не мають протермінувань за кредитом, можуть отримати так званий пільговий режим. При цьому кредитор має довести банку, що має фінансові труднощі через карантин. Йдеться про тих, хто втратив дохід або роботу.

Такі скрутні обставини доведеться підтвердити документально.

Середній та великий бізнес будуть перевіряти, ґрунтуючись на фінансовій звітності та вразливості до економічної ситуації в країні.

Надання кредитних канікул залежатиме від конкретних випадків та домовленостей клієнту з банком.

Кредитні канікули можна оформити дистанційно

Кредитор може звернутися до банку телефоном та домовитися, що надішле заявку на реструктуризацію онлайн.

Якщо кредит беззаставний, погодженням на реструктуризацію може бути запис телефонної розмови, заявка на сайті банку, повідомлення в чаті.

У разі, коли банк вимагає особистої присутності кредитора, можна посилатися на рекомендації Нацбанку в цій частині. Банки повинні дистанційно опрацьовувати заявки. Їхати до відділення необов’язково.

На час реструктуризації банки не мають права підвищувати ставки за кредитами та не повинні вимагати комісій за проведення процедури.

Банкам заборонено:

  • нараховувати штрафи та пеню на період карантину;
  • погіршувати умови за кредитами в результаті їх реструктуризації;
  • підвищувати відсоткову ставку реструктуризованих кредитів;
  • вимагати будь-яку комісію за проведення реструктуризації.

Наразі складно прогнозувати, коли економічна ситуація покращиться, але в Нацбанку вважають, що відновлення платоспроможності клієнтів, які потрапили у скрутне фінансове становище, відбудеться не раніше 3-го кварталу 2020 року.


04.04.2020 1531 1
Коментарі (1)

Наталя 2020.04.05, 22:47

Скажіть  будьласка як бути із МФО

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

633
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1832 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1113 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

535
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6888 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11359 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

318

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1052

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1097

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1092
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

262
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1065
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

831
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

724
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2928
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4421
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18423
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

293
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

338
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

648
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

753