Бончук для Бончука

 

Вирішила ще раз перевірити свої відчуття щодо феномену*  Романа Бончука. Нещодавно відбулась його виставка у «Івано-Франківській Спілці художників». Назви виставки не запам’ятала, як і назв робіт (бо не було), тому не полінувалась сходити ще раз і заодно вловити суть питання, та симптоматично застала напередодні 8-го березня у «Храмі мистецтв» ярмарок.

«Непомітність» виставки Бончука насторожує. При відкритті не було майже нікого: автор, один оператор і троє поціновувачів мистецтва. Отже інформаційна подія відбулась, значить автор теж відбувся (закон ЗМІ). А от щодо «непоміченості» виникає протиріччя. Вкотре останні виставки Романа Бончука безлюдні. Особисто мною жодного разу не були зафіксовані митці, які є цехом для художньої спільноти: товариші по пензлику, критики, опоненти, в решті решт вороги. Бончук все-таки «помічений», тільки зі знаком мінус і ця порожнеча простору чітко фіксується всіма своєю неприсутністю.

Щодо свого відчуття творчості Романа, то я вже давно спостерігаю за її трансформацією. Аякже ж, відомий автор відомої мегакартини (5х25 метрів) мегаісторії України. Тому хотілося хоча б щось мати у колекції з його творів і виловити більш менш до смаку роботу. Напевне «не доля». Спочатку твори гнітили своєю колористикою «ламаних» портретів, потім кабалістичними  не прочитаними/не вичитаними  символами. Одначе, портрет відомого художника Володимира Чернявського мене захопив і вразив, як кажуть «Знімаю капелюха». Думала тоді: «Може, відчуває людину, вміє передати, з часом випишеться».

Теперішня виставка зустріла мене більш ясними кольорами, викликавши радість: «О!, виписується. Не помилялась». І знову, як у прірву. Купа, тепер беззмістовних картин, назвати їх абстрактними – заперечити абстракціонізм як стиль. Наче вилили на деко прострочені фарби (хоча артефакти терміну не мають) і подали без пояснень/підписів. Я розумію, що світ митця незбагненний, але якщо він виставляє його, то хоча б з поваги до глядача, можна зіграти головну-другорядну роль: «Їсти подано!»

І знов одна єдина картина, яка привертає увагу. Оскільки вона без назви, змушена сама її  ідентифікувати-нарікати: «Ісус Христос – Джон Леннон». Об’єднавши візуально (а тут не помилишся в авторській передачі) два символи/образи, Сина Божого і поп-зірки ХХ ст.. групи «Бітлз» Джона Леннона,  Бончук стає на слизький шлях, він розщеплює мою свідомість. Синтез, який створено в картині (що покликано робити мистецтво) на несвідомому рівні руйнує мою цілісну картину світу. Більше не ходитиму на виставки Бончука, вирішила я, незважаючи на всі його заслуги перед мегаісторією. Буду ставити фільтри.

 

     * * *

 

Єдиним сенсом для мішені є влучена стріла.

І різьблене обличчя не завдячує творцю,

а лиш його умінню бути ремеслом в руках Всевишнього

і вмінню вправно володіти текстом.

 

Якщо обличчя різьблене набуло щось у тобі,

засвідчи майстру шану і себе у ньому.

Адже, той постріл, що над нами:

мішень і влучене стріла.

           

           / Антуан де Сент Екзюпері, «Цитадель»,СХХІХ /

 

     Щодо «Спілки художників», то цей «Храм» вже давно перетворився на торжище і з цим щось потрібно робити. Недарма тут явився «І.Х. – Д.Л.» Бончука для Бончука.

 

     *Феномен Бончука однозначно лежить в суто соціальній і ні в якому разі не художній площині аспект, оскільки визнається представницьким органом («Спілка художників») і повністю ігнорується мистецьким світом.

 

6.03.2013 Е.Вітер


12.03.2013 Еріка Вітер 1804 13
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1043
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

854
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1980
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3351
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2604
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2599

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

329

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

781

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

742

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1696
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

429
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

783
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

663
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

408
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

441
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27094
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

888
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19731
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

490
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

447
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

779
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1475 5