Хелловін по-буковинськи, або Святкування Маланки в Україні

 

 

Карнавал асоціюється у нас, перш за все, з екзотичними і теплими країнами: Італією, Грецією, Індією і, звичайно ж, Бразилією. Але яскраве й не менш колоритне видовище можна побачити і в Україні. Та що там побачити!? Взяти участь самим! Поринути в колосальну карнавальну ходу вуличних гулянь, отримати заряд позитивних емоцій і нових вражень можна на святі Маланки, який прийнято проводити в середині січня на Буковині.

 

Свято Маланки (або як його ще називають «Переберія», що в перекладі з місцевого діалекту означає «переодягання») своїми масштабами проведення крутіше містичного Хелловіна. Не вірите? Їдьте і переконаєтеся в цьому самі.

З історії свята Маланки

Гей, Іване, Іваночку,

Пусти до хати Маланочку...

Свято преподобної Маланії належить до зимового календарно-обрядового циклу. Відзначається воно напередодні проведення Старого Нового року. У давнину Маланка символізувала місяць, тому і її святкування починається з першої зорі. Там, де Маланка, там і Василь. День Василя – 14 січня, він символізував сонце. За переказами, Маланка вийшла заміж за Василя. Припускають, що Маланка замінила собою древню богиню Мокошу – покровительку жінок в язичництві.

На Прикарпатті й Буковині в святкуванні Маланки, або Щедрого вечора, збереглися давні традиції. Класична Маланка не одна. У неї своя свита – «почет». Персонажами дії є: Дід, Баба, Коза, Дідько (Чорт), Циган, Жид, Солдат-москаль.

Інтерпретації сьогоднішніх персонажів можуть бути різними. Ряджена ватага рухається селом з жартами, сміхом, вигуками. Народ найбільше веселять Чорти: вони кидають перехожих в сніг, лякають дітей, жартують з молодицями і дівчатами.

Виряджені розігрують сценки, щедрують під вікнами будинків. Маланка рветься в будинок. Там вона господарює по всіх кутках, «наводить» свої порядки, шукає в печі вареники... В цей вечір Маланці та Василю дозволяється робити всякі «збитки», тобто шахраювати. Газди раді таким гостям: вважається, що якщо в будинку «помаланкували», то цілий рік буде вдалим.

Цікава містерія – «оживляння» кози, де розігруються жартівливі діалоги Діда, Кози, Цигана, Москаля, Лікаря.

Як і де святкують Маланка-фест в Україні

У наш час традиції «маланкування» відродилися з новою силою. Свято відбувається під назвою «Маланка-фест». Яскравий і цікавий фестиваль-карнавал вже кілька років організовується у містечку Вашківці Чернівецької області. Проходить фестиваль Маланок і в Чернівцях.

Містечко Вашківці вже багато років зберігає традиції святкування Маланки. Як і в старовину, приблизний сценарій Маланки такий: найстарший парубок села калфа (від східного «халіф») спрямовує Переберію по головній вулиці. У нього обов'язки: збирати коляду, за зібрані гроші молодь гуляє, організовуючи «забаву», пропиваючи коляду.

Але все частіше в гонитві за модними тенденціями молодь вигадує собі нові костюми відповідно до сучасних віянь. У святі Переберії беруть участь не лише Маланка з Василем, але і герої сучасності: мультяшні персонажі, горе-даїшники, бандити і блазні, вуйки і всякі харизматичні типи. Особливий інтерес у туристів викликають образи сучасних політиків і відомих людей.

У давні часи святкове переодягання виконувало важливі релігійно-магічні функції, а з часом ця дія перетворилася у веселий фестиваль-карнавал з масками, крутіший за Хелловін.

Час і місце проведення фестивалю:

Джерело фотографій у статті: vashkivtsi.com – святкування Маланки у Вашківцях у 2015 році.

IGotoWorld.com


14.01.2017 3803 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10085 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1717
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1612
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2631
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4444
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3131

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

179

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

942

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1355

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1243
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1619
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1385
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1141
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

501
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

569
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1777
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1802 7
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20266
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

251
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

597 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

644
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

986