Круглий стіл на тему «Мирослав Стельмахович і сучасність» відбувся у Франківську (фото)

 

Круглий стіл на тему «Мирослав Стельмахович і сучасність: ідеї, пошуки, перспективи» відбувся на базі Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.

Об’єднав він студентів, викладачів та науковців. Такий захід в Коломиї — данина пам’яті доктору педагогічних наук, академіку Академії педагогічних наук, професору Прикарпатського університету Мирославу Стельмаховичу, життя якого тісно перепліталося з Коломиєю. Нині його ідеями та напрацюваннями активно послуговуються викладачі та студенти Коломийського педколеджу, вони дослідили життєвий і творчий шлях академіка та уклали його праці в двотомне видання.  


13 років як відійшов у вічність Мирослав Стельмахович, а от його працями послуговуються дотепер і з кожним роком вони набувають все більшої популярності як серед науковців так і серед пересічних українців.  Головна ідея виховання академіка – відродження автентичної педагогіки й шкільництв на засадах національної педагогічної культури рідного народу.

 

 Директор наукової бібліотеки імені Василя Стефаника Івано-Франківська Івано-Франківська Івано-Франківська Михайло Бігусяк, знав Мирослава Стельмаховича, ще будучи студенто, потім, мав честь з ним працювати. Пан Михайло переконаний, що праці Стельмаховича, нині актуальні як ніколи. «Велика цінність цих праць у тому, що вони є актуальні і сьогодні. Народознавств, а з нього можна виділити як окрему газузь і дитинознавство, Мирослав Стельмахович дослідив досконало. Ця людина зібрала колосально велику кількість  народних прикмет, прислів’їв, приказок, в яких закладено педагогічний хист. Сучасним батькам, сучасним педагогам можна щоденно звертатись до двотомника, який уклав колектив Коломийського педагогічного коледжу, щоденно і там знайдуться відповіді на найскладніші запитання», – наголосив Михайло Бігуся.

 

Уже два роки в Коломийському педагогічному коледжі функціонує світлиця Мирослава Стельмаховича. Його ім’я носить обласна педагогічна премія. А нещодавно вийшов другий том – зібрання праць Мирослава Стельмаховича, укладений колективом Коломийського педагогічного коледжу.

 

Любомира Калуська доцент кафедри педагогіки Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти переконана, що така праця на сьогодні є дуже необхідною.

 

«Я маю надію, що це наше двотомне видання, що ці посібники і збірники які ми готували спільно з колегами стануть добрим набутком для того щоб ідеї Мирослава Стельмаховича, ідеї нашої народної педагогіки поширювалися, активно використовувалися педагогами і батьками і дістали друге нове життя», – наголосила Л. Калуська.

 

Продовжуючи ідеї видатного педагога на базі Коломийського педагогічномго коледжу створено Центр української етнопедагогіки,  де вже розпочато роботу над систематизацією та упорядкуванням інформації про кращий досвід у різних галузях етнопедагогіки Прикарпатського регіону. До пошуково-досліницької роботи залучають викладачів та студентів, а вже невдовзі в планах директора закладу Валерія Ковтуна, проведення науково-практичних конференцій для педагогів нашого краю.

 

А для того, щоб про надбання Мирослава Стельмаховича дізналося якомога більше людей, перший том зібрання праць академіка був розісланий в 17 провідних бібліотек України, туди ж вже незабаром надішлють і другу частину.




























 

Оксана Островська, шеф-редактор тижневика «Коломийські ВІСТИ»


22.04.2012 2722 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2693
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20780
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1803
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1292 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2306
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3945

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

579

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2059

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

750

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1355
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

944
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24445
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

661
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

688
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

639
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

784
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8131
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

642
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

823
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2110 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774