Церкви спалахують на світанку: прикарпатські храми, що згоріли за часів незалежності України

 

/data/blog/111572/fb884cb945abc7c2dea4f214de283451.png

 

Нещодавно Івано-Франківщина втратила ще одну пам'ятку дерев’яної сакральної архітектури. Вдосвіта 6 липня з димом пішла церква Святого Миколая у селі Чернієві Тисменицького району, яка була побудована у 1842—1846 рр. Загалом за часів незалежності пожежі знищили вже понад два десятки прикарпатських храмів.

Майже всі датувалися позаминулим століттям. Втім, старовинні храми не лише горять. Їх руйнує час, а подекуди й людська недбалість. За деякими песимістичними прогнозами через сто років Західна Україна може повністю втратити цей неоціненний скарб.

Попередня резонансна церковна пожежа на Прикарпатті сталася у березні 2014-го. Тоді «червоний півень» знищив храм на території монастиря Святого Іллі у мікрорайоні Дора (Яремча), що датувався 1938 роком, пише "Західний кур'єр".

З меншим розголосом церкви горіли й по тому. В січні 2015-го невідомі намагалися підпалити пам'ятку архітектури національного значення церкву Святої Трійці у Микуличині (1868 р.). Правоохоронці, які працювали на місці події, знайшли шматки паперу і пляшку з маслом. Підпалювали церкву зі сторони, де розміщена «паламарка», в якій є свічки, електричні прилади. В цьому можна вбачати певну фаховість лиходіїв. Адже під час розслідування версія загоряння від електрики або непогашених свічок була б найімовірнішою. На щастя, полум’я не розгорілося…

В червні минулого року горів храм Святої Параскевії 1891 р. у Бубнищі (Болехівська міськрада). Завдяки оперативним діям вогнеборців та місцевого населення вогонь вдалося швидко погасити. Будівлю врятували, однак полум’я встигло знищити приміщення для вівтаря, іконостас та церковні речі, пошкодило покрівлю…

Загалом, як повідомили нам в управлінні ДСНС в Івано-Франківській області, з 2005 року в будівлях релігійного призначення (і не тільки дерев’яних) виникло 19 пожеж, збитки від яких оцінюються у майже 3,5 млн. грн.

Зазвичай пожежі в церквах стаються на світанку. Однак в червні 2009 року у Косові серед білого дня спалахнула дерев’яна церква Святого Василя Великого (1895 р.). За якийсь час від неї залишилося лише згарище. До речі, період 2006-09 рр. був чи не найчорнішим для дерев’яних церков. За цей період вогонь повністю знищив одразу дев’ять (!) храмів – у Ясенові-Пільному Городенківського району, Нивочині, Горохолині і Марковій Богородчанського, Добровлянах Тисменицького, Перевозці Калуського, Малому Ключеві і Лісному Хлібичині Коломийського районів, а також у Косові, про що йшлося вище.

Чому горять церкви? В управлінні ДСНС в Івано-Франківській області головною причиною загорянь називають порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок. Інспекторський склад управління постійно проводить перевірки протипожежного захисту. Особлива увага звертається на стан електрогосподарства та приладів опалення, шляхів евакуації, протипожежне водопостачання та сигналізацію, виконання заходів безпеки при користуванні свічками, наявність у будівлях вогнегасників, знаків пожежної безпеки тощо.

Власне, профілактика чи не єдиний засіб запобігання пожеж у храмах. Цьогоріч обласним бюджетом в рамках регіональної програми «Духовне життя» вперше закладено кошти на облаштування церков засобами протипожежної безпеки. На ці цілі передбачено 250 тис. грн.

Доволі часто люди кажуть, що дерев’яні церкви палять задля того, щоб на їхньому місці спорудити цегляні, значно більші за розмірами. Справді, у багатьох випадках поруч зі згорілими вже був залитий фундамент під нові храми. А от у Косові відновили церкву, ідентичну до тієї, що згоріла. Використали старі креслення. На відбудову пішло два роки. Стіни оброблено спеціальним матеріалом, який захищає дерево від пожежі, покрито безколірним лаком. Таке ставлення до відновлення пам’яток може слугувати прикладом для інших, – вважає заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Лапка.

Завідувач сектору охорони культурної спадщини Андрій Давидюк наводить ще один приклад бережного ставлення до сакральної спадщини. У Криворівні, що на Верховинщині, під час реконструції церкви повернули оригінальний вигляд, знявши зі стін споруди не притаманну нашому регіону бляху. Відновили дерев’яну церкву і в Дорі, щоправда, дещо більшу за площею, ніж та, що згоріла. Однак, стверджують фахівці, то лише поодинокі приклади.

Точної цифри щодо кількості дерев’яних церков на Прикарпатті немає. Інтернет-портал «Дерев’яні церкви Західної України» задокументував на Івано-Франківщині 470 старовинних храмів. Насправді їх дещо більше. Свого часу майже всі були передані місцевим громадам, і саме вони згідно з законодавством несуть відповідальність за стан споруд. Саме від їхнього сумління залежить стан електричного господарства, якість матеріалів і фаховість при виконанні профілактичних робіт…

У 2008 році в управлінні культури, національностей та релігій ОДА підрахували, що негайної реставрації потребують майже півтори сотні дерев’яних храмів. Тоді вартість робіт оцінювалася у понад 18 млн. грн. (при курсу 5 грн. за долар). Зараз, як стверджує завідувач відділу культурної спадщини Андрій Давидюк, кількість храмів, які потребують порятунку, сміливо можна подвоїти. При тому, що держава з 2008 року припинила будь-яке фінансування таких робіт.

До речі, якщо все робити за законом, то процес реставрації храму є дуже марудним і вартісним. Ліцензію на виконання таких робіт мають лише кілька організацій. Лише проектна документація на невеличку церковцю потягне на 250-300 тис. грн., що в більшості випадків є просто непідйомною сумою для громади. Тож ремонти здебільшого проводять за формулою «дешево і сердито», після чого на деякі оновлені храми фахівці і поціновувачі сакрального мистецтва не можуть дивитися без болю.

Мистецтвознавець і архітектор Григорій Логвин казав: У світі є багато творів з мармуру, цегли та каменю, грандіозних за своїми фізичними параметрами, але немає такого довершеного розв'язання інженерно-конструктивної й планово-просторової структури, такої витонченості, висотного розкриття простору, як в українських монументальних храмах з дерева, і досягнуто цього не застосуванням дорогих матеріалів, не всілякими декоративними хитрощами, а здійснено в дереві сокирою і долотом. І з цієї точки зору народна архітектурна творчість є великим історико-культурним явищем і надбанням не тільки українського народу, але й інших народів світу…

З цими словами важко не погодитися. Як і змиритися з тим, що столітні дерев’яні храми, які пережили страшні воєнні лихоліття, вистояли у період радянського атеїзму, безслідно зникають у по суті мирний час. Чи то внаслідок пожеж, чи людської бездіяльності…

Володимир Горощак

Перелік дерев’яних церков, знищених пожежами за часів незалежності України:

— с. Голосків, Коломийський р-н – церква св. Миколая, 1859 р.

— с. Джурків, Коломийський р-н – церква Успіння Пресв. Богородиці, 1810 р.

— с. Товмачик, Коломийський р-н – церква Пресв. Трійці, 1852 р.

— с. Фатовець, Коломийський р-н – церква Собору Пресв. Богородиці, 1793 р.

— с. Задубрівці, Снятинський р-н – церква св. Миколая, 1830 р.

— с. Стецева, Снятинський р-н – церква Вознесіння Господнього, 1858 р.,

— с. Побережжя, Тисменицький р-н – церква Воскресіння Христового, 1828 р.

— с. Луги, Рожнятівський р-н- церква Св. првмч. Степана, 1865 р.

— с. Торговиця Городенківський р-н – церква Св. Миколая, 1894 р...

— с. Олеша, Тлумацький р-н – церква Арх. Михаїла, 1900 р.;

— с. Іллінці, Снятинський р-н – церква Св. Іллі, 1842 р.;

— с. Ясенів-Пільний, Городенківський р-н – церква Св. Миколая, 1882р.

— с. Горохолин Ліс, Богородчанський р-н – церква Успення, 1943 р.

— с. Малий Ключів, Коломийський р-н – церква Різдва Пресв. Богородиці, 1857 р.

— с. Нивочин, Богородчанський р-н – церква Св. Миколая, XIX ст.

— с. Добровляни, Тисменицький р-н – церква Воскресіння Христового, 1848 р.

— с. Перевозець, Калуський р-н – церква Св. Івана Богослова, 1904 р.

— с. Лісний Хлібичин, Коломийський р-н – церква Успіння, 1854 р.

— с. Маркова, Богородчанський р-н – церква Св. Івана Хрестителя, 1846 р.

— м. Косів – церква Св. Василія Великого, 1895 р.

— м. Яремче (Дора) – церква св. Пророка Іллі, 1938 р.

— с. Черніїв, Тисменицький р-н – церква Св. Миколая, 1842 р.


18.07.2016 1812 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1116
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2473
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2084
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2133
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6450 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2418 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

291

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1116

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1141

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1357
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

237
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

561
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2026
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26476
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

523
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10427 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7969
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

506
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

369
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

519
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

593
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1543