Енергоефективність та енергетична безпека в новій реальності (ФОТО)

Питання енергоефективності, енергетичної безпеки, цін на енергію в останні роки набуває все більшої актуальності.

Про це повідомляє Торгово-промислова палата, передає Фіртка.

Як на глобальному рівні (в контексті кліматичної повістки і глобального потепління, «енергетичних воєн» світових енергетичних картелів та монополістів), так і на рівні держав та окремих громад.

Енергія в світі стала полем холодних «бойових дій». Енергетичні війни, енергетичний тероризм – стали звичними термінами в нашій реальності.

Нещодавно (9 вересня) на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС в Брюсселі, чеський міністр енергетики Юзеф Сікела висловився чітко і однозначно.

«Ми у стані війни. Нам не треба грати словами. Ми у стані енергетичної війни з Росією. І путін, маніпулюючи газовим ринком, намагається зруйнувати громадянський спокій у наших країнах та вплинути на наш спосіб життя, а також атакувати наші економіки», - сказав урядовець Чехії, яка зараз головує в ЄС.

Україна в стані газової війни з Московією перебуває з 2004 року, відколи держава-газовий монополіст щоосені тероризувала нас відключеннями, зупинкою контрактів, цінами.

Весь цей час в нас велося багато розмов про енергоощадливість та енергоефективність, проте мало хто передбачав ту ситуацію, в якій Україна опиниться зараз.

Україна в зиму 2022-2023 років входить в невизначеності щодо забезепечення електроенергією, газом, паливом… 

Член Ради Івано-Франківської торгово-промислової палати, депутат Івано-Франківської обласної ради Тарас Виноградник, який 26 жовтня модерував круглий стіл з обговорення «Проєкту Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області на 2023-2027 роки» зауважує:

«Московитські окупанти системно руйнують нашу енергетичну інфраструктуру. Під постійними ракетними обстрілами перебувають об’єкти генерації (зокрема наша Бурштинська ТЕЦ), об’єкти розподілу електроенергії. Атомні електростанції стали об’єктами «ядерного тероризму» окупантів.

Пам’ятаємо окупацію Чорнобильської АЕС в перші дні війни. Зараз найбільша в Європі Запорізька АЕС постійно відключається від мережі. Окупанти намагаються взагалі відімкнути її від енергосистеми Україна та підключити до московитської. Постачання газом також залежить від московитського монополіста.

Державний та місцеві бюджети в умовах мають небачені раніше дефіцити, багато родин втрачають доходи, - всі ці фактори приводять до проблем з розрахунками за енергію».

В Концепції енергетичної ефективності Івано-Франківської області зазначається, що найбільш важливими є радикальні структурні реформи у всіх напрямках енергетичної політики: енергоефективність, формування конкурентних ринків енергії, диверсифікація, заміщення в енергетичному балансі традиційних видів палива альтернативними джерелами енергії та видами палива. Лише за таких умов може бути досягнутий необхідний для стабільного соціально-економічного розвитку рівень національної енергетичної безпеки. 

Заходи із енергоефективності на Івано-Франківщині, зокрема, мають на меті збільшення до 2027 року частки відновлюваних джерел енергії до 30% та забезпечення економії паливно-енергетичних ресурсів в бюджетних установах до 30%.

Важливими планованими заходами повинні стати енергоаудити та обстеження інженерних систем, підвищення енергоефективності житлово-комунального господарства та багатоквартирного житлового фонду зокрема, сприяння розвитку альтернативної відновлюваної енергетики, декарбонізація енергетичного, транспортного та промислового секторів.

«Загалом, теми енергоефективності та енергозабезпечення в майбутньому надзвичайно цікаві і багатогранні, - зауважує Тарас Виноградник, - від конспірологічних мрій про дармову енергію «з простору» за ідеями Тесли, більш реальних передбачень про керовану термоядерну реакцію, до конкретних і цілком практичних завдань з термомодернізації будівель; реконструкції та встановлення енергоефективних вентиляційних систем; реконструкції систем опалення; автоматизації процесів підтримання температурних режимів; проведення реконструкції систем освітлення в будівлях та вуличного освітлення шляхом заміни ламп на сучасні енергоефективні та встановлення систем автоматичного регулювання; реалізації програм підвищення конкурентоздатності шляхом зменшення енергомісткості виробництва (тобто затрат палива та електроенергії на одиницю продукції); реалізації проєктів з енергозабезпечення на основі відновлюваних джерел енергії, до прикладу – використання біопалива.

21 жовтня виповнився рівно рік з «дня народження» українського закону «Про енергетичну ефективність».

Закон закладає фундамент для фінансування державних програм енергоефективності. Зокрема він передбачає виділення не менше 1% видаткової частини держбюджету на програми з підвищення енергоефективності, проведення регулярних енергоаудитів великими підприємствами, розробку і затвердження цільових програм модернізації житлового фонду, виробників теплової енергії та комунальної сфери.

А реальність спонукає нас по-новому звернути увагу на тему як диверсифікації джерел постачання енергії та фінансування енергозабезпечення, так і колективної та персональної ощадливості. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Мінімум два-три тижні", - Марцінків про відключення світла

«Чому в мене світла нема, а у сусіда є?»: у «Прикарпаттяобленерго» відповіли на типові запитання прикарпатців

На Прикарпатті частково обмежать електроспоживання: де саме


27.10.2022 4799
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

780
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11311 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1947
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1838
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2833
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4718

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

476

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1127

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1642

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1393
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1782
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1599
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8844
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

686
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

760
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1950
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

920
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

432
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

310 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

772 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

810