Людина, що вийшла з коми розповіла дивовижне про пам’ять

 

/data/blog/113651/ff5170ab3539d504372b49c41416eecd.png

 

В цьому році вченим стало відомо, що мозок витісняє спогади для нової інформації. Вчені впевнені, що результати дослідження дадуть можливість людям, що страждають від поганих спогадів, забути їх. А недавно американська газета Boston Globe здивувала весь світ: людина вийшла з коми, і впевнено розповідала про щоденні події. Ось тільки все не так просто …

 

Коли пам’ять конфліктує з реальністю

Всі ми коли-небудь стикалися з ситуацією, коли зрідка пам’ять починає конфліктувати з реальністю, і це спостерігається в дрібницях: наприклад, ключі чомусь валяються на підлозі, хоча ви точно знаєте, що залишили їх на столі. Або подруга наполягає на тому, що прийшла вчасно, а ви чітко пам’ятаєте, що домовлялися на 8:30 …

А часто відбувається щось таке, коли пам’ять і реальність вступають в серйозний дисонанс, і дивують оточуючих! У 2015 році було проведено цікаве дослідження. Психологи змогли переконати учасників експерименту, що вони, будучи підлітками, купували зброю, при цьому змушуючи їх згадати деталі нібито події. Аналогічним чином очевидців схиляли до того, щоб вони описували ті події, які не бачили, і змушували вірити в те, чого насправді не було.

 

Історія з життя людини, яка вийшла з коми

В американській газеті Boston Globe недавно була опублікована розповідь Лінді Родрігес Макроббі про британця на ім’я Альфа Кабеджа. Після того, як житель Великобританії вийшов з коми, він почав описувати події, з якими раніше не стикався.

Макроббі пише, що в той нещасливий день, коли стався інцидент на дорозі, Кабеджа їхав на велосипеді. Несподівано його збив фургон з такою силою, що в результаті нещасного випадку виникла черепно-мозкова травма. Коли потерпілий вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія», пише Макроббі. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами. За його словами, він зміг згадати все!

 

Коли пацієнт вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, «лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами.

Пацієнт згадав, що збирався побачити свою дівчину — вона була вагітна від нього і чекала двійню. Він пам’ятав про свій блокнот і кілька разів питав медсестер в лікарні, чи не бачили вони випадково його. Альфа називав з упевненістю імена, які вибрав зі своєю дівчиною для майбутніх малюків — Скай і Микита. Крім того, він згадав, що в день аварії їхав додому до дівчини після співбесіди з приводу роботи. Кабеджа стверджував, що бесіда тоді пройшла добре. І він заявляв, що у нього є свій невеликий приватний літак.

Хвора уява або невідоме в науці

Єдина проблема була в тому, що жодний з цих спогадів не був правдивим. В результаті нещасного випадку, що стався з Кабеджа, він тримався за ці нові спогади, і близькі підігравали йому в цьому. Інша справа те, що не було ніякої вагітності. Не було приватного літака. Не було співбесіди по роботі. Правдивим фактом було тільки те, що за день до трагедії Кабеджа подзвонив в той офіс, де могла пройти співбесіда, і дізнався, що на наступний день офіс не працюватиме!

Так звані «спогади» були плодом хворої уяви. Події, що мають відношення до розповідей Кабеджа, насправді відбувалися в житті пацієнта до аварії, але дещо в іншому вигляді! Вийшло так, що його підсвідомість оберталася навколо обривків інформації, набуваючи нових форм.

Кілька друзів і колег Альфи Кабеджа виховують близнюків. А у нього самого дійсно є дівчина. Одного разу, ще до цього нещасного випадку, він подавав заяву в офіс, про який розповідав після коми, про прийом на роботу. Нещодавно Кабеджа дивився фільм, де був показаний літак, про який він мріє.

У зв’язку з цим Макроббі стверджує, що наші спогади досить гнучкі. Вони змінюються кожного разу, коли ми їх викликаємо в пам’яті, щоб включити в мозок нову інформацію. Іноді ці спогади зазнають невеликі зміни. Інші можуть порахувати, що це явні вигадки. Але треба сказати, що дослідження свідчать про цікавий факт: навіть люди з екстраординарними здібностями в плані запам’ятовування і зберігання інформації схильні до вигадування без всякого заднього наміру.

Можливо, мозок пацієнта Кабеджа зважаючи на тривалу паузу під час коми спробував надати сенс бездіяльності Альфи в лікарні і створив такі помилкові спогади. «Коли ви виходите з коми, то мозок намагається відновити шматочки пам’яті, відчуття себе, пам’яті, історії,» говорить Джулія Шоу, дослідник пам’яті при Лондонському університеті Саут Бенк, Великобританія. «І в цьому процесі відновлення і зцілення мозку людина може так з’єднати спогади, що вони стануть майже фантастикою», говорить учений. На подив медиків, такі спогади не зникнуть зовсім і не приведуть до амнезії, як вони припускали.

Людська пам’ять до кінця ще не вивчена. Та й в роботі мозку залишається багато незрозумілих питань. Цього року з’ясувалося, що обсяг пам’яті людини в 10 більше, ніж прийнято за норму вченими. Всього людина може зберігати в голові до петабайта (1024 терабайт) інформації. При цьому в минулому році вчені в США вперше виростили в лабораторних умовах людський мозок.


16.08.2016 6294 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

561
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1744 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1088 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

523
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6870 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11323 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

300

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1030

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1085

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1076
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

238
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1045
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

811
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

677
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

645
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2907
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4408
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18403
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

257
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

324
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

633
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

735