Еліксир молодості: рекомендації від 90-річного «моржа» з Івано-Франківська

Віталій Олександрович Маргалик – найстарший за віком «морж» в Україні. Вже 52 роки поспіль він занурюється у крижану воду, виконує фізичні вправи та займається бігом.

На перший погляд в ньому важко розгледіти 90-річного дідуся, а все тому, що і почувається Віталій Олександрович набагато молодшим. Напередодні Водохреща, пан Віталій розповів свою історія моржування. 


– З чого почалось Ваше захоплення моржуванням?

Я від самого народження пов’язаний з водою. У 1929 році мама так поспішала в пологовий, що народила мене просто на пароплаві. Здається, це було на річці Дніпро або ж на протоці. З цього і почалось те, що я ціле життя з водою. Купався майже в усіх морях: Біле море, Баренцове, Балтійське, Чорне, Каспійське та ще в декількох морях. Важко пригадати кількість міст, де я у молодості бував і де я моржував.

– Як відбувалось Ваше перше занурення?

Моржуванням почав займатись досить випадково, під час навчання у Львівському університеті фізичної культури. Один з моїх викладачів практикував моржування і почав мене теж підбурювати на це. Тож моржуванням я почав займатись у 1967 році. Скажу відверто, спочатку було важко. Але моєю перевагою було те, що почав занурюватись у холодну воду не взимку, а ще в осінні холоди. Вода в цей час ще не настільки «щипає» тіло, як в зимові морози.

 

– Скільки років Ви вже займаєтесь моржуванням?

Вже 52 роки я моржую і почуваю себе дуже добре.

– Чи принесло моржування якусь користь для Вашого здоров’я?

Хоч мені вже 90 років, але здоров’я, як у молодого хлопця. Наприклад, сьогодні в мене була пробіжка, фізичні вправи та холодний душ. Мені дуже цікаво, як я буду почуватись надалі. Буває, дивлюсь на людину, яка йде згорблено, ще й з ціпком у руках. Підходжу, питаю скільки років, а вона мені каже, що 78, а мені 90 і я на ранковій пробіжці. Тоді розумію, що все роблю правильно. Тож для хорошого самопочуття потрібно займатись моржуванням і спортом.

– Хто із рідних перейняв Ваше захоплення?

В моїй сім’ї не тільки я пов’язаний з водою. Син та внуки займаються водними видами спорту, можна вважати, що перейняли таке захоплення від мене. Також рідні завжди підтримували мене у моржуванні. Зокрема, дружина хотіла бачити здорового чоловіка і моє захоплення приносило відповідну користь (сміється).

– Як стати моржем спираючись на Ваш досвід?

Найкраще починати моржування з літа, купатись під час будь-якої погоди. Чи то дощ, чи вітер – байдуже, адже організм має звикати. Адаптувавшись до перепаду температури, організм буде готовий до зимового занурювання.

– Можна занурюватись в ополонку без попередньої підготовки?

Багато людей практикують на Водохреща без підготовки занурюватись в ополонку. Таке можна робити, але тільки на декілька секунд. Обов’язково після цього зробити розтирання тіла і зігрітись. Зігріватись варто до купання і після: робити фізичні вправи, пробігтись, випити чаю.

– Ви ще й неодноразово брали участь в змаганнях? 

Я дуже часто брав участь в різноманітних змаганнях серед моржів, займав призові місця. Більшість своїх нагород я віддав дітям та внукам. Залишаю собі тільки картини, які часто дарують разом із грамотами. На сьогодні я найстарший «морж» в Україні.

Нагадуємо, що не варто безвідповідально ставитись до зимового купання в ополонці. Щоб не нашкодити власному здоров’ю, необхідно дотримуватись простих правил:

  1. Вибирайте людяне місце зі спеціально відведеною зоною для купання.
  2. Переконайтесь, що не хворієте на запальні чи хронічні захворювання.
  3. Перед та після купання необхідно розігрітись. Варто порухатись, виконати фізичні вправи. Тіло має бути гарячим, але не пітним.
  4. Не пірнайте у воду.
  5. Перебувайте у воді не довше 10 секунд.
  6. Після купання варто обтертися рушником та випити гарячого чаю.
  7. Не потрібно вживати алкоголь, адже він зігріває на короткий час, а потім дає зворотну дію.
  8. Занурюватись варто разом з молитвою, адже в цей день вода по-особливому цілюща.

Вежа


13.01.2020 7015
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1562
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1673
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1664
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4926 38
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1964 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1363

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

187

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

553

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

716

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

850
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3475
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10031
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

699
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25923
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7554
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

749
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

931
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1254
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1072
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

693
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

927
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

802