КРАСА ВРЯТУЄ СВІТ

«Краса – узагальнений, інтуїтивний

критерій істинності».

(З якогось довідника)

 

Колись моя викладачка російської мови і літератури  в Івано-Франківській СШ №7 Ріта Пєтровна (яку боялися всі, включно з Васею Барчуком, який намагався «втретє» закінчити восьмий клас, та Вовою Беном – майбутнім кримінальним «татом» Івано-Франківська, що був підірваний у власному авто, здається, в кінці «буремних» 90-тих) промовила цю фразу Достоєвського: «Краса врятує світ!». Тоді ця формула рятування світу видалася примітивною банальністю.

А пояснити не було кому. Ріта Пєтровна мала, казали, досвід викладання в колонії для малолітніх злочинців, - зі всіма «витікаючими наслідками», навиками та вміннями. Проте, її викладання було попри постійний для нас прес та стрес – Стильним (тобто «Красивим») в своїй надмірній дхарматичній жорсткості. А ще Конфуцій сказав, що все, мовляв, на світі – фігня, головне – Стиль.

Що таке Стильність? Це  – разом з відповідністю Концепту, ще й, безперечно, Пропорційність, Гармонійність, Красота.

 

*******

Кращі філософи останніх століть задалися питанням, що головніше – Етика чи Естетика? Що первинне? Що важливіше?

Ми зараз більше говоримо про Етику, Естетика виглядає «буржуйською надмірністю». А дарма. В античних Греції та Римі вважали, що Гармонійність (читай Красота-Естетика) зовнішнього світу безпосередньо проектується на Гармонійність внутрішню, яка, в тому числі, утримує людину жорстко в Етичних рамках, відповідних часу, епосі. Естетика зовнішнього світу віддзеркалюється на Естетику внутрішню беззаперечно, вважали древні.

Філософи середньовіччя підтвердили формулу, яка твердить, що «чим менше Естетики навколо, тим більше проблем в Етиці»… Тобто чим менше матеріалізованої красоти зовні, тим менше і красоти всередині – в наших душах .

 

*******

Є така широковідома книга «Многії літа. Благії літа». Ця книга заповідей 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона – «як жити довго в щасті і радості», витримала вже 12 перевидань.  Вона – як інструкція до щастя з коротких історій, приповідок, рецептів та цитат.

Є в ній і таке: «Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потрібно.  Я не покликаю тебе вибирати лише корисне. Життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю – красиве».

Як міг 100-літній гуцул вивести формулу, над якою століттями б’ються кращі філософські уми нашої цивілізації? Цивілізації, що все більше забуває про вічні пропорції Божественної Архітектури, і у всьому хоче бачити лише прагматичну користь…

 

*******

Все більше розмов і праць на тему Етики з’являється якраз в часі занепаду Естетики. Зараз навіть в школах ввели предмет «Християнська Етика»… Чому в школах не навчають вічній «Естетиці», Божественним константам, чи, скажімо, Християнській Ісихії (Містиці), Мистецтву Молитви, Медитації? Тільки тому, що немає викладачів? Ну, Етику також викладають не завжди взірці моральної чистоти… Певно справи наші дійсно погані. Етика – виглядає ніби останньою лінією оборони перед приходом хаосу та «менеджера» Світу Цього.

…Хоча третій закон термодинаміки ніби то й твердить, що «будь яке зростання ентропії (хаосу) замкнутої системи завжди приводить до самоорганізації цієї системи через встановлення рівноваги та внутрішніх балансів…» А «внутрішні баланси», необхідні для самоорганізації і є тими Божественними Константами, які повернуть нам втрачену Естетику. Все нібито добре. Але через хаос треба буде пройти… Погано те, що дійдемо не всі :(


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

665
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11187 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1887
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1784
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2782
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4642

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

402

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1083

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1491

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1356
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1738
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1554
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1263
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

633
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

713
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1903
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2220 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20402
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

382
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

730 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

768
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1115