Чи потрібно відвідувати храм, коли «Бог у серці»?

За часів незалежності релігійна карта України значно розширилась і нагадує калейдоскоп із конфесії та традиційних чи нетрадиційних релігій. Залишились  в минулому ті часи, коли наші бабці ходили святити великодній кошик у сусіднє село за декілька кілометрів.

Тепер, у кожному селі майже по два храми різних конфесій, у великих містах те саме, навіть є декілька і в мікрорайонах. В цьому немає нічого дивного, адже після духовного вакууму комуністичної доби в часи Незалежності відбувся запит на Бога та релігію.

Випускники багатьох духовних семінарій ставали священниками й  при можливості будували церкви, збільшуючи кожен свою  конфесію.

Люди отримали  вибір якого раніше не мали. І це породило проблему: “до якої церкви ходити?”.

По суті, з’явилась конкуренція. Це колись можна було ходити все життя до однієї церкви й священник знав людину, і її сім’ю, з її бідами та проблемами.

Отримавши вибір, люди часто почали зловживати ним, і тепер у великих містах багато храмів нагадують більше прохідний  двір, в який людина забігає на п'ять хвилин поставити свічку. Храм і священника починають вибирати, як товар у супермаркеті.

Підхід такий: в одному храмі подобається, бо тут когось хрестили і в ньому зростали, в іншому - гарний хор, а в третьому - хороший священник. В результаті людина не затримується ніде.

Існує ще один особливий вид вірян - це ті у кого «Бог в серці», їм не храм потрібен, а диван.

Насправді, корені проблеми приховані глибше, ніж здається. XX століття закінчилось секуляризацією суспільства, з якого витіснена релігія. Це означає, що релігія, як світогляд і як інститут остаточно втратила свою роль в політичній, соціальній і культурній сферах. Вона стала приватною справою людини. Сучасне суспільство зорієнтовано насамперед на матеріальні цінності.

В досекулярний період релігія виконувала подвійну функцію в суспільстві. З одного боку вона була ідеологією і як така давала сакральну санкцію соціальному устрою, визначала мораль, мотивувала діяльність людини та одухотворяла суспільство.

З іншого боку релігія вказувала людині на вічні духовні цінності, які ніколи не минають, і тим самим надавала існуванню людини на землі морального сенсу, і в той самий час вказувала на її потойбічне буття в іншому світі.

Перші християни щоденно збирались у храмі та слухали проповіді апостолів, а в недільні дні (початковий день тижня – неділя) збирались у домах для переломлення хліба, тобто для Святого Причастя. Всі вони були з'єднані великою любов'ю, так що у них було ніби одне серце й одна душа.

Звісно часи змінилися, але суть залишається та ж – відвідуючи регулярно богослужіння в храмі, ми являємось членами однієї громади, де можна проявляти свою користь в питаннях громади або Церкви та ближнього.

В такому випадку легше переносити й свої негаразди. Священник може  краще допомагати настановами у житті вірянина. Важливо знати до якої конфесії ти належиш,  знати її віровчення та історію, щоб перебування в ній було осмисленим, оскільки з історією свого роду не жартують, треба знати, хто ти.

Так, доволі часто ми ходимо до того храму, який до нас ближче знаходиться, або в якому зросли змалку, приходячи туди з батьками, але коли ми вже у зрілому віці щось обрали, ми повинні поставити собі питання «Що, Куди і Як?» і не бігати по церквах чи храмам як в супермаркеті по відділеннях в пошуках «свіжішого», бо у постійних пошуках можна і самому "засмердітися".

Люди у яких «Бог в серці»  воліють храм не відвідувати, а лежать вдома на дивані. Звісно, навіщо йти до лікарні, коли на важливу операцію можна відлежатись вдома. Звичайно, коли «Бог в серці», то стіни храму не потрібні -  диван та ТБ – все, що треба.

Але це просто лукава відмовка лінивої людини. Історії життя багатьох святих, які мені доводилось прочитати говорять про одне: жоден з них не смів так гордо заявити, що Бог у них в серці і храм їм непотрібний, майже всі, будучи вже за життя святими та творивши чудеса - відвідували храми.

Мабуть, тільки Св. Марія Єгипетська не відвідувала храм тому, що все життя прожила в пустелі у печері, але сила молитви її була такою, що під час неї вона припіднімалася в повітря на декілька сантиметрів від землі. І при цьому всьому вона чекала поки її відвідає священник зі Святим Причастям.

Святі не мислили себе без храму Божого, адже саме там здійснюється безкровна жертва Христова, яка живить організм, який називається Церквою Христовою. Саме для цього моменту будувалися стіни, складалися молитви, шився богослужбовий одяг священників та церковнослужителів. Таїнство Євхаристії відбувається в храмі, звісно воно може відбутись і в полі, але це вже інша історія. Пам’ятаємо у євангеліста Матвія написано:

«Адже де двоє або троє зберуться в Ім’я Моє, там і Я серед них!» (Мт.18:20)

Саме в храмі, коли ми стаємо причасниками Тіла і Крові Христової, ми стаємо немовби єдиним організмом, в якому кровопостачання живить всі частини.

Без церкви ми наче відрізаний палець, який втратив кровопостачання і поволі гниє, вмираючи.


Читайте також інші блоги цього автора:

Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Знову про мову (церковно слов'янська з російським креном)

Унікальність Різдва Христового в Україні


14.02.2023 Роман Тадра 4406
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

252
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1515
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2765
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2251
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2333
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6948 61

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

214

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

495

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1339

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1422
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

449
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

312
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

703
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

193
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26672
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

667
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10612 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

210
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

227
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

539
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

687
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

744