Глава УГКЦ про перемир'я в Україні, напруженість у відносинах між Церквами та гроші для армії

 

/data/blog/60492/05993e8ba283b235a770b40a4593d096.jpg

 

Під час свого візиту до Австралії, Блаженніший Святослав (Шевчук) дав інтерв'ю радіостанції “ABC”. Австралійський журналіст Ендрю Вест намагався зрозуміти і донести до західних слухачів реалії Української Церкви, її зв'язку з теперішньою політичною ситуацією, розвіяти чутки, що їх створюють недруги УГКЦ та представити чітку картину політичних поглядів самого Блаженнішого.

 

Наскільки пов'язаними з політикою стали Церкви?

 Православні церкви, особливо в Україні, були об'єднані, об'єднані з нами, католиками, з протестантами, з іудеями, а також з мусульманами в одностайній сприйнятливості до моральних цінностей, які люди, що стояли на Майдані, вимагали. Ці цінності є на захисті людської гідності, щоб сказати “ні” корупції, вимагати верховенства права. І вони проголошували європейську ідентичність української культури та української нації. Ми, як релігійні лідери, просто визнаємо в цих вимогах ті самі цінності, які ми проповідуємо.

Але, Ваше Блаженство, чи Ви однозначно бачите майбутнє України на Заході і не з Євразією та Росією? Ви ясно бачите Україну західною країною?

 Ми, безсумнівно, проголошуємо європейську тотожність нашої нації. Минулого року Україна святкувала 1025 років хрещення України-Русі. І ми чітко зрозуміли сьогодні, що це був проєвропейський вибір нашого князя. Бо він хотів об'єднати нашу країну — імперію Україну-Русь в ті часи — з європейською родиною націй. Тому прагнення наших людей — бути демократичною, вільною країною.

 

Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

 Чи хотіли б Ви, Блаженніший, щоб Україна стала більш католицькою країною? Тому що, як Ви знаєте, це те, в чому деякі православні лідери, які пов'язані з Московським Патріархатом, звинувачують Вас. Вони кажуть, що Ви хочете перетворити Україну в католицьку державу.

Ми хочемо, щоб Україна була християнською країною, вільною державою, де людська гідність і релігійні переконання кожного громадянина поважалися б. Ми не хочемо нікого змушувати ставати католиком насильно або якимось прихованим чином. Ні. Ми просто виявляємо бажання бути толерантною, вільною країною, де усі — католики, православні, протестанти, мусульмани та іудеї — можуть жити вільно і безперешкодно виражати свою релігійну приналежність.

Ваше Блаженство, чи Ви вірите або сподіваєтесь, що революція в Україні могла би бути збудником змін для самої Росії?

Цього року навіть Західна Європа відзначатиме 25 років повалення т. зв. “залізної завіси”, і ця подія пробудила багато різних змін в Західній і Східній Європі. Ці 25 років всі нації колишнього Радянського Союзу намагалися переглянути, перебудувати свою власну самобутність. Ми є, фактично, пострадянськими країнами. Але тепер, після революції, Україна вже не є пострадянським суспільством. Росія ж і досі залишається пострадянським соціумом. Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

...ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас.

 

Нещодавно Ви закликали Захід надати більше озброєння для українського уряду. Чи можна це оцінити як досить політичний вчинок з Вашого боку?

Я ніколи не закликав нікого постачати більшу кількість зброї для українського уряду. Але ми проголошуємо нашим обов'язком обороняти себе. Коли хтось на нас нападає і вбиває 1000 осіб нашого цивільного населення, звичайно ж, ми маємо обов'язок захищати себе. Тому що ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас. Ось чому ми відчули в наших серцях, не я, як представник Греко-Католицької Церкви, але також інші Церкви в такій же позиції, що ми повинні мати змогу обороняти себе.

Це включає збирання грошей в деяких греко-католицьких церквах для української армії?

Звичайно, ми збираємо гроші в наших парафіях, як і православні й інші спільноти. Але не щоб купувати зброю, ми збираємо гроші для порятунку життя, щоб допомогти нашим солдатам мати достатньо речей і більше спорядження проти сучасної зброї. Бо українська армія на сьогоднішній день не має жодних таких видів обладнання для рятування життів наших солдат.

 

...наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни.

 

Щоб ми просто зрозуміли джерела, яким Ви протистоїте, чи не могли б Ви пояснити нам доктрину, знану як “Свята Русь”?

Ця доктрина була нещодавно розроблена російською державною ідеологією і Російською Православною Церквою. Дане вчення має на меті зміцнити російське панування на тих територіях, які Російська Православна Церква вважає своїми "канонічними територіями". Фактично, це територія колишнього Радянського Союзу.

Чи Ви припускаєте, що вона є агентом російського уряду? Мені здається, Ви сказали, що Православна Церква в Україні, яка досі прихильна до Москви, має багато ідеологічної прихильності, тому...

Перш за все, наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни. Вони страждають разом з усіма нами. Тому тут нема ніяких ідеологічних натяків, які були б спрямовані на цих людей. Вони - наші брати і сестри в Христі нашої Церкви. Але, все-таки, вони почувають себе зараз в деяких труднощах, тому що не можуть зрозуміти, чому Росія нападає на них, чому їхній Патріарх, Патріарх Москви, був проти вільної України? Це - велика біда. Ці віруючі сильно мучаються через, я б сказав, нестачу чіткого розуміння з боку церковної влади, що є українська нація, і Українська Православна Церква має жити у вільній країні й не тільки бути прихильною до цієї країни, але також бути будівничими такої нової, вільної і незалежної України.

Це був Верховний Архієпископ Святослав Шевчук, голова Української Греко-Католицької Церкви. Дуже Вам дякую, що приєдналися до нас на передачі “Звіт релігії та етики”. Було надзвичайно приємно з Вами поспілкуватись.

Будь ласка, дозвольте мені висловити австралійській спільноті від імені Української Греко-Католицької Церкви наше співчуття і єдність в смутку та скорботі за жертвами MH17, який збили російські терористи в Україні.

 

Настя Рудська для християнського порталу КІРІОС за матеріалами радіо ABC


06.10.2014 1297 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

610
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1795 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1104 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

531
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6878 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11334 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

309

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1046

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1092

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1087
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

254
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1059
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

824
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

712
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2920
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4417
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18416
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

285
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

332
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

641
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

743